5 tipov, ako sa pripraviť na rozhovor s hosťami na svadbe

  • 20. sep 2018
  • Silvia Blahovcová
  • isifa / Shutterstock

Každá svadba je jedinečná a od tej predchádzajúcej, na ktorej ste naposledy boli, sa líši v takmer všetkých detailoch, od jedla až po hudbu.

Čo však spája všetky svadby od východu po západ, či severu po juh, je, že sa musíte rozprávať. A nemáme na mysli len nevestu so ženíchom, ale aj všetkých hostí pokope. Veď určite stretnete mnoho ľudí, ktorých nepoznáte a je slušné s každým prehodiť pár slov. Či už sa jedná o spolusediacich pri stole alebo o ľudí pri bare, prinášame vám päť tipov, ako to nezbabrať a s každým prehodiť aspoň pár slov.

Samozrejme veríme, že nevesty si so zasadacím poriadkom dali veľa námahy a posadili k sebe ľudí, ktorí sa aspoň trošku poznajú, prípadne sú si blízki vekom, či záujmami. Rozhovory však môžete viesť aj s náhodne stretnutými hosťami pri bare, na fajčiarskej pauze alebo na toalete. Prehodiť pár slov je určite zdvorilé, ale občas sa na to treba jednoducho pripraviť.

1. Pripravte si aktuálne témy rezonujúce vo svete

Rovnako ako sa na svadbu pripravujete po vizuálnej stránke – oblečenie, make-up, účes, je určite vhodné pripraviť sa na svadbu aj z pohľadu zábavy a rozhovorov, ktoré budete musieť absolvovať. Prichystajte si zoznam tém, ktoré sú v súčasnej dobe v kurze (skúste vynechať kontroverzné témy ako náboženstvo, či politika), uprednostnite témy, na ktoré ľudia reagujú pozitívne – ako napríklad šport, kinematografia alebo známe osobnosti.

Veď nie je nič trápnejšie, ako ticho za stolom na svadbe, kde má byť najväčšia zábava. Nadhoďte tému ľuďom naokolo vás, a tak prekonáte bariéru toho, že sa ešte nepoznáte a posuniete rozhovor ďalej. Najnáročnejšie je rozhovor začať, prípadne ho predlžovať, ak sa s danými osobami nemáte o čom pozhovárať. Ak sa však ľady prelomia, pôjde to už ďalej samo. A povedzme si na rovinu, že aj alkohol, ktorý nepochybne k svadbám patrí, dobrú zábavu a nové priateľstvá tiež podporuje.

2. Veľa sa pýtajte

Keď sa chcete o niekom veľa dozvedieť, klaďte veľa otázok a počúvajte ich odpovede. Neexistuje lepší spôsob, ako sa s niekým bližšie zoznámiť, ako sa ho priamo opýtať na to, čo vás zaujíma. Zistite, v akom sú hostia naokolo vás vzťahu s mladomanželmi, ako sa zoznámili, či majú nejaké spoločné zábavné historky, zážitky.

Prípadne zistite, aké majú záujmy, čomu sa venujú alebo v akej oblasti pracujú (tu však trošku opatrne, napríklad vo Francúzsku je veľmi neslušné pýtať sa na zamestnanie ostatných). Pokladajte doplňujúce otázky a nechajte ľudí rozprávať. Dáte tak najavo, že sa o nich úprimne zaujímate a napokon sa isto budú aj oni pýtať vás obdobné otázky.

3. Diskutujte o svadbe, na ktorej sa nachádzate

V prípade, že sa s ostatnými hosťami nemáte o čom rozprávať, stavte na aktuálnu svadbu a všetko okolo nej. Rozoberte umiestnenie svadby – miesto konania, jedlo, dekorácie, oblečenie. Ako to mali na svadbe oni – ak už majú svoju svadbu za sebou, čo sa vám najviac páči, čo by ste prípadne urobili inak.

V tomto prípade je však veľmi dôležité, aby ste nekritizovali. Ak chcete vyjadriť aj negatívny názor, nájdite najprv niečo pozitívne a potom povedzte, že ak by ste to však mohli robiť vy, zmenili by ste to, či ono. Je to však citlivá téma a lepšie pochodíte, ak sa sústredíte na chválenie toho, čo sa vám naozaj páči, prípadne doplníte zaujímavosti z oblasti plánovania svadby.

4. Stavte na témy podľa ľudí, s ktorými diskutujete

Zistite si, s kým budete sedieť pri stole. Bude s vami sedieť niekto, kto študoval s nevestou, či ženíchom? Pozrite si teda o danej škole základné údaje, prípadne si pospomínajte na nejaké historky zo študentských čias, ktoré vás nevesta, či ženích spomínali a diskusia sa isto uberie tým správnym smerom.

V prípade, že budete sedieť vedľa tety nevesty, zistite si, aké sú jej koníčky, prípadne, čomu sa venuje a prehoďte s ňou pár viet aj v tejto téme. Veď nikto vám nekáže rozprávať sa silou mocou s každým. Ide len o to, cítiť sa na svadbe príjemne a rovnako pozitívnu energiu a náladu šíriť ďalej.

5. Opýtajte sa ľudí na ich názor

Keď už skutočne neviete, o čom sa s ľuďmi naokolo rozprávať, opýtajte sa na ich názor. Pýtajte sa na všeobecné veci alebo témy okolo svadby. Opýtajte sa, aký majú názor na svadby v dnešnej dobe, ako to bolo za ich čias – ak ide o starších ľudí, prípadne, ak už majú po svadbe, aká bola tá ich a čo by s odstupom času zmenili, vynechali, doplnili alebo jednoducho urobili úplne inak. Téma svadby je totiž nevyčerpateľná a takmer každý k nej má čo povedať.


Komentáre

    Pridaj príspevok