Svadobná abeceda (1. časť) alebo, všetko od A po L, čo potrebujete vybaviť na svadbu

 • 26. jún 2017
 • Dana Imriščáková
 • isifa / Shutterstock

Niekedy je ťažké zorientovať sa v tom, čo všetko organizácia svadby obnáša. Viete, že potrebujete šaty, tortu, pozvánky… ale, kedy s čím začať a na čo pri tom nezabudnúť, to je niekedy riadna oštara. Aby ste sa z pavučiny plnej plánovania vymotali, zostavili sme pre vás praktickú svadobnú abecedu.

Auto

Bez svadobného auta to jednoducho nejde. Dôkladne zvážte svoje možnosti a rozhodnite sa, či si ho požičiate alebo o odvoz poprosíte niekoho z blízkych. Toto rozhodnutie nenechávajte na poslednú chvíľu, aby sa vám nestalo, že pár dní pred svadbou budete loviť v pamäti, kto z vašich kamarátov má najkrajšie auto. V prípade požičovne si auto rezervujte 3 mesiace pred svadbou. Nič tým nepokazíte. Nezabudnite na dopravu aj pre vašich svadobných hostí. Mesiac pred svadbou by vám mal na organizáciu ich dopravy stačiť.

Byrokracia

Približne desať mesiacov pred svadbou nahláste svoj termín na matrike a vybavte všetky s tým spojené formality. V prípade matriky pôjde o žiadosť o uzavretie manželstva. O sobáš v kostole treba požiadať na príslušnom farskom úrade. V oboch prípadoch si nezabudnite zobrať občiansky preukaz a rodný list.

Celodenný harmonogram

Mesiac pred svadbou začnite pracovať na harmonograme vášho svadobného dňa. Poctivo si ho spíšte na papier a oboznámte s ním všetkých, ktorí vám budú v deň svadby pomáhať pri organizácii. Vyhnete sa tým zbytočným nedorozumeniam a stresu.

Dátum svadby

Vraví sa, že do roka od zásnub by mala byť svadba. Už rok pred svadbou je nevyhnutné vybrať si jej termín. Pri rozhodovaní zvážte všetky ostatné veľké udalosti, ktoré vás počas svadobného roka čakajú. Napríklad promócie, študijné pobyty, už naplánované dovolenky či iné svadby, na ktoré ste pozvaní vy.

Emócie

Svadobné prípravy berte zodpovedne, ale nedovoľte, aby vás ovládli zbytočné emócie a stres. Tešte sa z nich a vychutnávajte si neopakovateľné pocity z príprav. Pokúste sa dať do poriadku všetky nevyriešené rodinné a priateľské vzťahy. Nedopustite, aby niekto z vašich blízkych nebol s vami v tento veľký deň pre zvady z minulosti alebo drobné nedorozumenia.

Fotky

Už deväť mesiacov pred svadbou premýšľajte nad svadobným fotografom, ktorý by splnil vaše predstavy. Rovnako sa obzerajte aj po kameramanovi. Ujasnite si, či chcete obe služby, alebo vám postačí len jedna z nich. Dajte na odporúčania známych, no neignorujte ani vlastnú intuíciu a hlavne sa oboznámte s tvorbou profesionálov. Nikdy nekupujte mačku vo vreci.

Profesionáli
81
Marián Csano
Fotograf na svadbu
Mojím poslaním je zachytiť atmosféru Vášho jedineč...
Bratislava
14
Ivan Hudaček - Nádhe...
Fotograf na svadbu
Svadobné fotografie, ktoré splnia všetky Vaše očak...
Košice

Garderóba

Na hľadanie svadobných šiat a obleku pre ženícha nie je nikdy priskoro. Radšej nech vám visia svadobné šaty aj rok pred svadbou v skrini, akoby ešte mesiac pred ňou bol vešiak v nej prázdny… Ak sa rozhodnete pre ušitie svadobných šiat a obleku, tiež zvážte všetky časové okolnosti a poctivo prichádzajte ku krajčírke na skúšky. Počas nich buďte úprimní a otvorene hovorte o svojej spokojnosti, prípadne nespokojnosti. Iba tak vám môže ušiť šaty, v ktorých sa budete cítiť dokonale. Nezabúdajte, nemému dieťaťu ani vlastná matka nerozumie.

Hudba

Rok pred svadbou rezervujte hudbu. Majte na mysli, čo vám vyhovuje viac – DJ alebo živá kapela? Mesiac pred svadbou dodajte hudobníkom zoznam piesní, na ktoré si chcete zatancovať na svadbe. Nespoliehajte sa na ich veľký hudobný archív. V prvom rade nezabudnite na CD / usb s piesňou pre váš novomanželský tanec.

Imidž

Tie najlepšie kaderníčky, kozmetičkynechtové dizajnérky majú termíny obsadené niekoľko mesiacov dopredu. Ak teda chcete na svojej svadbe skutočne zažiariť, v žiadnom prípade nenechávajte imidž na posledné týždne pred svadbou. Veľa neviest pohorelo práve na ľahostajnosti k týmto službám. Mesiac pred svadbou choďte na skúšky líčenia, účesu a nechtov. Keď túžite po opálení, začnite sa slniť v soláriu alebo na slnku už mesiac pred svadbou. Nie pár dní pred ňou. Mohli by ste skončiť ako uškvarené kuriatko… 😉

Jedálny lístok

Pol roka pred svadbou skompletizujte vaše svadobné menu. Prejdite si ho so svojím dodávateľom a uistite sa, že všetko, na čom ste sa dohodli, vedia na tanier vašich hostí dodať. Jedlo je veľmi dôležitou súčasťou svadby. Ochutnávajte ho a nenechajte rozhodnúť len svoje oči, ale najmä chuťové bunky. Nechajte sa inšpirovať odborníkmi. Tí vedia, čo je v gastronómii obľúbené a trendy. Určite nájdete kompromis medzi ich profesionalitou a vašimi predstavami.

Kytica

Sedem mesiacov pred svadbou si vyberte kvetinárstvo. Pri výbere kvetov sa riaďte ročným obdobím, v ktorom bude vaša svadba. Uľahčite si tak možné komplikácie spojené s dostupnosťou niektorých kvetov. Štyri mesiace pred svadbou už majte jasnú predstavu o svojej kytici. Dohodnite sa s floristkou na jej vizualizácii a dotiahnite detaily.

Lodičky

Mesiac pred svadbou je najvyšší čas na kúpu svadobnej obuvi. Dbajte na jej správnu veľkosť, pohodlie a celkový dizajn. Pred svadbou ich rozchoďte a párkrát zoberte na bežné nosenie. Doladíte tak ich prípadné nepohodlie, kožené topánky sa roztiahnu, zmäknú a prispôsobia nohe.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade