Nevesta Baška: „Najdôležitejšie na svadbe je, že si vezmete človeka, ktorého milujete a chcete s ním zostarnúť.“

 • 18. júl 2017
 • Alžbeta Martišková
 • Helena Jankovičová Kováčová - HMfoto

Dnešný rozhovor bude patriť Baške, ktorá mala svadbu v júni, a teda jej spomienky sú celkom čerstvé. Svadobný deň si s manželom užili aj napriek tomu, že svadba musela skončiť skôr. No Baška to perfektne vystihla slovami: "Najdôležitejšie na celej svadbe predsa je, že si vezmete človeka, ktorého milujete a chcete s ním zostarnúť. Ostatné veci sú zanedbateľné…"

Baška a Miloš, dnes už manželia… Čo bolo ale na začiatku? Ako ste sa dali dokopy? Veľa ľudí sa nás pýta, ako sme sa zoznámili a my sa vždy radi pousmejeme. Naše zoznámenie bolo, nazvyme to, „také moderné“ – spoznali sme sa cez internet. Už po pár správach sme obaja tušili, že si budeme dobre rozumieť. Po pár týždňoch sme sa stretli a prebehla iskra. Napriek tomu, že ja som vtedy žila a študovala v Bratislave a Miloš v Žiline, pravidelne sme sa počas víkendov stretávali. Keď som doštudovala, presťahovala som sa za ním do Žiliny a odvtedy už žijeme bok po boku. Teraz už aj ako manželia.

Čo si vážite jeden na druhom najviac? Najviac si na sebe vážime to, že sme si jeden pre druhého oporou. Manžel je tu pre mňa vždy, keď ho potrebujem. Bez ohľadu na to, či mu len chcem porozprávať smiešnu príhodu z práce alebo sa mu potrebujem vyplakať na ramene. Je tu vždy pre mňa. O to isté sa snažím aj ja, aby mal pocit, že sa na mňa môže vždy spoľahnúť, nech sa už stane čokoľvek.

Ako ste sa zasnúbili? Vždy som si myslela, že ak by Miloš chcel niečo také urobiť, ľahko ho odhalím, no bola som milo prekvapená. Miloš to mal veľmi pekne pripravené a ja som absolútne nič netušila. Pozval ma do kina na romantický film a jediné, čo mi prišlo zvláštne, bolo to, že kúpil pukance, pretože to on nikdy nerobieval. Keď film skončil a sála sa pomaly vyprázdnila, kľakol si a povedal mi tak krásne slová, že ma dodnes hrejú pri srdci. Takže, keď sa na záver opýtal, či sa stanem jeho ženou, mohla som jedine súhlasiť.

Akú svadbu ste začali plánovať a aké boli vaše hlavné požiadavky? Nikdy som nechcela príliš veľkú, ani príliš malú svadbu. Našťastie sme sa v tomto s manželom rýchlo zhodli. Svadbu sme začali plánovať viac ako rok dopredu, takže sme mali dostatok času všetko si premyslieť a vybrať pre nás to najlepšie. Určili sme si priority a vyčlenili sme na ne aj najväčšiu časť z rozpočtu.

Najväčšou prioritou bol pre nás výber fotografa. Dala som si dostatok času a prezrela veľa prác, než som našla našu fotografku s jej manželom. Dnes som šťastná, že sme mali na svadbe práve ich. Bol to správny výber. Ostatné veci, ako výzdoba, obrúčky či iné drobnosti, pre nás neboli až také dôležité. Chceli sme, aby sa hlavne naši hostia dobre zabavili a cítili sa na našej svadbe príjemne. Myslím si, že to sa nám aj podarilo.

Čo si si na svadbu pripravila sama a čo si naopak, zverila do rúk profesionálov? Predsvadobné obdobie a s ním spojené prípravy som si veľmi užívala. Netvrdím, že to občas nebolo namáhavé a stresujúce, ale mňa to napĺňalo a veľmi bavilo. Práve preto som si na svadbu nezabezpečila žiadnu agentúru, ale väčšinu vecí som si zariadila sama. Od dievčat tu na mojasvadba.sk som denno-denne zbierala rôzne inšpirácie, ukladala som si obrázky, písala poznámky do bloku a potom dlho do noci premýšľala, čo a ako by som mohla urobiť.

Postupne som si zbierala a vyrábala veci do výzdoby, všetky tlačoviny okrem oznámení som si taktiež robila sama. Od agentúry som mala požičané iba obrusy a klubové taniere. Deň pred svadbou sme ešte spolu s mojou dobrou priateľkou zdobili sálu, čo som si skutočne vychutnala. A hoci nevyšlo všetko úplne tak, ako som chcela, nakoniec som bola spokojná.

Aké šaty si si vybrala a aký bol ich príbeh? Akú si mala predstavu o sebe ako neveste? Už odmalička som snívala o rozprávkových šatách, v ktorých by som sa cítila ako princezná. Dlho som premýšľala, či si šaty požičiam alebo kúpim. Prešla som zopár salónov, no buď ma šaty až tak neoslovili alebo boli sumy za ich požičanie pre mňa a náš rozpočet privysoké. Prezerala som si aj bazár na mojasvadba.sk a tam som medzi tými všetkými inzerátmi úplnou náhodou natrafila na krajčírku Lenku.

Jej práca sa mi okamžite zapáčila a keď mi napísala sumu, za ktorú som mohla mať moje vysnívané šaty, nemala som ďalej o čom premýšľať. Stretli sme sa pol roka pred svadbou v jej salóne. Od začiatku mi bola veľmi sympatická, stále sa usmievala. Poukazovala mi látky, čipky, aj hotové šaty. Všetko som si mohla nielen prezrieť, ale aj chytiť.

Necelé tri mesiace na to som mala šaty doma a bola som uchvátená. Okamžite som sa do nich musela obliecť a ani za nič som ich nechcela dať dole :). Lenka ich ušila skutočne prekrásne a splnila mi tak môj dlhoročný sen, byť jeden deň princeznou… alebo sa tak aspoň cítiť.

Na našej stránke patríš k tým aktívnejším, ako ti mojasvadba.sk pomáhala pri prípravách? Stránku som si skutočne obľúbila. Pred svadbou som si ju denne prezerala a zbierala som od dievčat inšpirácie. Som im veľmi vďačná za všetky ich cenné rady a pomoc, ktorú mi vždy ochotne poskytli, ak som ju potrebovala. Zo začiatku som nemala ani len predstavu o tom, čo všetko vlastne taká svadba obnáša a čo je potrebné vybaviť skôr, ako sa snúbenci postavia pred oltár.

Myslím, že aj vďaka tejto stránke a radám od dievčat som si dokázala svadbu zorganizovať viac-menej sama. Na stránke ostanem určite aktívna aj naďalej a budem rada pomáhať všetkým budúcim nevestám, ktoré budú potrebovať pomoc tak, ako som ju na začiatku našich príprav potrebovala ja.

Na svadbách sa často stane, že nejde všetko podľa predstáv… Stalo sa niečo také aj vám? Ako ste to vyriešili? Veľmi som si želala, aby naša svadba išla „ako po masle“, ale bohužiaľ, asi to nie je vždy úplne možné. Pár menších problémov sa nakoniec objavilo hneď z rána – nedržal mi účes, vonku to vyzeralo na dážď a bolo chladno, meškali sme na fotenie… Nebolo to však nič také, čo by nám mohlo výrazne ovplyvniť a narušiť priebeh našej svadby.

Nakoniec sme prípravy, obrad, aj všetky oficiality zvládli a po hostine sme sa všetci spolu s hosťami dobre zabávali. Ľudia boli spokojní, veselí a na tom mi od začiatku záležalo najviac. O to viac ma mrzelo, keď sme našu svadbu museli predčasne ukončiť už o polnoci kvôli mojim zdravotným problémom, ktoré boli natoľko vážne, že ma museli vziať do nemocnice.

Veľká vďaka patrí mojej rodine aj priateľom, ktorí stáli pri mne a pomáhali mi, ako sa dalo. Dokonca mi aj sami od seba spratali veci zo sály, hoci ich o to nikto neprosil. Som im za to veľmi vďačná. Tesne po svadbe mi to bolo všetko veľmi ľúto, ale teraz sa na to už pozerám s nadhľadom. Najdôležitejšie na celej svadbe predsa je, že si vezmete človeka, ktorého milujete a chcete s ním zostarnúť. Ostatné veci sú zanedbateľné…

Čo sa tebe na vašej svadbe najviac páčilo a čo si rada pripomínaš? Celá naša svadba bola prekrásna a rada na ňu spomínam. Veľmi sme si užili chvíľky, keď sme boli sami dvaja na fotení, no rovnako som si vychutnala aj čas s rodinou a priateľmi počas zvyšku svadby. A aj keď nevyšlo úplne všetko podľa našich predstáv, na našu svadbu budeme ešte veľmi dlho v dobrom spomínať.

Viac fotografií zo svadby Bašky a Miloša:

My Baške ďakujeme za rozhovor a prajeme krásne manželské chvíle!


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby