Nevesta Lucka: „Svadobné ráno som si užívala s telefónom na uchu a všetko korigovala nie ako nevesta, ale ako svadobná agentka.“

 • 17. jan 2017
 • Alžbeta Martišková
 • Radovan Škohel

Svadba má byť splneným snom, tak ako to bolo aj v prípade Lucky, ktorá o svojej svadbe snívala už od strednej školy… Svadobný deň plný krásnych slovenských tradícií si užili na 100 percent, čoho dokonalým dôkazom sú aj nádherné fotografie, ktoré nechýbajú v tomto rozhovore.

Ako, kedy a kde začal váš príbeh? Ako dlho ste vlastne spolu? Náš príbeh začal pre mňa nečakane a neplánovane počas štúdia na vysokej škole v Nitre. Môj Roman vraj raz svojim spolubývajúcim pri pohľade na mňa povedal, že budem jeho. A aj svojej mame ukázal moju fotku so slovami: „Toto bude moja žena“. Uňho to teda bolo jasné. V tom období do seba zapadali rôzne udalosti a povedala som si, že všetko sa deje, ako sa má. No a malo sa. Vzali sme sa presne po piatich rokoch, odkedy sme spolu začali chodiť.

Ako prišlo požiadanie o ruku? Nevedela som si predstaviť, ako a kedy ma Roman požiada o ruku. Už sme mali spoločné bývanie, plány, takže už to bola len otázka času. Padli aj otázky, ako si predstavujem snubný prsteň a totálne neromantické prezeranie vygooglených obrázkov! Vtedy som si povedala, že je môj nastávajúci totálne pohodlný, a či mu akože vážne mám rovno ukázať, aký prsteň chcem… V skutočnosti ale mal svoju výnimočnú predstavu a začínal na nej pracovať, o čom som vôbec netušila. Chcel pre mňa „iný“ prsteň, vymykajúci sa štandardu. Ja som, naopak, túžila po jemnom prstienku, ktorý bude mojou súčasťou. Výsledok je pre mňa čarovný. Nemám typický prsteň s jedným kamienkom, ale s dvadsiatimi a je pre mňa najnežnejší a najkrajší na svete. A dostala som ho hneď v ten deň, kedy si ho Roman upravený vyzdvihol zo zlatníctva.

Už od rána bol podozrivo usmievavý, nefrflal (čo bolo neuveriteľné :)) a popoludní mi volal do práce, aby som sa ponáhľala, že máme návštevu. Čakal ma pred dverami, v rukách mal moju šatku, ktorú mi uviazal cez oči, a mne už bolo jasné, že u nás nijakí hostia nie sú. Šatku som si sňala v našej obývačke plnej sviečok a lupienkov ruží a povedala ÁNO. No aby to nebola taká romantika, bol práve „Black Friday“, okolo čoho vzniklo veľa vtipných hlášok a jedna sviečka nám tú obývačku takmer zapálila. 🙂

Koľko času ste mali na naplánovanie svadby a čím ste začínali? Zasnúbili sme sa 27. 11. 2015 a Roman chcel svadbu do roka a do dňa. Zrazu som sa naozaj išla vydávať. Najsympatickejším dátumom sa stal 1. október 2016, takže na prípravu sme reálne mali približne desať mesiacov. Na začiatku sme si dohodli sálu, hudbu, fotografa a kameramana, čiže taký základ. Potom bol pár mesiacov kľud, iba moja fantázia a internet pracovali na plné obrátky. Chceli sme klasickú slovenskú svadbu, na ktorej sa s nami perfektne zabavia všetci, ktorých máme radi. Večer sa teda s nami veselilo asi 150 ľudí.

Kedy na teba prišla nervozita pri plánovaní a ako sa prejavovala? Musím povedať, že nervozita ku mne počas príprav nezavítala, aj keď som ju očakávala. Neviem si to vysvetliť! Všetko nám tak nejako do seba zapadalo, všetko išlo prirodzene, bez problémov. Oslovili alebo natrafili sme na samých dobrých a spoľahlivých ľudí, ktorým na našej svadbe skrátka záležalo. Až tesne pred svadbou to začalo byť hektické. Do sály sme si všetko zabezpečovali sami, starostí a behania teda bolo viac ako dosť. Moja mamina zasa čarovala 3000 úžasných zákuskov na výslužky a svadobnú hostinu, vrátane svadobnej torty. Bol ich plný dom a pri nich sme sa naozaj zapotili.

Finále prišlo v deň svadby, kedy som si kaderníčku i vizážistku užívala s telefónom na uchu a všetko korigovala nie ako nevesta, ale ako svadobná agentka. Roman bol v jednom kole až do pol dvanástej, kedy už bol najvyšší čas pripravovať sa. Zistil, že sme neobjednali prípitok, takže ten ešte utekali kúpiť moji rodičia. Tento zhon by bol pre inú nevestu možno katastrofou, ale ja som vedela, že všetko dopadne perfektne a vnútri som mala úplný pokoj a radosť.

Jediné, v čo som naozaj len dúfala a nemala to v moci, boli manželove zdravotné problémy, ktorých sa bál i on. Jedine táto vec bola počas príprav takým negatívom. Obavy sa však nenaplnili.

Akú ste mali výzdobu? Výzdoba bola dokonalá! Keď som ju ešte pred hostinou videla, ani som nedýchala. Vďačím za ňu úžasnej a šikovnej pani, ktorá každú svadbu zdobí s citom a dokonalým odhadom štýlu a predstáv neviest, keďže toto je určite viac ženská záležitosť. Táto pani nám okrem aranžovania sály so svojím tímom aj fantasticky varila. Superžena!

Mala som predstavu jemnej, nežnej a elegantnej výzdoby. Roman mal jedinú podmienku – aby tam nebola záplava bábikovskej ružovej farby. 🙂 Ružová tam síce bola, ale iný odtieň, presne ten, ktorý mám rada. K tomu drobné kvietky, perly a moje vysnívané nasvietenie sály. Výsledok pre nás nemohol byť lepší.

Aké boli tvoje pocity na obrade v kostole? Pocity boli zvláštne, silné, zmiešané, pretože zrazu som sa vydávala. Zrazu to bolo tu a to sa mi zdalo ako vo sne. Cítila som vďačnosť, pokoru a lásku. Trochu i strach, či sa Romanovi nezačne zle dýchať, ale keď som videla, že sa usmieva a jeho nervozita je prebíjaná pozitívnymi pocitmi, bola som veľmi šťastná. Chcela som vnímať také tie rozprávkové emócie, no tie prišli, až keď mi hlavou „poprebiehali“ všetky takéto praktické záležitosti. A tú rozprávkovosť cítim v spomienkach teraz.

Obrad bol prekrásny, s úprimnou kázňou, kostolom preplneným našimi blízkymi a známymi. Spievala mi kamarátka, na organe hral kolega, miništrovali priatelia z folklórneho súboru a my sme si stískali dlane, už plní radosti.

Aké tradície vás sprevádzali vaším dňom? Všetky, aké sa len dali! Keďže odmalička milujem folklór a aj som členkou folklórneho súboru, tie naše slovenské tradície museli byť. Ešte pred odobierkou sa hralo a spievalo pred naším bytom i u mojich rodičov. Kým si ma Roman odviedol na sobáš, musel súborovej družine dokázať, aký bude gazda. A tak jedno drevo pílil, druhé rúbal, na dodanie sily okúsil slovenské halušky a zapil ich slivovicou.

Pri vychádzaní z kostola nám zasa prial náš starejší, aby sme mali život sladký ako med, pričom sme z toho medu po lyžičke dostali ochutnať. Ja tak decentne, Romanovi ho rozotreli po celej tvári, aby som mu ho zlízala. 🙂 Pri gratuláciách od súboru zasa dostal na krk ozajstné konské jarmo, pri príchode na hostinu sme zametali črepiny, manžel ma preniesol cez prah, polievka bola málo slaná… Dodržali sme asi všetko také typické.

Samozrejme, aj som si zahrala na husliach – bez toho by to nebolo ono. Moji súboristi nám aj zatancovali a ako prekvapenie prišiel i ďalší folklórny súbor, v ktorom som na pár vystúpeniach vypomohla. Nechýbala povestná „cigánka“, ktorá má v podaní FS Strážov perfektný vtipný scenár: akože so ženíchom tehotnú cigánku chytia pôrodné bolesti a jej aktuálny počerný druh jej pomáha s pôrodom, ako rekvizitu máme špeciálny stôl, pod ktorým je schované budúce cigánča (ďalší člen súboru), ktoré sa narodí a uteká za tatom – ženíchom. 🙂 Na našej svadbe bola táto scénka vyšperkovaná špeciálne pre nás – narodili sa až dvojčatá a chlapček mal na sebe manželov hokejbalový dres, čo môj Roman vôbec nečakal. Fakt sme sa nasmiali a potom si „hodili“ riadne cigánske tanečné kolo.

No a vrcholom tradícií bolo polnočné začepčenie. Prezliekla som sa do kroja, na hlave som mala vlastnoručne vyrobenú partu a tak sme zmenili stav nevesta a ženích za gazdu a gazdinú. A ako na správnej slovenskej svadbe, víno a pálené tiekli potokom… 🙂

Čo ste si pridali do svojho svadobného dňa také vaše? Také naše? Nič špeciálne sme si nepripravili, všetko bolo naše, spontánne, veselé. To myslené „naše“, to boli asi vtipné momenty a komentáre. Pár nenápadných padlo napríklad počas obradu a aj podľa videa obaja presne vieme, čo, kto a kedy zahlásil. Pán dekan nám na záver prial, nech naša láska mohutnie a mohutnie. Ja som to zobrala doslovne, pozrela som sa Romčovi na pupok a vravím – no len to nie! 😀 Ale, samozrejme, slová pána dekana si vážim a som za ne vďačná. No humor skrátka musí byť!

A čo boli pre teba tie najkrajšie a nezabudnuteľné okamihy tohto dňa? Bolo ich veľa. Prvý pohľad pri odobierke, obrad, prvý tanec – všetko som sa snažila intenzívne prežívať a tie pocity si zapamätávať. To som robila naozaj vedome. Vždy, keď som videla, ako sa Roman usmieva, mi bolo úplne neskutočne. Ale krásne bolo napríklad aj obliekanie do šiat. Náš fotograf navrhol, aby som sa obliekala v záhrade a bol to skvelý nápad. Ja, sestra a mamina, krásny slnečný deň, príjemný adrenalín a miesto, kde sme na lavičke trávili letné večery.

No a špeciálne som si zapamätala veľmi milý moment, keď som sa pri omši oprela na stoličke a zachytila si tak závoj. Niekto mi ho dvakrát napravil, myslela som, že môj svedok, bratranec Marek, je taký galantný. Niežeby nebol, ale takáto pozorná bola malá tanečnica z detského folklórneho súboru, Emka, ktorá s deťmi sedela za mnou. To je pre mňa krásna drobnosť z našej svadobnej mozaiky. Snáď bude aj naše manželstvo také ako naša svadba…

Na záver by som rada poďakovala celému tímu mojasvadba.sk. Šaty som tu obdivovala ešte ako stredoškoláčka, už vtedy som tu nachádzala svoje sny. A počas vlastných príprav bola táto stránka mojou závislosťou, čo mi ostalo i po svadbe. Sú tu skvelé žienky, ktorým prajem hlavne zdravie, trpezlivosť pri prípravách a šťastné manželstvá.

Viac fotografií zo svadby Lucky a Romana:

Za krásne slová Lucke ďakujeme a prajeme jej nádherné manželstvo!


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby