Nevesta Katka: „Keďže som vedela, že šaty by som si chcela radšej kúpiť, svoju pozornosť som upriamila na bazár na mojasvadba.sk.“

 • 6. feb 2018
 • Alžbeta Martišková
 • Pavol Delej Photography, Michal Čekan

Dnes si môžete prečítať svadobný príbeh inšpiratívnej nevesty Katky, ktorá si svoju svadobnú výzdobu dopestovala sama v záhrade, svoje svadobné šaty si vybrala v našom bazáriku a portréty si odskočili nafotiť na Sardíniu… Znie to zaujímavo, však?

Ako sa odštartovalo svadobné plánovanie? Bolo to romantickými zásnubami? Stalo sa to v nedeľu pred polnocou, keď som prišla domov z práce. Čakalo na mňa krásne prekvapenie v podobe veľkej kytice červených ruží, sviečok rozložených do tvaru veľkého srdca a nesmel chýbať ani zásnubný prstienok, ktorý som od Ivka v ten večer dostala. Bolo to veľmi romantické a radi na ten večer spomíname.

A akú svadbu ste plánovali? Čo nesmelo chýbať a čo naopak, ste nechceli? Svadbu sme chceli mať bežnú, ako je v našich končinách zaužívané – s blízkou rodinou a priateľmi, obaja sme hneď vedeli, že sa chceme zobrať v kostole a zažiť aj pravé svadobné tradície, ako je napríklad čepčenie v podaní folklórneho súboru. Nechceli sme však celú svadbu počúvať nejaké rýmovačky v podaní neznámeho starého pána, ktorý už desiatky rokov chodí po svadbách a všade hovorí to isté. Rozhodli sme sa osloviť mladého starejšieho Lukáša Števíka, ktorý našu svadbu skoordinoval a naplnil zábavným programom so situačným humorom, ktorý skvelo zabavil nás, aj našich hostí. 

Kvety na výzdobu si si dopestovala sama… Prečo? Povedz, ako to prebiehalo? A ako to dopadlo? V lete, kedy sme sa s Ivkom zasnúbili, moji rodičia zasadili u nás v záhrade malý záhon cínii z darovaných sadeníc. Tieto kvety sme nikdy predtým v záhrade nemali a na prvý pohľad ma svojím zjavom ani neoslovili. Postupom času som si ich však začala zberať a bola som priam šokovaná, ako dlho vydržia vo váze. Na druhej strane, nebola o ne zložitá starostlivosť.

Čím viac sme ich trhali, tým viac kvitli, a to počas celého leta, až do neskorej jesene, kým ich nezničili prvé mrazy. Keď som videla, aký potenciál v sebe tieto kvety skrývajú, začalo ma to pokúšať. Keď sme si už stanovili termín svadby na koniec septembra, začala som hľadať ďalšie kvety, ktoré v tomto období kvitnú. Natrafila som na dálie a vtedy u mňa prepuklo šialenstvo. Chcela som mať čo najviac farieb a druhov.

Nakoniec to skončilo tak, že som mala u rodičov v záhrade zasadených viac ako 500 koreňov dálií z viac ako 35 odrôd. Starostlivosť o všetky kvety bola počas celej sezóny náročná, pretože bolo extrémne sucho a celú záhradu bolo treba polievať. S týmto mi pomáhali aj rodičia, svokrovci a snúbenec. Celá námaha sa však vyplatila, pretože kvetov bolo vo svadobný deň neúrekom.

Ozdobilo sa nimi svadobné auto, rodičovský dom, kostol, v sále bolo vo vázach veľa kvetov a tiež musím spomenúť pierka pre ocinov, ženícha, kytičky pre svadobné maminy a samozrejme, moju svadobnú kyticu, ktorá mi priam vyrazila dych. Na to, aby sa všetky kvietky dostali tam, kam mali, najviac vďačím mojim kamarátkam Veronike a Lucke, ktoré si to všetko zobrali na starosť. Bez nich by bola naša celoročná pestovateľská snaha zbytočná, lebo sama by som nebola schopná to všetko deň pred svadbou pripraviť. 

Ak sa nejaké nevestičky pustia do pestovania vlastných kvetov do výzdoby, toto by bola moja rada č. 1 – aby si našli dostatok pomocníkov, pretože aj samotné naaranžovanie tých kvietkov je veľmi časovo náročné. Pestovanie určite stojí za vyskúšanie, aj keď len v malom merítku. Treba k tomu hlavne odvahu, vytrvalosť, kúsok pozitívneho myslenia, chuť sa vzdelávať a pár balíčkov semienok. Ten kto má rád aj v tejto uponáhľanej "instantnej" dobe pomalé a dlhodobé ciele si určite príde na svoje.

Ako si našla tie svoje svadobné šaty? Čím si ťa získali? Každá budúca nevesta istotne pozná to nekonečné blúdenie internetom a hľadanie obrázkov dokonalých modelov šiat, ktoré by mohli napĺňať zložité predstavy o bielej róbe, ktorá ženíchovi vyrazí dych. Ja som nebola iná a týmto štádiom som si taktiež prešla. Nakoľko som vedela, že šaty by som si chcela radšej kúpiť (a nie požičať), kvôli posvadobnému portrétnemu foteniu, svoju pozornosť som upriamila na bazár na mojasvadba.sk.

Prekvapila ma široká ponuka a v porovnaní s výškou požičovného v salónoch, mi šaty z bazáru pripadali ako ekonomicky priaznivá voľba. Po období váhania a hľadania som nakoniec tie pravé aj našla. Musela som pristúpiť aj k nejakým kompromisom, čo sa týka strihu, ktorý som mala pôvodne vysnívaný, ale nakoľko šaty sadli perfektne a nebolo treba žiadne úpravy, bolo rozhodnuté. Len sa rovno do nich obliecť a vydať sa!

Mali ste milé svadobné auto. Prečo práve Škoda? Pri plánovaní svadby som neraz počula rady o tom, že by som si mala požičať nejaké drahé auto, poriadne nablýskanú limuzínu, lebo, ako by to vyzeralo, keby bola nevesta len v obyčajnom aute. Mne sa však táto myšlienka nikdy nepozdávala. Nechápala som, aký by malo mať pre mňa zmysel chvastať sa "cudzím perím". Mojím vysnívaným autíčkom bol môj malý Fiat 126, ktorý vlastním už od strednej školy. Toto, žiaľ, bola pre všetkých, vrátane môjho snúbenca, absolútne neakceptovateľná vec, takže som musela ustúpiť.

Moju obľubu veteránov mám asi v krvi a zdedila som ju po mojom ocinovi, ktorý je zbláznený do starých škodoviek. Pre väčšie pohodlie pre môjho "princa na bielom koni" som teda vybrala modré "kilečko", ktoré celý rok stojí odparkované v ocinovej garáži a čaká len na špeciálne príležitosti, ktorou naša svadba určite bola. Vo svadobný deň ho navyše ešte nádherne ozdobili obrovskými žltými dáliami z našej záhrady a tak sa za okamih zmenila Škoda 100-vka na (môj) Favorit.

Svadobné fotenie ste absolvovali na Sardínii, ako ste prišli na tento nápad? A aké bolo? Chceli sme mať pár portrétov aj vo svadobný deň, na tie sme si odbehli na polhodinku zo svadobnej hostiny s naším svadobným fotografom Michalom Čekanom a kameramanom Jožkom Rigom, ktorý použil tieto zábery a dotvorenie nášho svadobného klipu a videa. Nakoľko sa pohybujem vo svadobnom biznise, chcela som, aby naše svadobné fotky boli výnimočné. Čo sa fotenia týka, nechcela som pripustiť žiadne kompromisy.

Nápad ísť sa fotiť do zahraničia som dostala ešte skôr, ako sme vôbec vybrali náš dátum svadby. Snúbenec bol rovnako nadšený ako ja, preto sme sa na toto naše dobrodružstvo veľmi tešili. Rozhodli sme sa pre Sardíniu kvôli veľmi ľahkej dostupnosti – let bol priamo z Bratislavy do Alghera. Oslovili sme fotografa Pala Deleja, pretože má veľa skúseností s portrétnym fotením v zahraničí, rád cestuje a kvalita jeho práce ho radí do elity slovenskej svadobnej fotografie.

Všetko sme si organizovali sami, bez cestovky, aj preto sme si letenky, ubytovanie a ďalšie potrebné veci zabezpečovali niekoľko mesiacov dopredu. Išli sme tam až po turistickej sezóne a aj vďaka tomu sa nám určite podarilo ušetriť pár eur. V neposlednom rade bolo tiež dobré, že ani pláže ani centrum mesta neboli preplnené turistami. 

Naše fotenie bolo rozdelené do dvoch hlavných fáz – hľadanie pekných miest a túlanie sa po okolí a potom fotenie. Fotenie sme si rozdelili do dvoch dní – v dvoch outfitoch. Prvý bol formálny – tak ako sme sa brali, čiže ja som mala svoje svadobné šaty a manžel mal oblek. Na druhý deň sme to chceli uvoľnené, preto som zvolila ľahké padavé šaty, ktoré som mala na svadbe oblečené po polnoci a manžel nahodil ležérne nohavice, klobúk a traky.

Fotograf Palo mal už presne premyslené, kde a ako nás bude fotiť. Celý náš päťdňový výlet sme si skvelo užili a sme radi, že sme si vybrali fotografa Pala, lebo fotky sú ešte krajšie, než o akých sme vôbec snívali. Aj napriek tomu, že do tohto fotenia sme museli investovať peniaze aj čas naviac, sme radi, že sme sa na to dali.

 

Ktoré boli pre teba tie momenty svadby, pri ktorých máš ešte dnes zimomriavky? Najkrajšie momenty boli pre mňa určite pred oltárom, veď koniec koncov, len kvôli tomu sa to všetko konalo… Sľuby sme si hovorili z očí do očí a som veľmi rada, že sme sa tak rozhodli. Nebola to len prázdna veta prečítaná z papiera, ktorú zabudnem ešte skôr, ako ju dokončím. Vďaka tomu, že ho viem naspamäť, môžem si kedykoľvek zopakovať, čo som pred tým oltárom prisahala. A viem, že rovnako ten sľub nosí v hlave aj môj manžel. 

Ak mám nájsť aj niečo menšie, čo mi dokáže len tak vyčariť úsmev na tvári, tak veľmi rada spomínam na náš prvý popolnočný tanec. Obaja sme sa istý čas spoločne venovali tancovaniu salsy. Ja z vášne a manžel preto, lebo ma ľúbi. Keď som mu navrhla, že chcem s ním tancovať salsu aj na svadbe, čakala som zápornú odpoveď, avšak, aj bez veľkého nátlaku Ivko nakoniec súhlasil. Náš prvý popolnočný tanec bol vďaka môjmu manželovi úžasný, a hlavne mi bude pripomínať, že z lásky človek dokáže robiť veľké veci.

Viac fotografií zo svadby Katky a Ivana:

Ďakujeme Katke za rozhovor a prajeme veľa lásky a šťastia!


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade