Svadba počas koronavírusu – Takto to zvládla nevesta Žanetka

 • 22. apr 2020
 • Michaela Recht
 • Marcel Kušnír

Koronavírus, známy pod názvom COVID-19, zmenil plány aj celému svadobnému svetu. Moderná doba nám však ponúka rôzne vymoženosti a tak sme sa postupne začali prispôsobovať. Niektoré páry zvolili formu videoprenosu pre svoju rodinu a blízkych, iní sa rozhodli svadbu preložiť, no našli sa aj nevesty, ktoré sa jednoducho nechceli vzdať svojho vysnívaného dátumu. A medzi ne patrí aj naša nevesta Žanetka, ktorá si dátum 4.4. užila síce s obmedzeniami ale naplno! 🙂

Kde a ako ste sa s manželom zoznámili? S manželom sme sa zoznámili dnes už tradične cez internetovú zoznamku. Bolo to v čase, kedy sme sa obaja rozvádzali a tak sme si boli najprv len oporou. Boli sme tu jeden pre druhého, keď sme sa potrebovali vyrozprávať, či ísť s deťmi von na ihrisko a prísť na iné myšlienky.

Ako prebehli vaše zásnuby? Opäť netradične. Mám pocit, že všetko okolo nás je netradičné. Písal sa dátum 1.5.2019 – bol sviatok a tak drahý navrhol, že by sme sa išli aj s deťmi pofotiť do nášho mestského parku. Spravili sme pár fotiek a keď sa deti rozbehli po parku, ja so sa z nimi otočila aby som zistila kde sú a keď som sa pozrela spať na drahého, už kľačal aj s prsteňom v krabičke a nezabudnuteľnou vetou na perách. „Žanetka, vezmeš si ma za manžela?“

Čo ti bolo inšpiráciou pri prípravách pôvodnej verzie svadby? A ako dlho si ju plánovala? Inšpiráciou mi bol samozrejme internet. Videla som množstvo svadobných fotiek, kde som si z každej vzala to, čo by sa mi najviac páčilo, čo som si vedela predstaviť, že si viem sama spraviť, lebo som tvorilka a veľmi som sa tešila na to, že si svadobnú výzdobu spravím sama. Zasnúbili sme sa 1.5.2019 a svadbu sme plánovali na 4.4.2020. Takže necelý rok som mala čas na prípravu.

V akom štýle sa mala niesť vaša svadba a kde sa mala odohrávať? Nemala presný názov ako boho štýl či greenery. Mala byť v romantickom duchu. Najdôležitejšie bolo vybrať sálu a podľa toho som už ladila aj zvyšok svadby. Vybrali sme si krásnu historickú sálu – šermiarsku sálu, keďže milujeme atmosféru historických miest. Témou boli ružové a maslové kvety. Ruže, pivónie. V jemnom tóne, aby vynikla noblesa sály. Historické svietniky, Martini vázy, ktoré nezavadzajú na stole a pritom krásne podčiarknu atmosféru bola priorita číslo jedna. V tom som mala jasno hneď. Neskôr, keď som si vybrala svoje šaty snov, tak aj tie nádherne zapadli do nášho kontextu, lebo boli maslovo-ružové s čipkovanými kvetmi na tope.

Prečo ste sa nakoniec rozhodli pre zachovanie termínu a nepresunuli ste svoj deň D na neskôr? Bolo niekoľko faktorov. Asi jeden z tých najhlavnejších bol ten, že sme sa nesmierne tešili na dátum. 4.4. o štvrtej. Ďalší rozhodujúci faktor bol ten, že sme sa na svadbu tešili nesmierne a nevedeli sme, na aký dátum ju presunúť, keďže pandémia ešte len začínala. A taktiež toto bola naša druhá svadba a obaja máme z predchádzajúcich manželstiev 2 deti (dokopy teda mame krásne 4 detičky). Mali sme nakúpené pre deti oblečenie, všetko zladené k sebe a všetko meniť bolo pre nás stresujúce. Ten akt lásky, toho, že už chceme byt oficiálne manželia, bol pre nás asi ten najdôležitejší a najsilnejší faktor. Mame ale dohodu, že určite pre zvyšok rodiny, ktorá s nami nemohla byť, usporiadame oslavu, hostinu (ale nikomu sme dátum nepovedali, lebo ho sami nevieme). Všetko ukáže čas.

Mali ste zaplatené zálohy, vyšli vám dodávatelia v ústrety? Aké najväčšie zmeny ste museli urobiť? Úplne všetci nám vyšli v ústrety. Mali sme zarezervovaný kaštieľ na fotenie, dohodnutú firmu na dovoz alkoholu, vôd či pochutín, v neposlednom rade sálu. Všetci bez reptania nám prehodili dátum (predbežný sme dali na 4.4.2021 ale to všetko je vo hviezdach) a nechali si nás zapísaných ako prednostných zákazníkov, keď im zavoláme o ďalší termín. Jedinú zálohu, ktorú sme platili, boli svadobné šaty, ktoré mi upravili podľa požiadaviek. Tá samozrejme neprepadla, tie som využila. Pre nás bolo najhoršie si pripustiť, že rok môjho tvorenia popri práci a 4 deťoch vyletí do vzduchu. Že môj koncept romantickej svadby v historickej sále padol. Že vlastne nič do seba úplne nezapadne ako by to zapadlo priamo tam. Urobili sme pre najbližšiu rodinu menšie posedenie u nás doma po obrade, takže som pár vecí z mojej tvorby využila. Na stole sme mali Martiny vázy, stojan s balónmi tiež zútulňoval izbu, na dverách nám visel náš veniec, že máme svadbu a využila som aj výzdobu na auto. Detičky si vyfarbili svadobné omaľovánky, rodine sme pri odchode darovali magnetky, ktoré boli pripravené na redový tanec.

Aký bol postup príprav počas aktuálnej nepríjemnej situácie a prísnych nariadení? No bol trošku obtiažnejší, lebo bolo potrebné nakúpiť napríklad väčší počet pohárov, táciek na chlebíčky, keďže sme usporiadali malú hostinu a teda bolo obtiažne hľadať po obchodoch, ktoré boli otvorené. Musela som si vždy zariadiť malé stráženie detí a vybrať sa na rýchly nákup.

Nechýbala vám veľká oslava? Možno trošku, ale asi len z toho dôvodu, že ja osobne som sa tešila, ako sa vytancujem, ako zapadnú všetky tie malé dieliky mojej tvorby dokopy a urobí to pekný obraz. Ale v tejto situácii to naozaj nebolo dôležité. Je to skôr rozmar 😊 . Nakoľko sme si aj doma zatancovali prvý manželsky tanec, vytancovala som sa, dokonca sme si v 2-izbovom byte „strihli“ kačací tanec či „jede jede mašinka“ – veď čo by to bolo za svadbu bez práve spomenutých vecí. 😊

Na ktorý moment svadobného dňa nikdy nezabudneš? Na pohlaď môjho manžela, keď ma prvýkrát uvidel v šatách, na jeho reakciu. A na tú lásku v jeho očiach, ktorá cely deň z neho priam sršala. Ďalším krásnym momentom bolo, keď ma uvideli naše deti a ich slová „Mamka si krásna“. To ma hreje pri srdci vždy, keď si na to spomeniem.

A čo rúško? Pre mnohých je nepríjemné a vy ste ho zaradili do svojho svadobného outfitu. Neprekážalo vám? Keď sme sa rozhodli pre svadbu v období pandémie, museli sme to nejako vymyslieť. Manžel má svoje obľúbené rúško (čierne s namaľovanými fúzikmi) a mne pomohla pri realizácii moja svokra. Keďže šaty boli do ružova, vymysleli sme rúško so závojom ako mala popoluška. 😊 Keď som si bola vydvihnúť šaty zo salónu, urobili nám prekvapenie a ušili nám rúška k šatám a obleku. Takže sme vlastne mali na výber z 2 variant rúšok. Nakoniec sme sa brali v tých našich (fúziky + popoluška). Ale urobili sme si na pamiatku aj fotky v tých rúškach zo salónu. Rúška sme mali vlastne len na obrade. Pred obradom sme sa boli fotiť vonku, v parku, kde ma požiadal o ruku a prešli sme sa mestom, spravili pár fotiek a tam sme rúška nemali. Takže som v tom nevidela žiadnu prekážku, ani nejaký problém.

Čo by si chcela odkázať budúcim nevestám, ktoré sú v podobnej situácii a zasiahla ich pandémia? Že je dôležité to, že sa milujú, že sa chcú vziať a že hostina sa dá spraviť aj inokedy. Človek nevie čo prinesie zajtrajšok a nás osobne veľmi hreje pri srdci, že sme oficiálne manželia a že patríme k sebe. Treba si to užiť a má to veľkú výhodu – tento náš deň prebehol úplne bez stresov, všetko sme si úplne užili a páčilo sa nám to. Vlastne sme mali všetko čo sme chceli: vzali sme sa, boli vedľa nás tí najdôležitejší – naše 4 deti, naša rodina a priatelia. A zabávali sme sa doma až do polnoci. Neľutujeme.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme len to najlepšie!


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby