Ako vybrať správne svadobné obrúčky?

  • 18. júl 2021

Každý pár, ktorý sa pripravuje na svoj jedinečný svadobný deň rieši spomedzi množstva podstatných otázok aj otázku o výbere svadobných obrúčok. Žiadny z párov ju nechce podceniť. My Vám to chceme uľahčiť a práve preto pre Vás máme pár rád ohľadne toho, ako si správne vybrať svadobné obrúčky.

Svadobné obrúčky a zaujímavosti z ich histórie

Vedeli ste o tom, že svadobné obrúčky patrili k tradičným symbolom svadobných obradov už v stredoveku? Prvé dôkazy, ktoré nasvedčujú o ich existencii sú staré viac ako 4000 rokov a pochádzajú z Egypta. Svadobné obrúčky ako povinnú súčasť svadobnej výbavy vyhlásil už v roku 860 pápež Mikuláš I. Vzhľadom k tomu, že kruh vždy symbolizoval ochranu, neoddeliteľnosť a tiež nekonečno.

Správny výber svadobných obrúčok

Výber svadobných obrúčok môže byť oveľa jednoduchší ako nájsť úžasný zásnubný prsteň. Svadobné obrúčky by mali byť pre pár jedinečné, rovnako ako aj svadobný deň. Nosiť na prste originálny kúsok, ktorého jedinečnú zhodu vlastní len Vaša milovaná polovička, Vám bude rozhodne navždy pripomínať vernosť a jedinečnosť Vašej lásky. Prsteň by mal vydržať rovnako dlho, ako Váš záväzok, teda na celý život. Výber správneho prsteňa obsahuje viac ako len správny výber jeho veľkosti. Je potrebné zvážiť aj jeho všeobecný dizajn, taktiež hrúbku a šírku.

Veľkosť svadobnej obrúčky

Ľudia zvyčajne kladú najväčší význam veľkosti prsteňa. Niekedy sa však môže stať, že prsteň na ruke nesedí tak, ako by mal. Veľkosť obrúčky sa do budúcna čiastočne zmeniť dá, vždy však záleží na jej profile a počte a spôsobe osadenia jednotlivých drahých kameňov.

Hrúbka svadobnej obrúčky

Ďalej je potrebné si všímať aj hrúbku svadobných obrúčok, pričom štandardná hrúbka je približne 1,2 – 1,3 mm. V prípade obrúčok s drahými kameňmi počítajte s tým, že je potrebná väčšia hrúbka.

Šírka svadobnej obrúčky

Pri výbere akéhokoľvek prsteňa a teda aj svadobných obrúčok platí, že by mal zodpovedať tvaru ruky. Úzke svadobné obrúčky pôsobia krajšie na užších rukách a naopak široké obrúčky sú vhodnejšie pre mohutnejšie ruky. Pri výbere obrúčok treba brať do úvahy aj to, že ich zvyčajne ženy nosia na tom istom prste, ako aj zásnubný prsteň. Práve preto by mali tieto prstene spolu ladiť, najmä čo sa týka ich farby, typu kovu, ale aj šírky. Je síce akceptovateľné, ak majú svadobná obrúčka a zásnubný prsteň rozdielnu šírku, no väčšina žien uprednostňuje identickú alebo aspoň podobnú šírku. Všetko teda závisí na osobných preferenciách a hlavne vkuse, ktorý sa u väčšiny ľudí veľmi líši.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Výber drahých kovov na svadobné obrúčky

Čo sa týka módnych trendov, z kovov je stále najžiadanejšie žlté zlato, keďže svadobné obrúčky podliehajú tradícii. Obľube sa však teší i biele zlato, striebro, chirurgická oceľ a platina. Všetky tieto materiály sa spracúvajú do lesklého či matného prevedenia, pričom dominujú hlavne hladké obrúčky a také, ktoré sú vykladané drahými kameňmi. Predovšetkým diamantmi alebo kombináciami diamantov, briliantov a zafírov.

Žlté zlato je mäkký kov a práve preto sa obrúčky z neho zvyknú niekedy doškriabať. Výhodou je však to, že sa dajú ľahko upravovať (zväčšiť, zmenšiť). Ako zistíte, či je zlato pravé? Pravosť zlata na Slovensku osvedčuje Puncový úrad, ktorý osvedčuje aj to, či rýdzosť a zloženie jednotlivých klenotníckych zliatin zodpovedá platným normám. Každá svadobná obrúčka predávaná na území Slovenska musí byť označená puncom udeleným Puncovým úradom. To znamená, že všetky vyššie uvedené podmienky o pravosti spĺňa.

Biele zlato v prírode neexistuje. Takže obrúčky z bieleho zlata sú vyrábané zo žltého zlata pridávaním kovov, ktoré vedia zmeniť jeho farbu. Ide napríklad o mangán, nikel, zinok alebo paládium. Preto sa niekedy môže stať, že obrúčky z bieleho zlata mierne zožltnú.

Strieborné obrúčky majú podobnú farbu ako tie z bieleho zlata, no jeho kvalite sa určite nevyrovnajú. Ich hlavnou výhodou je nižšia cena.

Obrúčky z chirurgickej ocele neoxidujú, nemenia farbu a taktiež sú cenovo dostupnejšie ako napríklad obrúčky zo zlata. Nevýhodou však je to, že sa časom nedajú upravovať.

Obrúčky z platiny obsahujú viac rýdzeho kovu ako väčšina iných obrúčok. Platina je mäkký kov, ľahko sa doň vsádzajú drahé kamene a je tiež hypoalergénny, teda organizmu nespôsobuje žiadne negatívne reakcie.

Majte na pamäti, že výber svadobných obrúčok je určite dôležitý no netreba to preháňať. Ak si však stále nie ste istí aké svadobné obrúčky si máte vybrať, poraďte sa v diskusiách a opýtajte sa našich užívateľov. V prípade, že už máte Vaše vysnívané svadobné obrúčky kúpené, podeľte sa s nami o Vaše zážitky pri ich výbere, či Vašu spokojnosť s nimi. Nie jeden pár Vám za to bude vďačný.

Profesionáli
1
Svadobné obrady
Organizovanie svadieb (svadobné agentúry a koordinácia)
Sprievodkyňa obradmi a rituálmi. S veľkou láskou sprevádzam svadobné obrady podľa živlov s posvätným zväzovaním rúk.
Bratislava

Autor článku: Veronika Červenská / Fotografie: thinkstock.com

Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe