Handmade skladanie obálok 4-krát inak

 • 15. aug 2023
 • Silvia Blahovcová

V dnešnej dobe sú medzi nevestami veľmi obľúbené handmade oznámenia o svadbe, pozvánky k stolu, ale aj mnohé iné tlačoviny, či časti výzdoby. K oznámeniam však bezpochyby patria aj obálky. Ak už ste si oznámenia a pozvania k stolu objednali u iného výrobcu, môžete sa pred svadobčanmi blesnúť aspoň výrobou obálok k nim.

Dnes si spoločne ukážeme handmade skladanie obálok, prezradíme vám ako na to a vyrobíme si 4 rôzne obálky rôznej náročnosti na výrobu.

Handmade skladanie obálok z kruhov

Medzi veľmi obľúbené a časovo nie príliš náročné, patrí obálka z kruhov. Pred začiatkom prác je potrebné si v prvom rade uvedomiť rozmery oznámenia, ktoré chceme do obálky vkladať. Platí, že najväčší rozmer, či už jeho šírka alebo výška, musí byť minimálne o centimeter menší ako priemer jednotlivých kruhov.

Budeme potrebovať tvrdé papiere, kružidlo alebo čokoľvek s guľatým priemerom, ktorý nám bude vyhovovať, napríklad veľký hrnček alebo dóza, nožnice, lepidlo a ozdoby podľa uváženia.

Na papiere si narysujeme kruhy vyhovujúcich rozmeroch. Platí, že na jednu obálku budete potrebovať 2-4 tvrdé papiere podľa rozmerov kruhu. Následne si kruhy vystrihneme.

Po vystrihnutí si kruhy prehneme na polovicu a okraj poriadne utiahneme. Teraz začneme obálky skladať. Lepidlom si označíme roh prvého kruhu a priložíme naň ďalší tak, aby sa prekrývali.

Platí, že každý z kruhov by mal mať jednu časť navrchu predchádzajúcej a ďalšiu ukrytú pod nadchádzajúcou tak, aby jednotlivé hrany daných kruhov spolu zvierali 90-stupňový uhol.

Najnáročnejšia časť je upevnenie posledného z kruhov. Platí, že ak kruhy lepíte dostatočne rýchlo, je lepidlo ešte nestuhnuté a vy tak môžete vykonať ešte posledné korekcie, aby spojené kruhy vo vnútri vytvorili pravidelný štvorec.

Teraz nastal čas, aby ste do obálky vložili vaše oznámenie. Ešte raz sa ubezpečte, že sa dovnútra dokonale zmestí a zatvorenie obálky ho nezdeformuje.

Takto pripravenú obálku zatvoríme rovnakým spôsobom, ako sme ju lepili, teda každý kruh jednou časťou prekrýva predchádzajúci a druhá časť sa ukrýva pod nasledujúcim.

Takto vytvorenú obálku dozdobíme podľa vlastnej fantázie, vybraných materiálov a štýlu svadby. Nezabudnite na ňu pripísať meno, komu je pozvanie určené.

Obálka zo srdiečka

Obálka zo srdiečka je ďalším jednoduchým výtvorom, ktoré zvládnete vyrobiť vo vlastnej réžii. Rovnako ako pri predchádzajúcej obálke, budete potrebovať tvrdší papier, nožnice, lepidlo a všetko možné na dozdobenie podľa vašej fantázie.

V tomto prípade odporúčame vyrobiť si dopredu šablónu srdiečka, aby boli všetky obálky rovnaké. Zároveň treba vyskúšať, či sa po poskladaní do obálky zmestí vaše oznámenie a prispôsobiť jej rozmery veľkosti daného materiálu.

Tu platí, že na jednu obálku vám postačí jeden list papiera veľkosti A4. Zaujímavou obmenou tejto obálky je možnosť využitia papiera, ktorý je z jednej strany biely a z druhej strany potlačený. Dosiahnete tak pekný efekt bieleho vnútra obálky.

Pripravené, vystrihnuté srdiečko si položíme na stôl a z oboch strán ho zahneme dovnútra. Je dôležité, aby zhyb držal 90-stupňový uhol a obe strany boli zahnuté v rovnakom pomere, inak bude obálka krivá.

Následne srdiečkovú obálku pretočíme dole hlavou a pôvodný srdiečkový výrez prehneme dohora po vrch zahnutých strán srdiečka.

Takto vytvorenú obálku naplníme tlačovinami a opäť dotvoríme podľa vlastného vkusu a nápadov.

Obálka so zaujímavým vrchom

Medzi náročnejšie výtvory patrí obálka so zaujímavým vrchom. Rovnako ako pri predchádzajúcich výtvoroch, budeme na jej tvorbu potrebovať tvrdší papier, ceruzku, nožnice, lepidlo a ozdoby podľa ľubovôle.

Aj v tomto prípade odporúčame vytvoriť si na obálku šablónu. Tá by sa mala skladať z troch obdĺžnikov, pričom spodný a stredný obdĺžnik by mali mať rovnakú výšku. Stredný obdĺžnik bude širší ako ostatné dva, nakoľko musí vytvoriť po zahnutí aj bočné hrany. Vrchný obdĺžnik bude kratší a je na vás, či ho ukončíte vlnkami, trojuholníčkami alebo ho necháte rovný a po poskladaní použijete na jeho ozdobu vyrezávačku.

Po vystrihnutí už navrhnutej šablóny pre obálku boky zahnite dovnútra a spodný obdĺžnik prehnite cez stredný. Upevnite pomocou lepidla.

Takto vytvorenú obálku po jej naplnení a uzatvorení vrchnej časti môžete opäť dozdobiť podľa vášho vkusu. Zaujímavé je aj zameranie sa na ročné obdobie, v ktorom sa svadba koná.

Handmade dotvorenie pre menej zručné nevesty

V prípade, že chcete niečo na svadbu vyrobiť tak či tak, no vaše schopnosti vám to úplne nedovoľujú, je tu možnosť obálky kúpiť a dotvoriť ich podľa uváženia tak, aby vytvorili nové handmade dielo a vy ste sa pred pozvanými mohli pýšiť vlastným výtvorom.

V tomto prípade budete potrebovať obálky rozmerov potrebných k uloženiu tlačovín a množstvo dekoračného materiálu na dotvorenie diela. My sme sa rozhodli pre dotvorenie štvorcovej obálky, kde doplníme špeciálne viazanie a na jej otváranie a dozdobíme podľa štýlu svadby.

Doprostred zatváracej časti obálky sme si urobili dierku. Na spodnú časť obálky sme prilepili stužku pomocou tavnej pištole. V tomto prípade bolo vhodnejšie uprednostniť trvácnejšie lepenie, ale postačilo by aj to obyčajné s dobrými lepiacimi vlastnosťami. Následne sme už naplnenú obálku uzatvorili tak, že sme zalepenú stužku pretiahli cez vytvorenú dierku, urobili uzlík a mašličku.

Takto uzatvorenú obálku sme dozdobili srdiečkom z tvrdého papiera, ktoré sme získali pomocou vyrážačky v tvare srdca.

Veľmi zaujímavou obmenou pri všetkých typoch obálok je výber farebného papiera, prípadne papierov rôznych farieb a vzorov. Rovnako platí, že predstavivosti sa medze nekladú, a teda môžete kombinovať rôzne dekorácie podľa vášho gusta. Určite tak potešíte každého pozvaného hosťa.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby