Svadobný plánovač (69): 6 tipov pre nerozhodné nevesty

 • 21. mar 2017
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Rozhodovanie ohľadom svadobného plánovania môže byť niekedy veľmi náročné, nakoľko možností je naozaj mnoho. Ak aj vy patríte medzi nerozhodných ľudí, tu je 6 tipov, ktoré vám pomôžu zvládnuť tento proces a zachovať si zdravý rozum. 🙂

1. Nechajte si poradiť

Ak patríte medzi nerozhodných ľudí, ktorí radi zvažujú dookola všetky možnosti, nechajte si od niekoho poradiť. Inak by ste sa z toho zbláznili.

Môžete osloviť profesionálov, poprosiť mamu či kamarátky, alebo nechať rozhodovanie na budúcom manželovi.

2. Vytvorte si predstavu a držte sa jej

Ak napriek svojej nerozhodnosti chcete o svadbe rozhodovať samé, skúste postupovať takto. Hneď na začiatku plánovania sa zamyslite nad tým, akú svadbu by ste chceli mať, prediskutujte to s partnerom a spíšte si svoje nápady a postrehy. Nerozmýšľajte nad tým príliš dlho, zapíšte si, čo vám napadne ako prvé. Potom sa počas celého plánovania držte tejto predstavy.

Samozrejme, ak vás počas procesu napadne niečo, čo by sa dalo spraviť lepšie, nemusíte sa nasilu držať pôvodného plánu. Nenechajte sa však strhnúť novými nápadmi a vyvarujte sa uvažovania typu: „A čo keby sme toto spravili radšej takto? Alebo takto? Alebo ďalšia možnosť je… A nebola by lepšia táto farba?“ Takýmto spôsobom akurát spochybníte všetky svoje rozhodnutia a budete zas na začiatku pred nekonečným množstvom možností, z ktorých si neviete vybrať.

3. Vyberajte vylučovacou metódou

Ďalší tip pre vás je, aby ste vyberali vylučovacou metódou. Zamyslite sa nad tým, čo na svadbe nechcete, aké dekorácie, kvety či farby sa vám nepáčia a spíšte si to.

Prípadne si spíšte zoznam možných dekorácií, kvetov, farebných kombinácií, typov svadobných šiat, svadobnej torty a podobne (môžete si tiež vytlačiť obrázky) a v týchto zoznamoch prečiarknite veci, ktoré sa vám nepáčia. Bude sa vám vyberať omnoho ľahšie, ak budete mať pre sebou menšie množstvo možností.

4. Nenechávajte si na rozhodnutie príliš veľa času

Pri plánovaní svadby je zvyčajne veľmi dôležité mať dosť času na všetko, aby ste si mohli veci dôkladne premyslieť a zvážiť všetky možnosti. Ak však patríte medzi veľmi nerozhodných ľudí, môže byť čas vaším najväčším nepriateľom.

Čím viac času budete mať na nejaké rozhodnutie, tým viackrát ho môžete spochybniť a zmeniť. Neznamená to, že by ste mali začať plánovať svadbu mesiac dopredu a všetko robiť na poslednú chvíľu. Znamená to, že by ste sa nad vecami nemali príliš dlho zamýšľať. Väčšinou aj tak vaše prvé rozhodnutie bude to najlepšie.

Ak napríklad vyberáte farebnú kombináciu a niektorá sa vám zapáčila, nepozerajte na obrázky ďalšie dve hodiny, aby ste si boli isté. Čím dlhšie budete nad tým uvažovať, tým viac budete zmätené.

5. Spíšte si pre a proti

Ak sa rozhodujete medzi dvoma či troma možnosťami a neviete, ktorú vybrať, vytvorte si ku každej zoznam „pre a proti“ a rozhodnite sa podľa toho. Túto metódu môžete aplikovať napríklad pri výbere lokality, fotografa, kameramana alebo DJ-a, ale tiež pri ďalších rozhodnutiach, s ktorými si neviete rady.

Jednoducho ku každej možnosti napíšete jej plusy a mínusy (pridelíte jej kladné a záporné body), spočítate ich a potom vyberiete podľa toho, ktorá možnosť má najviac plusov (kladných bodov).

6. Nespochybňujte svoje rozhodnutia

A posledná rada pre vás znie – ak niečo vyberiete a ste s tým spokojná, nezaoberajte sa tým ďalej.

Ak ste, napríklad, našli dokonalé svadobné šaty, v ktorých sa cítite úžasne, nepozerajte ďalej šaty na internete a nechoďte nezáväzne nazrieť do salónov, čo majú v ponuke.

Zbytočne by ste si nasadili chrobáka do hlavy a v plánovaní by ste sa takýmto spôsobom nikdy nikam neposunuli.


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby