Svadobný plánovač (61): V čom môžete (a mali by ste) byť sebeckí, keď plánujete svadbu?

 • 25. jan 2017
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Aby bola svadba podľa vašich predstáv, budete musieť byť v niektorých veciach sebeckí, lebo každý vám bude ponúkať svoje názory a rady. Aj keď je dobré si rady vypočuť, v niektorých veciach by ste rozhodne nemali ustúpiť.

1. Svadobné šaty

Či už si vyberiete róbu s veľkou sukňou alebo jednoduché splývavé svadobné šaty, vaša rodina a kamarátky budú mať na to svoj názor. Samozrejme, je dobré si nechať ohľadom výberu šiat poradiť, a to najmä vtedy, ak sa neviete rozhodnúť.

Ale keď už vyberiete tie správne, v ktorých sa budete cítiť výborne, nenechajte si do svojej voľby hovoriť. Je to vaša svadba a vy budete mať šaty na sebe, preto musíte byť s výberom spokojná hlavne vy. Vaši blízki vám určite chcú dobre, ale ich vkus a názory jednoducho nemusí zodpovedať tomu vášmu.

2. Zoznam hostí

Zoznam hostí je pri plánovaní svadby asi najspornejším bodom, či už medzi vami a vaším nastávajúcim alebo medzi vami a vašimi rodinami. Pripravte sa, že každý z vašich blízkych bude mať názor na to, koho by ste mali na svadbu pozvať. V tomto prípade by ste sa naozaj nemali nechať ovplyvniť tlakom okolia, aj keď môže byť veľmi silný.

Svadbu by ste mali prežiť len s tými ľuďmi, na ktorých vám naozaj záleží a ktorých naozaj chcete mať okolo seba v tento významný deň.

Ak sa napríklad s časťou rodiny nestretávate a poriadne týchto ľudí ani nepoznáte, nepozývajte ich len preto, že sú vaši príbuzní a vaša stará mama si myslí, že by sa patrilo ich pozvať. Zoznam hostí na svadbu by ste mali zostavovať len vy dvaja a dostať by sa naň mali len ľudia, ktorých na svadbe naozaj chcete.

3. Deti na hostine

Ďalšou veľmi spornou otázkou ohľadom svadby je to, či pozývať aj deti alebo nie. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, vaši blízki by mali vaše rozhodnutie akceptovať a netlačiť na vás, aby ste na svadbu pozvali aj ich deti.

Ak si chcete svadbu užiť s priateľmi a rodinou naplno bez toho, aby niekto musel stále dozerať na deti, alebo, aby ste sa nemuseli báť, že niektoré z detí si ublíži či niečo zničí, nie je na tom nič zlé. Nemusíte sa kvôli tomu cítiť previnilo, ani sa nikomu ospravedlňovať či vysvetľovať svoje rozhodnutie. Nepozývajte deti len preto, že máte výčitky.

4. Tradície

Aktivity, ktoré ľudia zaraďujú do svadobného programu sa neustále menia a od niekdajších tradícií sa postupne upúšťa alebo si ich páry upravia podľa svojej potreby. Ktoré tradície a či vôbec nejaké zaradíte do programu svadby, je len na vás. Vaša rodina, najmä jej starší členovia, zrejme budú očakávať, že sa na vašej svadbe objavia isté tradície, myslite však na to, že svadbu nerobíte pre nich, ale pre seba. Samozrejme, je dôležité, aby sa hostia bavili, ale nie na úkor toho, že budete robiť niečo, čo sa vám prieči.

Ak ste sa rozhodli isté bežné svadobné tradície vypustiť a máte obavu, že niekto z hostí ich začne bez vášho súhlasu iniciovať, jednoducho program celého dňa poukladajte na stoly, rozdajte hosťom pred obradom, alebo im ho pošlite spolu s pozvánkou. Aby ste mali istotu, môžete na program uviesť aj zoznam tradícií, ktoré ste sa rozhodli vynechať a poprosiť hostí, aby to rešpektovali.

5. Svadobná cesta

Súčasťou plánovania svadby by malo byť aj plánovanie svadobnej cesty, aj keď mnoho párov na to zabúda. K tomu, kam a na ako dlho by ste mali ísť na svadobnú cestu, budú mať vaši blízki určite tiež množstvo rád a poznámok. Tie by ste si určite mali vypočuť (možno vás inšpirujú, ak ste sa ešte nerozhodli) a zamyslieť sa nad nimi, ale keď sa pre nejakú cestu rozhodnete, stojte si za tým.

Vaša rodina a kamaráti vám určite povedia, prečo by ste nemali ísť tam a tam, ale radšej inde, to sú však len ich preferencie. Nikde neexistuje manuál na to, ako by mala prebiehať svadobná cesta. Ak chcete ísť do Paríža, choďte do Paríža. Ak túžite po oddychu na pláži, navštívte nejakú prímorskú destináciu. Ak chcete stráviť svadobnú cestu na horách, vyberte sa na hory. Hlavné je, aby ste svadobnú cestu strávili podľa svojich predstáv a užili si ju naplno.


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade