10 vecí, s ktorými vám pomôže staršia družička

 • 20. okt 2016
 • Dana Račko
 • isifa / Shutterstock

Viete si predstaviť, že by ste sa vydali bez staršej družičky? Ani my nie. Jej funkcia totiž nie je iba formálna. Je pravou rukou nevesty, organizuje, nakupuje, tvorí, stresuje, aj teší sa spolu s ňou. Nenechajte si všetky svadobné prípravy len pre seba. Poproste o pomoc svoju staršiu družičku a zbavte sa toho veľkého predsvadobného bremena.

1. Výber svadobných šiat

Staršia družička je obvykle dobrou priateľkou alebo staršou sestrou nevesty. Majú k sebe blízko, takže určite pozná jej štýl a vie, čo budúcej neveste najviac pristane. Preto jej iste bude nápomocnou pri takej dôležitej aktivite, ako je výber svadobných šiat.

Nezaťažujte touto činnosťou napríklad svadobné mamy. Tie majú toľko iných predsvadobných starostí, že budú rady, ak ich z toho vynecháte.

2. Výroba pierok

Budete mať viac ako sto hostí? Nuž, budete mať plné ruky práce, kým pre každého z nich vyrobíte svadobné pierko. Zavolajte si na pomoc práve staršiu družičku. Pri výrobe pierok budete mať čas aj na iné svadobné i osobné témy. Otvorte si k tomu fľašu dobrého vína alebo uvarte váš obľúbený čaj. Zabijete tým dve muchy jednou ranou – užijete si prítomnosť blízkej priateľky a pierka urobíte rýchlejšie.

3. Organizácia a nákup drobností

Ak je vaša staršia družička zodpovedná a spoľahlivá, zverte jej aj drobné organizačné a nákupné povinnosti. Nezaťažujte ju príliš, nie je to predsa jej svadba, ale poproste ju o pomoc napríklad pri nákupe darčekov pre hostí, zákuskov či o kúpu organzy na vaše svadobné auto.

4. Rozlúčka so slobodou

Nech si vyberiete akýkoľvek rozlúčkový program, je dobré ho poriadne zorganizovať, pripraviť občerstvenie, aj milé rekvizity. Na jedného je to priveľa, pre dve šikovné ženy tak akurát. Povedzte svojej staršej družičke svoju predstavu alebo sa nechajte inšpirovať jej nápadom pre rozlúčku so slobodou. Uvidíte, ako vám odľahne, keď nebudete natierať plnú misu jednohubiek sama.

5. Úprava nevesty

V tomto prípade nemáme na mysli len formálne upravovanie nevesty pri fotení a natáčaní svadobného videa. Viete, ako dobre vám padne, keď vám na toalete prepúdruje nos vaša starostlivá staršia družička? Alebo keď vás upozorní na vypadnutú sponku z vlasov a zasunie ju tam, kam patrí? Staršia družička by mala mať oči na stopkách a aj týmto dohliadať na absolútnu dokonalosť „svojej“ nevesty.

6. Zber kytíc a darov

Krátko po sobáši prídu na rad gratulácie, kvety, prvé darčeky od vašich hostí. Kam ich všetky dať? No predsa do náručia vašej staršej družičky. Bude stáť za vami a vy jej pokojne môžete zveriť všetko, čo pri gratulácii dostanete.

Touto úlohou ju poverte pred svadbou, nie krátko pred obradom. Nech je na všetko pripravená a pohotová.

7. Asistovanie počas svadobného fotenia

Viete, komu vďačia nevesty za tie krásne svadobné fotky, na ktorých im romanticky veje závoj? Nie iba vetru, ale aj svojmu fotografovi a svojej staršej družičke. Väčšina fotografov síce má asistentov, ale nájdu sa aj takí, ktorí sa spoliehajú práve na vašu šikovnú staršiu družičku. Určite sa poteší, že ste jej zverili do rúk aj takú dôležitú vec, akou sú svadobné fotografie.

8. Usádzanie svadobných hostí

Na stoloch sú síce menovky, ale kým sa hostia zorientujú, chvíľu to trvá. Oboznámte staršiu družičku so zasadacím poriadkom a poproste ju, aby vašim svadobným hosťom pomohla pri usádzaní. Najmä starším hosťom určite padne dobre, že ich niekto usadí rovno k stolu.

9. Čepčenie

Tradičná slovenská svadba sa nezaobíde bez čepčenia. Krásna tradícia, ktorá si vyžaduje šikovné ruky, ktoré vám dajú čepiec na hlavu tak, aby vyzeral krásne a držal pevne. Aby ste sa vyhli zdržiavaniu alebo trapasu, vyskúšajte si upevňovanie čepca so staršou družičkou ešte pred svadbou. Obe budete spokojnejšie.

10. Utieranie sĺz šťastia

Od dojatia plače nejedna nevesta. Niekedy nepomôžu ani vodeodolné šminky, ale staršia družička s vreckovkou v ruke, tá nikdy nesklame. Je to istota, na ktorú môžete staviť aj počas najdojímavejších okamihov vašej svadby.

A nezabudnite: Keď budete svoju staršiu družičku žiadať o pomoc, povedzte jej dve dôležité slová – prosím a ďakujem.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby