Aj vy uvažujete o snubných prsteňoch z chirurgickej ocele?

 • 21. okt 2016
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Snubné prstene sú povinnou súčasťou svadobného obradu už od 9. storočia. Snúbencom, a neskôr i novomanželom, má prsteň pripomínať ich nekonečnú lásku.

V súčasnosti sú šperky vyrábané z rozličných kovov, ktoré sa odlišujú nielen cenou, odolnosťou a pevnosťou, ale i mnohými ďalšími vlastnosťami. Každý šperk sa líši predovšetkým spôsobom údržby, odolnosťou voči poškodeniu a poškrabaniu, hmotnosťou, ale i schopnosťou vyvolávať alergické reakcie. Ponuka zlatníkov je bohatá, ale ktorý materiál je ten najlepší? V nasledujúcom článku vám priblížime plusy a mínusy snubných prsteňov z chirurgickej ocele.

Okrem prsteňov zo žltého, ružového alebo z bieleho zlata sú v súčasnosti populárne i strieborné alebo titánové obrúčky či snubné prstene z chirurgickej ocele. Chirurgická oceľ je v poslednom období mimoriadne populárnym materiálom. Obrovskou výhodou je fakt, že prstene z chirurgickej ocele sú v porovnaní so zlatými či platinovými šperkami omnoho lacnejšie.

Okrem prijateľnej ceny ponúkajú tieto prstene i ďalšie výhody. Prstene z chirurgickej ocele sú vzhľadovo zrovnateľné s bielym zlatom. Čo sa týka materiálu, z ktorého sú dané snubné prstene vyrobené, môžeme tvrdiť, že chirurgická oceľ je veľmi odolná, pevná a farebne stála. Na trhu môžete nájsť snubné prstene z chirurgickej ocele zdobené krásnymi vzormi či kamienkami. Bohužiaľ, i tak pevný a odolný materiál, akým je chirurgická oceľ, časom podlieha opotrebovaniu a poškrabaniu. Prstene sú skrátka veľmi exponovaným šperkom, a o snubných prsteňoch, ktoré by mali vaše ruky zdobiť do konca života, ani nehovoriac.

Výhody prsteňov z chirurgickej ocele

Azda najväčšou výhodou prsteňov z chirurgickej ocele je ich nízka cena. V porovnaní so zlatými alebo platinovými obrúčkami, kúpou prsteňa z chirurgickej ocele dozaista ušetríte niekoľko desiatok, ba dokonca niekoľko stoviek eur.

Prstene z chirurgickej ocele sú na vnútornej strane zaoblené, čo zaručuje príjemné nosenie bez akéhokoľvek tlačenia či odierania prsta.

Ďalšou výhodou je variabilita povrchovej úpravy prsteňa. Či už sa rozhodnete pre kombináciu vysokého lesku so saténovým matom alebo pre diamantový brus s jednoduchým, hladkým okrajom, svoju voľbu nebudete dozaista ľutovať.

V prípade, že sa vám zdá jednofarebný šperk fádny a túžite po farbách, môžete siahnuť po prsteňoch ,,potiahnutých“ tenkou vrstvou ružového rhodia alebo žltého zlata.

Prstene je možné vyrobiť v rôznej šírke, takže snúbenci sa môžu rozhodnúť pre 3 mm, 5 mm alebo 6 milimetrovú šírku fazóny prsteňa.

V porovnaní so zlatom alebo striebrom sú šperky z chirurgickej ocele tvrdšie a odolnejšie voči poškrabaniu. Podľa Mohsovej stupnice tvrdosti minerálov, kde mastenec, ktorý sa dá strúhať nechtom, patrí medzi najmäkšie minerály a označujeme ho prvým stupňom, má zlato hodnotu 2,5 a chirurgická oceľ 5,5 až 6,3. Najtvrdším minerálom je diamant, ktorý sa nachádza na vrchole stupnice s číslom 10.

Na trhu môžete nájsť aj prstene z chirurgickej ocele bez niklu, ktorý je častým alergénom. Prstene z chirurgickej ocele si tak môžu dovoliť i ľudia, ktorí sú na zlato alebo striebro alergickí.

Prstene z chirurgickej ocele sú nenáročné na údržbu a na rozdiel od strieborných šperkov nemajú sklony k sčernaniu. Práve naopak, prstene z chirurgickej ocele zostávajú krásne a kovovo-lesklé i po dlhšej dobe nosenia. Tlmený kovový lesk vyhovuje predovšetkým pánom, ktorí po prílišnom lesku strieborných šperkov netúžia.

Nevýhody prsteňov z chirurgickej ocele

Vlastnosti, ktoré sme zaradili medzi hlavné výhody šperkov z chirurgickej ocele, však majú i svoju odvrátenú stránku. Napríklad tvrdosť, vďaka ktorej sú prstene z chirurgickej ocele odolnejšie voči poškrabaniu, je problémom pri úraze alebo opuchu prsta. Šperk z chirurgickej ocele nie je možné preštiknúť tak jednoducho ako napríklad zlatý alebo strieborný prsteň. V prípade nehody a následného opuchu preto budete musieť hľadať niekoho, kto má na vyslobodenie vášho prsta dostatočne silný nástroj.

Ďalšou nevýhodou je fakt, že na rozdiel od zlatých šperkov, prsteň z chirurgickej ocele si v budúcnosti nebudete môcť nechať zväčšiť alebo zmenšiť.

Pre milovníkov zirkónov či drahších kameňov je azda najväčšou nevýhodou vypadávanie a strata ligotavých ozdôb. Problém nastáva predovšetkým u lacnejších prsteňov, do ktorých sú syntetické kamienky vlepované. V prípade, že sa rozhodnete pre prsteň z chirurgickej ocele s kameňom, vyžadujte, aby boli kamene vsadené priamo do prsteňa. Odporúčame vám, aby ste oslovili skúseného zlatníka, ktorý vsádza kamene do prsteňa ručne. Vzhľadom na to, že ide o tvrdý materiál, ktorý značne opotrebúva nástroje zlatníka či frézara, rátajte s tým, že si za takúto službu priplatíte.

Problémom je i gravírovanie vybraného ornamentu, nápisu, iniciál alebo dátumu svadby. Keďže ide o tvrdý materiál, gravírovanie do takýchto prsteňov je výzvou i pre skúsených zlatníkov, čo sa samozrejme odzrkadlí i na cene tejto služby. Keďže väčšina laserových prístrojov sa dovnútra prsteňa nedostane, zlatníci sú nútení vybraný motív do prsteňa vyryť ručne, pričom však neraz dôjde k porušeniu či dokonca k zničeniu prsteňa.

Dúfame, že vás náš článok inšpiroval a že prsteňom z chirurgickej ocele dáte šancu. To, že ide o lacno vyzerajúce, nekvalitné šperky totiž už dávno neplatí.

Hľadáte trochu netradičnejšie snubné prstene? Inšpirujte sa:

ĎALŠIE SNUBNÉ PRSTENE
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Zákaz vychádzania na 14.11. skončil. V súčasnosti platí:

  • sobáše majú výnimku v zákaze organizovania hromadných podujatí
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2020.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade