Nevesta Ivana: „Naša zasnežená vianočná svadba predčila všetky naše očakávania!“

 • 24. máj 2016

Koniec decembra sa spája hlavne s Vianocami a oslavami Silvestra, avšak sympatický pár, Ivana a Šimon, si bude v tento čas každoročne spomínať aj na svoju „medzisviatkovú“ svadbu. Ivanu sme oslovili, pretože zorganizovať svadbu v zime, to chce odvahu. A ich vianočná svadba veru vyzerala krásne. Tak sa poďme preniesť do chladných zimných dní.

Od vašej svadby už prešiel viac ako rok, aké to je si na to teraz spomínať? Čo sa ti prvé vynorí v pamäti?

Ako prvé si predstavujem vianočný čas, svetielkovú výzdobu, vianočný stromček v kostole, slnko, ktoré nám počas fotenia svietilo a sneh, ktorý pridal na atmosfére našej svadby. Spomínam si tiež na nedočkavosť a následnú neopísateľnú radosť. Spomienky na našu svadbu nám ostali nielen v srdci, ale aj na fotografiách a videu, ktoré si sem-tam z nostalgickej chvíle pozrieme. Sme za to vďační, lebo keď si to pozeráme, ako keby sme tam v tej chvíli boli a verím, že vďaka tomu to budeme mať v čerstvej pamäti aj o 50 rokov.

Kto vlastne sú Ivanka a Šimon a aká bola ich cesta k zasnúbeniu a plánovaniu spoločného života?

Poznáme sa už od základnej školy. Neskôr sme boli spolužiaci na gymnáziu a tam nejako preskočila iskra. V 1. ročníku sme začali spolu chodiť. Keď tak počítam, dnes je tomu 8 rokov, čo sme spolu začali chodiť. Zasnúbili sme sa po skončení gymka a po štyroch rokoch od zásnub sme mali svadbu. Oplatilo sa čakať a aj vďaka tomu mala naša svadba takú nezabudnuteľnú atmosféru.

Akú svadbu si si vysnívala a aká nakoniec bola?

Myslím, že väčšina žien sníva o svadbe, ktorá bude v teplých mesiacoch. A taká bola aj moja predstava. Snívala som o kvetinovej výzdobe a teplom slnku, no nakoniec bola naša vianočná svadba nad všetky moje predstavy! Bola oveľa krajšia, romantickejšia a slávnostnejšia, ako som si dokázala predstaviť.

Svadbu ste mali 27.12. takže takmer vianočná svadba… Prečo práve tento dátum? Nemali ste tak krátko po Vianociach problém s dodávateľmi?

Keď sme sa rozhodli, že svadba bude vo vianočnom období, chceli sme ju na Silvestra alebo, ak by to nebolo možné zo strany dodávateľov, tak sme zvažovali aj dátum 27.12. Rozprávali sme sa o tom, že by bolo super mať svadbu na prelome rokov a byť počas tohto okamihu s celou rodinou a priateľmi. Ako prvého sme oslovili kameramana, ktorého prácu sme predtým videli a vedeli sme, že chceme práve jeho. Keďže termín 31.12. odmietol, bolo rozhodnuté. Svadba teda bola 27.12.2014.

Na naše prekvapenie sme vo vianočnom období nemali žiadny problém s dodávateľmi. Všetci boli ústretoví, s ničím nebol problém. Dokonca, povedala by som, že to bolo jednoduchšie ako v najviac vyťažených „svadobných“ mesiacoch (apríl-október), kedy sú sály v Prešove objednané aj 2 roky vopred a rovnako to je aj s kvalitnými fotografmi, kameramanmi a kapelami. Sály, o ktoré sme prejavili záujem boli na tento dátum k dispozícii a tak sme si mohli vyberať. Rovnako to bolo aj s naším fotografom.

Trochu sme sa obávali o kapelu, ktorú sme mali tiež vyhliadnutú, či už niečo nebudú mať, veď je mnoho vianočných zábav so živou hudbou, ale našťastie aj oni mali tento termín voľný. Riešili sme aj koláče, či nám ich bude mať kto napiecť počas Vianoc, aby boli čerstvé, no ani toto nebol problém; vždy sa nájde niekto ochotný, kto napečie koláče aj v nezvyčajnom čase. Okrem objednaných sme mali aj domáce koláče a la „pečie celá rodina“.

Na svojom fotoblogu píšeš, že výzdobu ste si robili sami. Čo to teda pre vás znamenalo? Koľko času vás to stálo a čo všetko ste si vyrobili?

Keďže sme mali krásne drevené priestory, stačila jednoduchá výzdoba, preto nám to nezabralo veľa času. Zvolili sme to, čo sa nám páči. Skombinovali sme vrecovinu a háčkované obrúsky s lampášmi, svetielkami a medovníkmi, ktoré dodávali vianočnú atmosféru.

Vrecovinu sme nastrihali na pásy, napiekli sme medovníkové menovky, kúpili sme lampáše a servítky a požičali sme si veľa ručne robených háčkovaných obrúskov. So zdobením sály nám v deň svadby pomohli súrodenci a kamaráti.

Čo bolo pre vás pri plánovaní a výbere vecí na svadbu najdôležitejšie?

Najdôležitejšie pre nás bolo, aby sa nám to páčilo, aby to bolo podľa nášho vkusu. Stavili sme na jedlo, hudbu, fotografa a kameramana. Ľudia si zo svadby pamätajú najmä dve veci, a to hudbu a jedlo. Keďže sme mali perfektnú kapelu, o hudbu sme sa nemuseli obávať. Zažili sme ich hrať na viacerých akciách, a preto sme ani neuvažovali nad žiadnou inou kapelou.

Zvažovali sme viacero reštaurácií, kde výborne varia a kombináciou výborného jedla, vkusného priestoru, prijateľnej ceny a profesionálneho prístupu k zákazníkovi sme zvolili práve Šariš Park. Dnes môžem povedať, že sme vybrali skutočne vynikajúcu reštauráciu.

Pre nás bolo tiež veľmi dôležité zachovanie spomienok na tento deň vo forme fotografií a videa. Prácu fotografa a kameramana sme poznali, veľmi sa nám páčila. Tiež sme ocenili ich vzájomnú spoluprácu a tak bolo rozhodnuté.

Tvoje svadobné šaty určite môžeme nazvať šaty s príbehom. Skús vysvetliť ako to s nimi bolo.

Svadobné šaty som si nechcela požičiavať, ale chcela som si ich uchovať pre spomienku. Tieto šaty sa ku mne dostali úplnou náhodou. Keď jedna moja známa počula, že sa budem vydávať, ponúkla mi svoje svadobné šaty, ktoré jej už zavadzali v skrini.

Neboli celkom podľa mojich predstáv, a tak sme ich už s mojou šikovnou svokrou celé prerobili. Z pôvodných tylových šiat s obrovskou sukňou sa stali jednoduché čipkované šaty s vlečkou. Presne podľa mojich predstáv.

A aký bol výber „outfitu“ pre ženícha?

Nechceli sme klasický čierny oblek, chceli sme niečo štýlovejšie, niečo, čo by pasovalo k vkusu ženícha (môj manžel si, totižto, potrpí na originálnosť). Zvolili sme „old style“ hnedý oblek. Na krku mu svietil červený motýlik, ktorý dopĺňal moje červené topánky.

Splnila svadba očakávania?

Ako som už viackrát spomenula, vianočná svadba predčila všetky naše očakávania!

Očakávali sme, že si povieme „áno“ a …naozaj sme si sľúbili lásku na celý život. Očakávali sme chutné jedlo a bolo výborné. Očakávali sme dobrú hudbu a bola z toho skvelá zábava aj s vianočnými pesničkami. Očakávali sme pekné fotky a boli krásne zasnežené. Očakávali sme kvalitné video a bolo plné lásky a dobrej nálady. Očakávali sme krásne strávený deň a bol z toho najkrajší deň nášho života.

A ešte na záver, čo by si takto s odstupom času poradila novým plánujúcim nevestičkám?

Budúcim nevestičkám chcem poradiť, aby si svoj najkrajší deň v živote naplánovali a užili tak, aby na neho nikdy nezabudli. Nestresujte sa zbytočne radami okolia. Veď každý má v živote možnosť zorganizovať si svoju svadbu podľa svojich predstáv.

Viac fotografií zo svadby Ivanky a Šimona:

Veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a želáme nádherné chvíle v manželstve!


Autor článku: Alžbeta Martišková / Fotografie: Fero Valiček

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby