Svadobná etiketa – pravidlá slušnosti, na ktoré sa často zabúda

 • 22. júl 2020
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Pri svadobnej etikete existuje mnoho bodov, ktoré môžete pokojne porušiť a nikoho tým neurazíte. Sú však isté základné pravidlá slušnosti, ktoré by ste mali dodržiavať za každých okolností. Svadobná etika jednoducho platí. Či už je to vaša svadba alebo ste svadobný hosť.

Svadobná etiketa na vašej svadbe

1. Postarajte sa o svojich hostí

Svadobná etiketa platí aj pre nevestu a ženícha. Neberte svojich svadobných hosti ako samozrejmosť. Nikto z nich nemal povinnosť prísť na svadbu a priniesť vám dar. Urobili to lebo im na vás záleží a chceli tieto významné chvíle prežiť s vami – za to by ste im mali byť vďační a podľa toho sa aj správať.

Zabezpečte pre hostí dostatok miest na sedenie počas obradu, v prípade vysokých teplôt pre nich nachystajte dostatok tekutín, prípadne vejáre a ak je naopak zima, zabezpečte deky a podobne. Skrátka, pri plánovaní svadby nemyslite len na účelnosť, výzor, či cenu, ale aj na pohodlie vašich hostí. Inak povedané, nezáleží na tom, aby svadba nejako prebehla, ale aby si ju všetci v pohodlí užili.

2. Nenechajte na seba čakať

Ďalšou vecou, na ktorú by ste si mali dať pozor pri plánovaní svadby, je čas. Nechávať ľudí na seba čakať je vo všeobecnosti veľmi neslušné a pri svadbe to platí dvojnásobne. Vaši hostia prišli na svadbu kvôli vám – aby vás videli a strávili s vami nejaký čas, nie, aby sa zabavili na oslave bez vás.

Aby ste sa nedostali do časového sklzu, naplánujte si popredu celý priebeh svadby s realistickými časovými odhadmi na jednotlivé aktivity. Snažte sa tiež neplánovať si žiadne časovo náročné aktivity počas svadby – napríklad fotenie portrétov (len nevesta a ženích) medzi obradom a hostinou a podobne.

3. Poďakujete sa hosťom za účasť

Znie to ako samozrejmosť a možno preto sa na to často zabúda. Hostia merali cestu a vyhradili si čas, aby sa mohli zúčastniť na vašej svadbe, lebo im na vás záleží. Určite si to vážite a máte z toho radosť, preto im prejavte svoju vďačnosť a nebojte sa opakovať.

Hosťom sa môžete poďakovať za účasť pri gratuláciách po obrade, po prípitkoch na začiatku hostiny a ešte aj osobne počas hostiny, keď sa postupne pristavíte pri každom stole / každej skupinke ľudí. Ak chcete byť ešte zdvorilejší, môžete po svadbe všetkým hosťom poslať poďakovanie za účasť a dary.

Svadobná etiketa pre hostí

1. Včas potvrďte svoju účasť

Nepredpokladajte, že keď ste dostali pozvánku, automaticky sa počíta s vašou účasťou a nemusíte ju potvrdiť. Práve naopak, kto účasť nepotvrdí, s tým sa nepočíta. Keď vás niekto pozve na svadbu, snažte sa mu svoju účasť potvrdiť čo najskôr, alebo čo najskôr dať vedieť, že nebudete môcť prísť.

Od počtu hostí sa odvíja veľké množstvo ďalších vecí, ktoré musí pár zabezpečiť, preto je neslušné ich naťahovať do poslednej chvíle alebo dokonca na poslednú chvíľu meniť svoje rozhodnutie. Organizovanie svadby nie je jednoduché, a preto sa snažte vašim blízkym to čo najviac uľahčiť tým, že sa im hneď ozvete, či prídete alebo nie, aby nemuseli kvôli vám odkladať vybavovanie ďalších dôležitých vecí.

2. Prispôsobte sa podmienkam

Každý pár má o svadbe vlastnú predstavu a tá sa nemusí zhodovať s tou vašou. Uvedomte si však, že svadba, na ktorú ste boli pozvaní, nie je vaša a každý pár má právo si svadbu zorganizovať podľa svojich predstáv. Nesnažte sa preto zasahovať do ich rozhodnutí alebo ich meniť, či dokonca niekoho presviedčať, aby spravil nejaký ústupok kvôli vám.

Najčastejšie majú hostia problém s pozvanými respektíve nepozvanými ľuďmi – či už sa jedná o vášho partnera, deti alebo známych, o ktorých si myslíte, že by na svadbe mali byť, ak sa pár rozhodol ich nepozvať, rešpektujte to. Ďalším problémom býva zasadací poriadok, či miesto konania svadby. Nech už máte výhradu akúkoľvek, sťažovať sa ohľadom toho ľuďom, ktorí vás pozvali na svoju svadbu je mimoriadne neslušné.

svadobná etiketa na svadbe

3. Nezavadzajte oficiálnemu fotografovi / kameramanovi

Asi najbežnejšou chybou, ktorej sa na svadbách dopúšťajú hostia (zvyčajne starší rodinní príslušníci) je amatérske fotografovanie / kamerovanie, ktorým znemožňujú prácu profesionálom. Určite si chcete odfotiť nevestu a ženícha, ako spolu stoja pri oltári alebo si nakrútiť nevestu ako kráča uličkou, aby ste mali spomienky na tento významný okamih, myslite však na to, že pár niekomu zaplatil, aby to spravil poriadne a fotky aj video sa k vám určite časom dostanú.

Nemusíte sa báť, že by ste o tieto zábery prišli, ak si ich nespravíte sami. Väčšia šanca je, že pri úmysle spraviť pre seba dobrý záber, pokazíte dobrý záber fotografovi, a tým pádom pripravíte pár o krásnu fotku. Ak už naozaj musíte robiť vlastné foto či video zábery, dávajte si pozor, kde stojíte, aby ste nevbehli do záberu profesionálom.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby