Svadobný plánovač (80): Rady ohľadom plánovania svadby, ktoré môžete pokojne odmietnuť

 • 15. jún 2017
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

K plánovaniu svadby má zvyčajne čo povedať každý, s kým sa o tom rozprávate. Či už je to rodina, kamaráti, kolegovia alebo známi, všade sa nájdu ľudia, ktorí budú najlepšie vedieť, čo by ste ako mali robiť. Niektoré dobre mienené rady však pokojne môžete slušne odmietnuť.

Hosťom treba pri odchode dávať výslužky – koláče v krabiciach

Je bežné, že hosťom sa pri odchode zo svadby dávajú výslužky v podobe koláčov zabalených v krabiciach, prípadne fľaše vína. Všetko sú to však náklady navyše a ak máte obmedzený rozpočet, výslužky sú jednou z vecí, ktoré môžete pokojne vypustiť. Hostia na svadbu prišli osláviť váš výnimočný deň a nie si odniesť koláče a alkohol.

Prípadne, ak máte nejaký iný nápad na výslužky, ktoré by ste chceli hosťom dávať, pokojne môžete. Koláče a alkohol ako výslužky sú ten najjednoduchší variant, kreativite sa však medze nekladú :-).

Svadbu nemôžete mať bez tejto tradície

Svadobných tradícií je naozaj mnoho, a ktoré z nich sa rozhodnete zaradiť do programu, je len a len na vás. Ak nechcete pred vstupom do sály zametať črepy z taniera, nemusíte. Svadbu by ste si mali užívať a preto robte len to, čo naozaj chcete. Nenechajte sa dotlačiť do niečoho len preto, aby ste vyhoveli vašej rodine alebo kamarátom.

Musíš mať biele svadobné šaty

Nie nemusíte! Svadobné šaty môžete mať akékoľvek chcete. Úplne bežnými sú farby maslová alebo ivory, ktoré nevesty vyhľadávajú dokonca častejšie ako snehovú bielu. Nie každý si môže dovoliť obliecť snehovú bielu farbu a prečo by ste mali mať na sebe farbu, ktorá vám až tak nepristane, keď môžete vyzerať úplne okúzľujúco v maslovej.

Veľmi populárne sú aj šaty v bledučko ružovej farby, prípadne rôzne farebné kombinácie – napríklad biele šaty s ružovým vrškom, maslové šaty s podšívkou vo farbe kapučíno a podobne. Svadobné šaty tiež môžete rozjasniť farebným opaskom alebo ozdobou.

Svadobný deň by mal prebiehať takto

Svadobný deň prebieha vždy rôzne v závislosti od konkrétneho páru a toho, aký program zvolia a ako usporiadajú jednotlivé aktivity. To, že vaša kamarátka mala o 9.00 kaderníčku a medzi 14.00 a 15.00 odobierku, neznamená, že to tak musíte mať aj vy. Nenechajte sa nikým dotlačiť do toho, ako by mal váš svadobný deň vyzerať. Je to vaša svadba a preto si ju spravte podľa seba.

Ak neviete, ako zostaviť harmonogram dňa, samozrejme si môžete nechať poradiť, ale nenechajte sa od nikoho presviedčať, že tortu musíte krájať až pred polnocou, keď ste to chceli robiť už po večeri :-).

Fotenie by ste mali mať medzi obradom a hostinou

Je pravda, že väčšina párov fotenie naplánuje práve na čas medzi obradom a hostinou. Nie je to však nevyhnutnosť. Fotiť sa môžete ísť kedykoľvek vám to vyhovuje – týždeň pred svadbou, týždeň po svadbe, alebo hocikedy počas svadobného dňa.

Fotenie môžete zapojiť aj do programu, pripraviť si naň nejaké rekvizity, prípadne špeciálne prostredie a vyhradiť si naň nejaký čas (ideálne nie viac ako hodinu) počas svadobnej oslavy.

Ženích nesmie vidieť pred obradom svadobné šaty

Hovorí sa, že ako ženích uvidí nevestu v svadobných šatách pred svadbou, prináša to smolu. Samozrejme, ide len o poveru, ktorej môžete, ale nemusíte veriť. Váš budúci manžel je zrejme aj váš najlepší priateľ a ak sa mu chcete so svojimi šatami pochváliť, tak pokojne môžete. Niektoré nevesty dokonca idú svadobné šaty vyberať s partnerom, aby im poradil, prípadne povedal, v ktorých sa mu najviac páčia.

Takisto sa mnoho párov rozhodne absolvovať svadobné fotenie ešte pred svadbou, aby sa potom počas svadobného dňa nezdržovali, a tým pádom ženích nevestu vidí v šatách ešte pred samotným obradom. Ak chcete svojmu drahému pripraviť prekvapenie, šaty si dobre schovajte, ale ak sa mu v nich chcete ukázať, nedbajte na to, čo si kto o tom myslí a urobte to.

Keď máte dobrého fotografa, kameramana nepotrebujete

Ak chcete mať zo svadby aj fotografie a video, nenechajte sa nikým presvedčiť, aby ste vypustili kameramana a ušetrili. Video je úplne iné ako fotografie a viete ním zachytiť aj drobné emócie, ktoré môžu fotografovi ujsť. Fotky a video sú spomienky, ktoré vám zo svadby ostanú, preto na nich určite nešetrite. To, že vaša sestra nemala kameramana a video jej nechýba, neznamená, že tak to bude aj vo vašom prípade.

Výzdobu si môžete urobiť sami

Púšťať sa do prípravy svadobnej výzdoby vo vlastnej réžii je dosť rizikové, najmä, čo sa týka kvetov. Ak si nie ste istá svojimi schopnosťami, nič podobné ste pred tým nerobili a neviete ako na to, nenechajte sa presvedčiť, že to zvládnete sami, lebo pravdepodobne nezvládnete a zbytočne sa zavalíte stresom navyše. Nájdite si minimálne šikovnú floristku, ktorá vám zabezpečí kvetinovú výzdobu.

Ak ste kreatívny typ, určite vás to bude baviť a krásnu výzdobu zvládnete pripraviť aj sami. Myslite však aj na to, že to zaberá čas – budete musieť ísť nakúpiť kvety, naaranžovať ich a nazdobiť sálu, stoly a stoličky v deň svadby. Je to naozaj veľmi časovo náročné, a preto v prípade, že si nemôžete výzdobu pripraviť deň pre svadbou, si určite nájdite pomoc. Či už kvetinárov, agentúru, ktorá vám zabezpečí kompletnú výzdobu alebo kamarátky, ktoré poveríte zdobením v deň svadby, aby ste vy mali dosť času na prípravu.

Do svadby musíš schudnúť

Nemusíte. Ak sa cítite dobre vo svojom tele a doteraz ste nepociťovali potrebu niečo robiť so svojou postavou, tak sa nemusíte meniť len kvôli svadbe. Váš nastávajúci vie, ako vyzeráte a určite ste pre neho tou najkrajšou ženou na svete. Nech už dostanete akékoľvek rady, vždy myslite na to, že je to vaša svadba, a preto by ste mali byť so všetkým spokojní vy a váš partner.

Rady, o ktoré nemáte záujem, zrejme dostávať budete, ale nemusíte si ich brať k srdcu. Ak by ste narazili na niekoho vytrvalého, napríklad z rodiny, kto vás bude intenzívne tlačiť do niečoho, čo sa vám prieči, slušne ho požiadajte, aby plánovanie svadby nechal na vás. Myslite tiež na to, že rady sú dobre mienené a niektoré z nich môžu byť naozaj užitočné, takže sa oplatí si ich minimálne vypočuť.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby