Svadba v meste: Za krásnymi fotkami nemusíte vždy cestovať na vidiek

 • 11. feb 2019
 • Lucia Krajčová
 • iStock

Na originálnu svadobnú fotografiu nepotrebujete vždy iba pieskové pláže a rozkvitnuté lúky. Krásne zábery sa dajú získať aj priamo v meste, kde ste si povedali svoje „áno“.

Profesionáli
1
JM Photography
Fotograf na svadbu
"It is more important to click with people than to click the shutter." Alfred Eisenstaedt
Bratislava
1
Svadobný fotograf Vo...
Fotograf na svadbu
Nitra

A to aj bez zbytočného cestovania za prírodnými scenériami, ktoré sa už možno dávno nachádzajú v stovkách svadobných albumov. Stačí, ak sa na jeden deň zahráte na turistu vo vlastnom meste, aby ste objavili výnimočné miesta, ktoré pred vami ešte nikto nezaznamenal. Možno ste okolo takého miesta chodili každý deň a ani ste si to nevšimli. Tento článok vám ponúkne niekoľko možností, ktorými sa môžete inšpirovať.

Ujasnite si štýl fotografie

Zatiaľ, čo v prírode nemáte až tak čo riešiť, mesto prekypuje zaujímavými zákutiami a môže byť ťažké si medzi nimi vybrať. Rôzne prostredia ponúkajú rôznu atmosféru. Najprv teda zatvorte oči a predstavte si, v akej sa budú niesť vaše fotografie. Páčia sa vám nadčasové momentky v čiernobielom ako z námestia Times Square? Alebo sa skôr prikláňate k romantickej vintage atmosfére vo svetle kandelábrov? Chcete, aby pozadie vypĺňali historické budovy, dáte šancu modernému urban štýlu?

Vyberte si miesto, ktoré podporí atmosféru, po akej túžite. Ak ste v danom meste sami prežili romantické chvíle, zvážte, či by sa nedali preniesť aj do vašej svadobnej fotografie. Aké miesto vo vás vyvoláva príjemné spomienky?

Historické centrum

Najsilnejšou stránkou každého mesta je bezpochyby architektúra. Historické budovy pôsobia formálnym, ale zároveň umeleckým dojmom. Ak chcete, aby boli vaše fotky elegantné, ale bojíte sa experimentovať, táto možnosť je presne pre vás.

Nájdite si jeden voľný deň a pozorne si obhliadnite historické centrum. Radnice, galérie, múzeá, divadlá a fontány môžu poslúžiť aj na účely svadobnej fotografie. Ako však zakomponovať historické budovy tak, aby výsledok nevyzeral ako dovolenkové fotky? Ak si zvolíte ako motív napríklad mestský hrad, nesnažte sa ho natlačiť do fotky celý. Vyberte si radšej zákutie medzi hradnými múrmi, nádvorie alebo okno vežičky.

Pri ostatných pamiatkach platí to isté pravidlo: menej je viac. V zábere vôbec nemusí byť celá budova, stačí ak vyberiete jeden silný detail. Mohutnú zdobenú bránu, zaujímavý výklenok, arkády, stĺporadie alebo aj pekne štylizovaný vchod. Populárnym motívom sú schodiská, ako symbol spoločnej cesty za niečím novým.

Ak sa nechcete zameriavať na pamiatky, ale na celkovú atmosféru mesta, hľadajte otvorené priestranstvá so zaujímavými prvkami. Napríklad námestie lemované starými domami, nábrežie so starodávnymi lampami alebo rušné trhoviská a ulice. Pamätajte, že na vytvorenie tej správnej atmosféry, nepotrebujete veľa. Hrboľaté mestské chodníky, ošúchané dvere alebo kamenný múr obrastený brečtanom, dobrému fotografovi úplne postačí. Veď nič nepodčiarkne romantiku tak, ako zašitá mestská ulička, kde budete iba vy dvaja.

Mesto ako na dlani

Panoráma je veľmi vkusnou voľbou na svadobné fotografie a zachytáva mesto z úplne inej perspektívy. Kde taký záber nájsť? Dobrou správou je, že sa nemusíte šplhať na okolité kopce. Najprv si však rozmyslite, čo v zábere chcete vlastne mať. Pôsobivý záber vám môže vzniknúť aj na moste, odkiaľ vidíte nielen na profil mesta spolu s riekou, ktorá ho pretína.

Výškové budovy zasa poskytujú impozantný výhľad do diaľky, ktorý človek nevidí každý deň. Z vyhliadky mestskej veže naopak zachytíte predovšetkým historické centrum. Ak sa vám zdajú tieto možnosti fádne, vždy si môžete objednať aj fotenie z balkóna či terasy hotelu.

Sila interiéru

Ak vám to predsa len nedá a chcete sa fotiť bez ľudí a áut, mesto zastrešuje aj túto možnosť. Hotely bežne poskytujú svoje upravené priestory na svadobné fotenie. Zaujímavou možnosťou je využiť pri fotení aj priestory galérii a múzeí.

Rozhodnite sa, či sa chcete zamerať za interiér budovy, alebo na samotné exponáty. Nemusíte sa nutne fotiť v prírodovednom múzeu. Prezrite si, čo vystavujú lokálne múzeá a galérie . Zaujímavou voľbou je napríklad dopravné múzeum. V prípade galérii vám nemusia robiť pozadie iba obrazy, ale napríklad zaujímavé svetelné a zrkadlové inštalácie.

Za zmienku stoja aj kaviarne a pohostinstvá, ktorých sa majitelia vždy snažia v priestoroch docieliť príjemnú atmosféru. Hľadajte podniky s kamennými stenami, peknými tapetami, dreveným nábytkom. Nepotrebujete veľa priestoru, stačí, ak bude pôsobiť ucelene. Či už pôjde o rozkošnú vintage kaviarničku alebo tradičné pohostinstvo s pukotajúcim krbom, o dekoráciu budete mať postarané.

Mestská džungľa

Chcete mať vo fotografii zabudovaný aj prírodný prvok? Namierte si do mestského parku alebo do botanickej záhrady. Aleje stromov a zelené zákutia sú jednoduchým motívom, ktorým nič nepokazíte. Ak nie je príroda zrovna v rozkvete, nevadí.

Jednoducho rozložte deku a dajte sa odfotiť pri romantickom pikniku. Či už je jar, leto alebo jeseň, parky v sebe nesú jedinečný kontrast zelene a mesta. Pod prírodou sa nemusia nutne myslieť iba stromy. Pokiaľ nie je vo vašom parku jazierko alebo vodná plocha, zamierte do prístavu. Na mestskom móle vás bude obklopovať iba voda naokolo, a tým docielite naozaj čistý a minimalistický záber.

Urban Style

Urban fotografia ponúka širokú paletu nápadov a teší sa čoraz väčšej popularite. Ak ste sa s týmto pojmom ešte nestretli, ide o štýl pouličnej fotografie, ktorý zachytáva mesto v úprimnom svetle aj s jeho nedokonalosťami. Môžu to byť chátrajúce miesta zabudnuté v čase, rovnako ako chladné moderné budovy.

Poobzerajte sa vo svojom okolí po rozbitých domoch alebo nedokončených stavbách. Poznáte miesto, ktoré nepôsobí na prvý pohľad vábne, ale aj tak má v sebe akési čaro? Hľadajte zaprášené miesta, zlúpanú omietku, staré tehlové steny, vyblednuté maľby a retro nápisy. Takéto kombinácie sa často nachádzajú na vlakových staniciach a pri opustených továrňach.

Ak vás skôr priťahuje modernejšia stránka mesta, zamerajte sa na industriálne budovy a miesta, kde je vysoká premávka. Nebojte sa mať v zábere prechody, graffity, semafory. Opakujúce sa vzory, studené tóny a geometria, to všetko definuje urbanistickú atmosféru.

Do tohto štýlu sa bezpochyby zaraďuje aj fotografia mesta v noci. Veď kedy mesto vynikne viac, ako keď pulzuje svetlami a farebnými neónmi? Môže to byť momentka pri prechádzke ulicami alebo nočná panoráma z najbližšej terasy, isté však je, že keď zapadne slnko, aj tá najmenšia metropola ožije podmanivou atmosférou.

Fotografia mesta je univerzálna. Môže byť plná života, ale aj veľmi intímna. Tradičná aj súčasná. Ale predovšetkým rozpráva príbeh dvoch ľudí, ktorí si aj v modernom, chaotickom svete, k sebe dokázali nájsť cestu.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby