Nevesta Mirka: „Byť vydatá je pre mňa neskutočne úžasné a nesmierne si to užívam. Náš vzťah zrazu nabral iný rozmer.“

 • 23. máj 2017
 • Alžbeta Martišková
 • Janka Bavoľarová

Prvá a zároveň posledná láska… Znie to ako romantika z filmu, no sú to slová našej nevesty Mirky, ktorá svoju svadbu zladila naozaj netradične, na leteckú nôtu. Mirkina "malá letecká svadba" mala aj zopár nedokonalostí a neočakávaných situácií, no žiadna z nich nezabránila dokonalej atmosfére a krásnym momentom.

Koľko ste spolu chodili pred svadbou a kedy nastal ten správny čas na zásnuby? Ako prebehli? Pár dní po svadbe sme si pripomenuli 9 rokov, kedy sa môj milý odhodlal k prvému kroku nášho krásneho vzťahu. Boli sme spolu skoro každý deň, chodili sme všade spolu, aj vysokú školu sme mali v tom istom meste a bývali na tom istom intráku. Prežili sme toho veľmi veľa a každým dňom moja láska k nemu rastie. Pred ním som ešte nikdy s nikým nechodila, on je moja prvá a zároveň posledná láska. Samozrejme, aj ja som jeho prvá a posledná :-).

Dva roky pred svadbou sme sa vybrali spolu na dovolenku do Tatier a práve tam ma požiadal o ruku. Priznám sa, že som niečo tušila, takže to nebolo veľké prekvapenie. Ale to vôbec nevadí. Boh ma veľmi obdaril a viem, že mi ho poslal do cesty a riadil môj život tak, aby sme sa my dvaja stretli. Nemala som ľahký život, ale skrze neho som našla veľké šťastie.

Ako ste si predstavovali svadbu? Čo nesmelo chýbať a prečo? A čo naopak ste na svadbe nechceli? Už od úplného začiatku sme mali jasné predstavy, čo chceme a čo nechceme na svadbe mať. Jednoduchá svadba, len v kruhu najbližšej rodiny. Samozrejme, najdôležitejší bol pre nás obrad v kostole, ale väčší stres nám robila hostina, pretože nie sme veľmi spoločenskí a tancuchtiví. Preto sme nechceli klasickú slovenskú svadobnú hostinu. Skôr sme si to predstavovali len ako malé posedenie niekde v prírode. Tak som začala hľadať miesto v okolí, ktoré najviac vyhovovalo našim kritériám.

Hneď som si spomenula na hotel Glamour na Zemplínskej šírave, pretože som vedela, že majú pekný a celkom veľký záhradný altánok. Pôvodne sme chceli mať svadbu v auguste, no keďže som začala s plánovaním svadby len pol roka pred svadbou, mohli sme si nakoniec vybrať len posledný voľný termín v septembri. Báli sme sa hlavne počasia, preto sme sa my aj naši blízki stále modlili za pekné počasie. Keďže sme vedeli, že to nebude nič veľké, záležalo nám hlavne na kvalite, tj. priestory, výzdoba a dobré jedlo. Nechceli sme mať na svadbe ani rozbíjanie taniera, ani čepčenie, odpytovanie, či ostatné zaužívané rituály.

Tematika svadby bola letecká, čo všetko na nieslo v tomto duchu? Aká bola celková výzdoba? Naša svadba bola viac-menej netradičná, a tak sme sa rozhodli aj pre netradičnú a originálnu tému. Rozhodla som sa, že svadba bude v leteckom duchu, pretože obdivujem tento veľký technický zázrak a som srdcom aj dušou letec. Môj milý je tiež letecký nadšenec, a tak neváhal a súhlasil s mojím nápadom. Tak som začala rozmýšľať nad prípravou „našej malej leteckej svadby“.

Zháňala som a vyrábala letecké doplnky pre ženícha a pre mňa. Manžetové gombíky, spona do kravaty a podväzok pre mňa nesmeli chýbať. Inšpirovala som sa aj internetom a samozrejme pri prípravách mi pomáhal aj môj milý, ktorý sám vyrobil leteckú girlandu. V leteckom duchu bolo aj naše predsvadobné fotenie a fotky sme neskôr použili na výrobu nášho leteckého svadobného oznámenia. Aj svadobné fotenie prebiehalo na letisku pri lietadle. Keď som už všetko mala naplánované, ostalo už len uvažovať nad výzdobou miesta hostiny.

Mala som svoje predstavy a vedela som, že bude ťažké spraviť takúto výzdobu. Preto som sa rozhodla, že výzdobu zverím do rúk odborníkov. Oslovila som teda agentúru FlorDeLuxe a bolo to najlepšie rozhodnutie, aké som mohla urobiť. Keď sme videli tú výzdobu, boli sme očarení a nevedeli sme nájsť tie správne slová. Naše menovky v tvare lietadielok máme stále vystavené na komode v spálni. Máme krásne spomienky na „našu malú leteckú svadbu“.

Ako prebiehal svadobný deň od rána? Boli aj stresy? Priznávam, že som bola pod riadnym stresom už od rána. Obrad sme mali už o 13:00, takže som musela aj skôr vstávať, aby som to všetko stihla. Bolo pre mňa dosť náročné vysporiadať sa s tým, že hneď ráno ma kaderníčka učesala hrozne a pritom na skúške som bola spokojná. Keď som prišla domov, rýchlo som sa nalíčila a celý účes som prerobila. Z tej nervozity som nemohla nič vložiť do úst lebo ma hneď naplo (mňa, tej ktorej nie je nikdy zle 😀 ).

Keď som bola pripravená, išla som na fotenie. Keď sme sa stretli pred kostolom prvýkrát, bol to nezabudnuteľný moment. Druhýkrát sme sa jeden do druhého zamilovali. Naša fotografka zachytila ten moment dokonale. Potom sme sadli do auta a šli sme na fotenie na malé športové letisko neďaleko. Tam sme sa poriadne spotili, pretože sme boli celý čas na slnku. Keď nastal čas, šli sme do kostola a tam zas len stresy lebo nezapálili sviečky na svietnikoch. V takom zhone som musela hľadať žalmovú knihu, pretože som mala spievať žalm a zabudla som si ju pripraviť.

Samozrejme, že som si zabudla rozopnúť vlečku, a tak som kráčala k oltáru bez nej. Ale malo to svoje výhody, lebo som spievala žalm a po schodoch by sa s vlečkou nedalo kráčať. Ale toto všetko sú veci najmenej podstatné….To najpodstatnejšie sa udialo pri samotnom obrade, keď sme si pred Bohom a cirkvou prisahali vernosť až do smrti. A toto sa nikdy nepokazí, pretože, keď je Boh s nami, kto je proti nám? Po obrade sme vyrazili na hostinu a keď sme uvideli tú výzdobu, boli sme unesení. Všetko bolo neskutočne krásne a užívali sme si ten deň naplno.

Čo boli také krásne momenty v kostole? Všetko v kostole bolo nádherné, pretože tam je môj druhý domov. Pre môjho ženícha som si pripravila malé prekvapenie. Keď som kráčala s maminkou k oltáru zaspievala som mu úryvok jednej krásnej piesne. Chcela som mu tak vyznať pred všetkými moju lásku. Priznal sa, že ho to veľmi dojalo a že na to nikdy nezabudne.

Pred oltárom zo mňa opadli všetky stresy a nervozita. Všetko som veľmi prežívala. Pre mňa najsilnejší moment bol, keď sme si pozerali do očí a rozprávali svoje sľuby. Ten moment sa vám vryje hlboko do srdca. Ďalší veľmi silný a dojemný moment bol pri spievaní ďakovnej piesne pre moju maminku, ktorá mňa aj mojich súrodencov vychovala úplne sama. Takýmto spôsobom som jej chcela vyjadriť svoju lásku a vďaku. Spev je nádherným vyjadrením citov, preto tak rada všetkým spievam.

Ako si našla svoje svadobné šaty? Ja som tie svoje našla v salóne Maggie v Košiciach. Vlastne som ich nenašla ja, ale môj snúbenec, ktorý tam so mnou išiel, pretože bez neho by som si nevedela vybrať tie pravé. Bola som plná očakávaní ako budem vyzerať v svadobných šatách, ale mala som troška obavy, či nájdem na moju chudú postavu také, ktoré mi budú sedieť. Na ich webovej stránke sa mi veľmi páčili šaty z novej kolekcie a tešila som sa na ich skúšku. V skutočnosti boli naozaj krajšie ako na fotkách.

No keď som ich obliekla, vôbec mi nesedeli. Boli mi veľké a strácala som sa v nich. Bola som z toho smutná a myslela som, že už nenájdem šaty na moju postavu. Aj pani zo salónu vravela, že nemajú veľa šiat v najmenšej veľkosti. Ako sa tak prehrabávala a hľadala pre mňa vhodné, zrazu vytiahla jedny šaty a dala mi ich vyskúšať. Boli vo farbe ivory a v duchu som si pomyslela, že nič výnimočné, pretože mne sa páčili púdrové.

No keď som si ich na seba obliekla a vyšla som vonku z kabínky, môj snúbenec na mňa pozeral tak krásne, až sa mu tisli slzy do očí. Vravel, že si nemám už nič skúšať. A ja keď som sa pozerala na neho a potom na seba do zrkadla, bol to ten pocit, kedy sa do šiat zamilujete, alebo inak povedané "WAW efekt". A pri poslednej skúške som sa len utvrdila v tom, že krajšie šaty mi môj snúbenec nemohol vybrať.

Čo ste si vy dvaja na svadbe najviac užili? Najviac sme si užívali tú atmosféru v prírode a tiež fotenie pri lietadle aj napriek tomu, že bolo hrozne teplo. Lietadlá sú mojou veľkou vášňou a vždy mi srdce zaplesá, keď ich vidím. Samozrejme vynikajúce jedlo a to, že všetkým sa na našej svadbe páčilo a každý sa cítil príjemne. Mne osobne sa páčilo to, keď mi všetci hovorili aká som nádherná (a to nie som žiadny narcis). Aspoň jeden deň som sa cítila výnimočne a to som si nesmierne užívala.

Aké to je byť vydatá? Chýbajú ti prípravy?  Byť vydatá je pre mňa neskutočne úžasné a nesmierne si to užívam. Veľmi ma teší oslovovať môjho milého „manžel“. Je to iné, ako keď spolu chodíte 9 rokov a ste spolu skoro každý deň a na záver dňa sa lúčite. Teraz sa lúčime ráno pred odchodom do práce a nikdy neodídeme z domu bez požehnania. A večer, keď zaspávam vedľa neho cítim, že som milovaná. Náš vzťah zrazu nabral iný rozmer. My dvaja sme sa síce nezmenili, ale zmenil sa náš život. A či mi chýbajú prípravy? Keď si spomeniem na prípravy, tak mi to aj celkom chýba, pretože som sa vždy tešila, keď som vymyslela alebo vyrobila niečo nové. No nechcela by som znova prežiť tie stresy v svadobné ráno. Myslím, že raz mi úplne stačilo :-).

Viac fotografií zo svadby Mirky a Petra::

CELÝ SVADOBNÝ ALBUM A ZOZNAM DODÁVATEĽOV
Kompletný album

Mirke ďakujeme za rozhovor a prajeme len to najlepšie!

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby