Romantická svadba môže byť realitou aj v čase pandémie

 • 21. máj 2020
 • Barbora Babicová
 • Michal Dinga – Michael Foto

Pre Zuzanu a Martina je prvý máj osudovým dátumom. Počas prvého mája sa odohrali ich zásnuby aj netradičná svadba počas pandémie. A 1. mája 2021 ich čaká aj druhá svadba v plnej paráde.

Kde a ako ste sa s manželom zoznámili?

S manželom sme sa zoznámili na kurze anglického jazyka. Tým, že išlo hlavne o komunikáciu v anglickom jazyku, veľakrát sme hovorili aj o sebe a takto sme sa postupne a pomaličky spoznávali, až ma jedného dňa, asi po troch mesiacoch pozval do kina. To bolo naše prvé oficiálne rande.

Ako prebehli vaše zásnuby?

Musím povedať, že naše randenie malo trošku rýchly spád. Nielen tým, že sme si rozumeli, ale aj tým, že ja som si prešla ťažkým životným obdobím a obaja sme zároveň mali aj svoj vek a už zrelší pohľad na vzťahy. Obaja sme vedeli, čo chceme a čo vo vzťahu hľadáme. Zásnuby prebehli na naše prvé výročie, 1. mája 2019. Odohrali sa klasicky ešte v domácom prostredí, ráno hneď po zobudení pred odchodom do Topoľčianok na Deň otvorených dverí a zároveň ochutnávku v Chateau Topoľčianky. Tu sme zásnuby aj patrične oslávili. Vtipné možno ešte bolo, že sa to manželovi podarilo na druhý pokus, keďže ma skúšal zobudiť už o šiestej ráno (asi nemohol spať od nervozity), ale ja som ho zrušila s otázkou, prečo ma tak skoro budí, veď vstávame až o ôsmej. (smiech)

Koronavírus prekazil mnohým nevestám svadobné plány, ty si sa však s touto situáciou popasovala. Akú svadbu si však plánovala pôvodne?

Pôvodne sme si mysleli, že do mája je ešte ďaleko a určite bude dovtedy všetko v poriadku. Asi ako nikto, ani my sme nečakali, že bude situácia až taká vážna. Hneď od zásnub sme vedeli, že svadbu chceme do roka a do dňa od zásnub, teda 1. mája a tento rok dokonca tento deň vychádzal na piatok, my aj hostia sme sa tešili na krásny predĺžený víkend. Už sme dokonca odovzdali aj pozvánky všetkým hosťom, takže neskôr sme už len rozposlali hromadnú správu o zmene plánu, resp. nekonaní svadby. Sobáš mal byť civilný v krásnej záhrade penziónu v Dolnej Strede a hostina v ich veľkej sále. Mali sme mať cca 70 hostí. Všetkých dodávateľov sme začali vybavovať takisto s predstihom, takže väčšinou bolo všetko pripravené, chýbali len detaily. Nakoniec, ako už je dobre známe, nebolo možné takto naplánovanú svadbu aj zrealizovať.

Ako a kde sa nakoniec svadba odohrala?

Sobáš sa nakoniec odohral v obradnej sieni v Seredi za prísnych hygienických podmienok. Tieto podmienky už malo mesto zverejnené na webovej stránke, takže sme vedeli, že to bude svadba so svedkami a v rúškach. Svadobné šaty som mala nakoniec svoje vlastné, kúpené ako popolnočné, manžel mal oblek našťastie takisto kúpený ešte v období otvorených obchodov. Kyticu a doplnky som pôvodne chcela živé, nakoniec som uprednostnila praktickosť. Očarila ma práca šikovnej Sabi a jej umelých a trvácnych kytíc a doplnkov, ktoré využijem aj budúci rok. Vlasy a make-up mi zase robila moja kamarátka a zopakovala si to aj na druhý deň, kedy sme zrealizovali rýchle svadobné fotenie v prírode. Keďže som mala kúpenú aj vlastnú časť výzdoby, rozhodli sme sa, že si aspoň trošku navodíme svadobnú atmosféru doma a deň pred sobášom som vyzdobila časť našej obývačky na pekný romantický svadobný večer. Objednali sme si aj tortu a večeru z reštaurácie u nás v dedine, aby som nemusela variť. Musím povedať, že aj tieto služby boli vynikajúce a prístup majiteľa a zamestnancov úžasný.

Mnohé páry svadbu odkladajú na jeseň či o rok. Prečo ste sa rozhodli svadbu neodkladať?

My sme to vymysleli trošku inak, svadbu sme v podstate odložili, aj neodložili. (úsmev) Po formálnej stránke sme sa vzali v pôvodnom dátume svadby. Nechceli sme tento akt odkladať, pretože som počas plánovania svadby otehotnela a chceli sme byť svoji ešte pred pôrodom. Vydávala som sa tak na začiatku ôsmeho mesiaca tehotenstva. Keďže sme mali veľa dodávateľov už vybavených a chceli sme aj tú pravú veľkú svadbu s hostinou a všetkými hosťami, rozhodli sme sa ju odložiť na budúci rok, samozrejme na 1. mája 2021. Zároveň by sme si zopakovali aj celý obrad, aj keď už neformálne, bez matriky, nejak v zmysle obnovenia manželského sľubu pod vedením mojej šikovnej sesternice, ktorá má bohaté skúsenosti s rôznymi verejnými akciami. Musím sa priznať, že osobne som s týmto variantom veľmi spokojná. Po sobáši som bola už veľmi unavená a neviem, či by som si užila celú svadbu až do rána. Pôvodne som myslela, že to nebude pre mňa také náročné, keďže som nemala a ani nemám žiadne tehotenské ťažkosti. Ale predsa len ôsmy mesiac je už pokročilejší. Budúci rok bude pre mňa ako bonus to, že môžem ísť uličkou už s mojim malým synčekom. (úsmev)

Na ktorý moment svadobného dňa nikdy nezabudneš?

Asi sa nedá popísať nejaký moment, celý priebeh bol pre nás síce krásny, ale taký „iný“. V živote by som nepovedala, že si budem šiť svadobné rúška, vydávať sa v nich a byť v ten deň bez celej rodiny. Ale najlepší moment bol asi ten, keď sme si mohli dať manželský bozk bez rúšok. Vďaka patrí aj zamestnancom matriky, obrad bol nádherný, sieň bola krásne vyzdobená a na záver sme dostali ako darček krásne svadobné poháre, s ktorými sme si po obrade pripíjali. Úplne si viem predstaviť, aké zvláštne bude, keď budem synovi ukazovať fotky a hovoriť, že toto bola naša svadba v čase pandémie, tu si bol ešte v brušku a o rok fotky zo svadby už priamo s ním. Je to až neuveriteľné. (úsmev)

Čo by si chcela odkázať nevestám, ktoré váhajú, či sa vziať v období karantény?

Pri takomto náročnom rozhodovaní určite záleží od situácie, v akej sa nachádzajú (moje tehotenstvo bolo pre mňa rozhodujúcim faktorom, prečo sa vziať v období karantény) a od toho, na čom im reálne záleží. Na samotnej svadobnej hostine, zábave, oslave s celou rodinou a všetkých tých vecí okolo svadby, alebo na nich dvoch samotných, na tom, že sa jednoducho chcú vziať a byť manželmi teraz, bez ohľadu na danú situáciu. Vždy sa to dá nejako riešiť, niečo vymyslieť, len si treba určiť, čo je vlastne pre nás podstatné. A v tomto období aj dodávatelia vychádzajú v ústrety a aj napriek niektorým zaplateným zálohám na daný dátum, nám termín bez problémov preložili. Nevestám, ktoré stále váhajú, by som chcela odkázať, že to pre nás bol aj napriek neplánovaným zmenám nádherný deň plný lásky a ja som šťastná, že už teraz môžem nosiť obrúčku a nové priezvisko. Zároveň sa teším na hostinu budúci rok, kedy si ju už naplno užijem, aj v mojich vysnívaných úzkych svadobných šatách.

Viac fotografií zo svadby:

CELÝ SVADOBNÝ ALBUM
Kompletný album

Ďakujeme za rozhovor a prajeme len to najlepšie!


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 10.5.2021:

  • zákaz vychádzania sa od 3. mája mení a uplatňuje sa regionálny princíp.
  • od 17. mája 2021 vstúpi do platnosti nový COVID automat (podmienky pre svadby podľa rizikovosti okresu)
  • informácie budeme aktualizovať po zverejnení oficiálnej vyhlášky

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby