12 vecí, ktoré vás ovplyvnia, ak sa rozhodujete pre svadbu v exteriéri

 • 26. nov 2021

Asi každá nevesta túži po tom, aby ju na ceste k svadobnému obradu sprevádzalo slnečné počasie a príjemné teploty. Práve preto sa snúbenci najčastejšie rozhodnú vstúpiť do manželstva počas rozkvitnutých jarných, horúcich letných či farebných jesenných mesiacov.

Vôňa rozkvitnutých kvetov, zelený trávnatý koberec a zvučný spev vtákov lákajú mnohých zaľúbencov k svadbe pod holým nebom. Pokiaľ i vy váhate, či si svoje ÁNO poviete v rozkvitnutej záhrade, prinášame vám zoznam výhod a nevýhod, ktoré svadba v exteriéri prináša.

Výhody svadby v exteriéri

1. Neopakovateľná atmosféra

Výhodou svadby v exteriéri je neopakovateľná atmosféra a nádherné aranžmány, ktoré dokáže vyčarovať len samotná príroda. Dôležité je potom už len zvoliť správny štýl svadobnej výzdoby, svadobných šiat či svadobnej hostiny.

K svadbe v záhrade alebo v starej stodole sa skvele hodí vidiecky štýl, s množstvom ľudových rekvizít a doplnkov. Vo večerných hodinách nádherne vyniknú retro lampáše alebo fakle s voňavým olejom, ktorý navyše odpudí nepríjemný hmyz.

K romantickej svadbe pri mori či jazere sa zase hodí jednoduchý, vzdušný štýl s exotickými doplnkami.

2. Uvoľnenosť

Svadby v exteriéri sú uvoľnenejšie a menej formálne. Odzrkadľuje sa to nielen na oblečení (a obuvi) hostí, ale i na prestieraní a svadobnej výzdobe. Napriek tomu určite nemôžeme povedať, že svadby pod holým nebom nie sú dostatočne honosné alebo luxusné.

Ak sa na svadbu v exteriéri chystáte ako hosť, nemusíte sa báť pestrých farieb a výraznejších vzorov. V prípade, že je svadba organizovaná počas najteplejších letných dní, nezabudnite sa natrieť opaľovacím krémom a nepodceňte ani prikrývku hlavy. Priame slnko v kombinácii s bublinkovým prípitkom by totiž mohlo predčasne ukončiť svadobnú zábavu :).

3. Ušetríte na prenájme sály

Z ekonomického hľadiska je pri svadbe v exteriéri výhodou, že nemusíte platiť za prenájom sály alebo miestnosti. Táto výhoda samozrejme platí len vtedy, pokiaľ sa rozhodnete zosobášiť na verejnom priestranstve, akým je napríklad pláž, les alebo lúka.

4. Možnosť obradu na „vašom“ mieste

Ďalšou výhodou je možnosť zosobášiť sa na pre vás výnimočnom mieste, napríklad na mieste, kde ste sa zasnúbili alebo spoznali. Fantázií sa medze nekladú a svadobný obrad je možné zorganizovať takmer kdekoľvek.

5. Neobmedzený počet hostí

Výhodou je taktiež fakt, že priestor v exteriéri veľmi jednoducho prispôsobíte počtu hostí. I v prípade, že plánujete veľkú svadbu, nemusíte sa obávať nedostatku priestoru.

6. Svadobčania nebudú vybiehať „von“

V neposlednom rade svadba pod holým nebom dozaista poteší fajčiarov, ktorí si môžu vychutnať cigaretu a zároveň byť v kontakte s baviacimi sa svadobčanmi.

Profesionáli
0
Testovací profil pre...
Organizovanie svadieb (svadobné agentúry a koordinácia)
Testovací profil pre Admin Moja svadba
Bratislava
54
Brilliant agency
Organizovanie svadieb (svadobné agentúry a koordinácia)
Ponúkame organizovanie svadobných a iných spoločenských udalostí Obchodné podmienky: http://brilliantagency.sk/obchodné-podmienky
Trnava

Nevýhody svadby v exteriéri

7. Počasie sa nedá naplánovať

Azda najväčšou nevýhodou je počasie, ktoré môže pokaziť dojem i z tej najdetailnejšie pripravenej svadby. Žiadna nevesta predsa počas svojho veľkého dňa nechce prekračovať kaluže a skrývať sa pod dáždnikom. Žiaduci nie je ani opačný extrém – príliš ostré slnečné lúče a vysoké teploty. Keďže svadby sa organizujú i rok dopredu, je nemožné počasie predvídať.

Na sobáš si preto vyberte miesto, kde je v prípade nepriaznivého počasia možné skryť sa na teplom a suchom mieste. Pokiaľ žiadne také miesto v okolí nie je, môžete si ho vytvoriť. Svadobné stany sú dnes bežnou súčasťou exteriérových svadieb. Pôsobia vzdušne, nerušivo a je možné skryť sa v nich pred ostrým slnkom alebo vetrom. Nezabúdajte ani na fakt, že v noci sa teplota môže rapídne znížiť. Napriek tomu, že vo víre zábavy vám bude horúco, okrem popolnočných šiat si pribaľte i štólu či bolerko na zahalenie ramien.

8. Rímsko-katolíci len na vysvätenom mieste

Sobáš v exteriéri za účasti duchovného povoľuje len evanjelická cirkev. Snúbenci plánujúci rímsko-katolícku svadbu sa môžu sobášiť len na vysvätenom mieste. Tento fakt by pre niektorých síce mohol byť nevýhodou, no vždy sa dá nájsť kompromis, napríklad v podobe svadobného obradu v kostole a svadobnej hostiny v exteriéri.

9. Nerovný terén

Ďalšou nevýhodou je nerovný terén, ktorý môže byť problémom najmä pre dámy na vysokých podpätkoch. Na svadbu vonku je preto dôležité zvoliť obuv, v ktorej zvládnete prejsť po piesočnatej pláži alebo po mäkkej tráve.

10. Alergie na peľ

Jarné mesiace síce ponúkajú množstvo nádherných kvetov, ale s nimi prichádza i peľ a alergie, ktoré môžu potrápiť nielen novomanželov, ale i svadobných hostí. V prípade, že trpíte alergiou a nechcete svoj veľký deň stráviť kýchaním a utieraním uslzených očí, zvoľte radšej svadbu v interiéri.

11. Fotografovanie obradu

Svadbou v exteriéri môžete potrápiť i skúsených fotografov. Aby boli fotografie zo svadobného obradu podľa vašich predstáv, je vhodné dopredu zistiť, z ktorej svetovej strany bude v tom čase svietiť slnko a pokiaľ je to možné, zorganizovať slávnosť tak, aby fotografie nevznikali oproti slnku.

12. Hmyz

Poslednou nevýhodou, ktorú svadba pod holým nebom prináša, je nepríjemný hmyz otravujúci všetkých svadobčanov. Obzvlášť otravné sú komáre, s ktorými musíte počítať v prípade, že zvolíte svadbu pri jazere, alebo osy, ktoré prilákajú sladké nápoje a chutné svadobné menu. I tento problém sa dá vyriešiť zapálením sviečok odpudzujúcich hmyz, či použitím repelentu.

Každá svadba, či už v interiéri alebo v exteriéri, má svoje čaro. Je už len na vás pre akú variantu sa rozhodnete. Vždy sa dá nájsť kompromis, ktorým sa nevýhody jednej alebo druhej varianty eliminujú a zaručia vašu spokojnosť.

Hľadáte inšpirácie na romantickú svadbu vonku?

DALŠIE INŠPIRÁCIE
Kompletný album

Autor článku: Michaela Forrová / Fotografie: isifa / Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby