Svadobná abeceda (2. časť) alebo, všetko od M po Z, čo potrebujete vybaviť na svadbu

  • 27. jún 2017
  • Dana Imriščáková
  • isifa / Shutterstock

V prvej časti svadobnej abecedy ste si zarezervovali auto, vybrali kyticu či zvolili fotografa. No je pred vami ešte toľko vecí, ktoré potrebujete vybaviť. Zabudli ste na niečo z nášho zoznamu?

Miesto obradu

Uvažujte o ňom rok pred svadbou. Kostol, úrad, príroda, kaštieľ? Každú z týchto možností si treba včas rezervovať. Dôležité je i miesto svadobnej hostiny. Neváhajte a dohodnite si termín v rezorte, ktorý sa vám páči. Príliš dlhé vymýšľanie vás môže stáť voľný termín. Niektoré miesta svadobných hostín sú rezervované aj dva roky vopred. Preto, ak viete, že budete mať svadbu neskôr ako o rok, smelo si miesto rezervujte už teraz.

Nákupy

Veľké nákupy urobte s najbližšími aj pol roka pred svadbou, malé drobnosti počkajú aj pár týždňov pred svadbou. Alkoholické nápoje, veci na výzdobu a stolovanie kúpte medzi prvými. Darčeky pre hostí, rodičov a družičky môžu počkať. Nakupujte podľa vopred pripraveného zoznamu a položky si odškrtávajte. Nekupujte všetko naraz. Aj napriek presnosti by ste na niečo zabudli a opätovné behanie do obchodov by vás len rozrušilo a obralo o čas.

Oznámenia

Osem mesiacov pred svadbou je ten správny čas na vaše svadobné oznámenia a pozvánky. Nezabudnite k nim kúpiť aj obálky. Dva mesiace pred svadbou ich rozošlite ľuďom, ktorých pozvete na svadbu i tým, ktorým to chcete len oznámiť. Nevesty, ktoré si budú robiť oznámenia samé, by tiež nemali s ich výrobou dlho otáľať.

Prstene

Tri mesiace pred vaším áno si vyberte svadobné obrúčky. Radšej ich kúpte v kamennom obchode ako cez internet. Obrúčku budete nosiť stále, preto vám musí dokonale padnúť. Navyše, v obchodoch vám zamestnanci môžu poradiť a vy si skúšaním vyberiete dokonalú veľkosť. Na fotografiách nie vždy veci vyzerajú tak, ako v skutočnosti. Neriskujte a pozrite si svoje prstene v reálnom svetle. Krátko po výbere obrúčok nezabudnite na ich gravírovanie. Objednajte si ho hneď po vybraní obrúčok a budete mať ďalšiu položku za sebou. Jeho správnosť skontrolujte ešte pred odchodom z obchodu.

Rozpočet

Prekonzultujte ho s partnerom a rodinou už v začiatkoch plánovania. Bez jasne stanovených financií sa nemôžete reálne pohnúť v prípravách ďalej. Vyčleňte si na svadbu možný rozpočet, ujasnite si zdroje financovania aj prípadnú pomoc rodičov.

Svadobní hostia

Rok pred svadbou urobte predbežný zoznam svadobných hostí, vyberte svedkov, družbov a družičky. Porozprávajte sa o zozname hostí aj s rodičmi na oboch stranách a vydiskutujte si prípadné nezhody so zoznamom. Sedem mesiacov pred svadbou zoznam dajte do finálnej podoby. Snažte sa ho už nemeniť. Rátajte však s tým, že niektorí hostia na svadbu neprídu z náhlych zdravotných a osobných dôvodov a dajú vám to vedieť tesne pred svadbou.

Torta

Pol roka pred svadbou sa začnite obzerať po svadobnej torte a zákuskoch. Premyslite si, aké cukrovinky chcete a oboznámte s tým svoju cukrárku. Ani tu neobíďte ochutnávanie. Využite túto možnosť, aby ste sa uistili, že vaším hosťom aj vám bude naozaj chutiť. Nie každý je na sladké, ale krásna svadobná torta určite dotvára celkovú atmosféru na svadbe.

Profesionáli
1
Krabice na svadobné ...
Občerstvenie - torty, koláče a nápoje
Predaj rôznych papierových a plastových krabíc na ...
Poprad
223
Nekonečne originálne...
Občerstvenie - torty, koláče a nápoje
Spestrite si vašu svadbu a očarte hostí originálny...
Brezno

Ubytovanie

Budete mať na svadbe aj cezpoľných hostí? Zrejme áno, preto myslite aj na ich komfort. Financovanie ubytovania pre hostí je vždy ťažká dilema. Ak si nemôžete dovoliť im ubytovanie zaplatiť, buďte nápomocní pri jeho hľadaní. Robte tak pol roka pred svadbou. Nespoliehajte sa na to, že „v tomto hoteli budú mať určite voľné miesta“.

Výzdoba

Deväť mesiacov pred svadbou si vyberte farby vašej svadobnej výzdoby. Tri mesiace pred svadbou už majte pripravené detaily výzdoby, aby ste ich vedeli buď zrealizovať, alebo s nimi oboznámiť dekoratérov. Keď si jednotlivé prvky výzdoby robíte sama, platí, že s tvorbou začnite hoci aj rok pred svadbou. Postupne sa pripravujte a využívajte voľné chvíle, aby vás nezastihla panika a nedostatok času.

Zasadací poriadok

Dva týždne pred svadbou sa pustite do zasadacieho poriadku. Nakúpte všetko potrebné a doslova si vystrihnite kartičky s menami a číslami stolov. Získate tým obraznú predstavu o rozmiestnení vašich hostí. Dbajte pri tom na rodinné vzťahy, vek i povahu hostí. Príliš sa tým však netrápte. Po istej hodine aj tak bude každý sedieť inde, v najlepšom prípade, budú všetci na tanečnom parkete ;).


Komentáre

    Pridaj príspevok