Svadobný plánovač (45): V čom musíte mať s partnerom jasno skôr, ako začnete s plánovaním svadby?

 • 21. sep 2016
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Skôr, ako sa pustíte do plánovania svadby, musíte si s partnerom ujasniť niekoľko základných vecí, aby neskôr nevznikali problémy a nedorozumenia. Toto sú najdôležitejšie veci, na ktorých by ste sa mali dohodnúť hneď na začiatku.

Rozpočet

Stanoviť si svadobný rozpočet je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré musíte s partnerom urobiť skôr, ako sa pustíte do samotného plánovania svadby. Nielenže si vďaka podrobnému rozpočtu udržíte prehľad o financiách počas celého plánovania, ale zároveň vám to neskôr ušetrí rozhodovanie. Je veľmi dôležité, aby ste s partnerom boli za jedno ohľadom míňania financií na svadbu, aby neskôr nevznikli nejaké nezhody.

Priority

Veľmi dôležitou vecou, na ktorej sa musíte s partnerom dohodnúť hneď na začiatku svadobných príprav, sú priority. Určenie priorít vám pomôže pri zostavovaní rozpočtu a zároveň na základe toho zistíte, ktoré veci treba vybaviť ako prvé. Určovanie priorít môže byť momentom, kedy narazíte na prvé nezhody a preto by ste mu mali venovať dostatok času. Pre vás môže byť najdôležitejšia kvetinová výzdoba a krásne svadobné auto, pre vášho snúbenca zas jedlo a hudba.

Aj keď organizáciou svadby sa väčšinou zoberá nevesta, aj ženích by mal mať možnosť vyjadriť svoj názor. Začnite tým, že si každý určíte svoje priority a potom si ich porovnáte. Ak sa vaše priority príliš líšia, budete musieť niekde robiť kompromisy. Neponáhľajte sa s rozhodnutím, pokojne si dajte niekoľko dní na premyslenie a potom sa k téme priorít opäť vráťte. Vysvetlite si navzájom, prečo sú pre vás dôležité práve tieto veci a zamyslite sa nad tým, kde by sa dal urobiť kompromis tak, aby ste boli spokojní obaja.

Štýl

Ako si predstavujete svoju svadbu? Chcete byť obklopení priateľmi alebo si predstavujete drobnú oslavu v kruhu najbližších? Ťahá vás to viac k luxusnému štýlu, jednoduchej elegancii a nežnej romantike, alebo by ste chceli mať veselú svadbu v prírode? Nech už je vaša predstava akákoľvek, je dôležité, aby ste sa s ňou stotožnili obaja, a to čo najskôr.

Bez jasnej predstavy sa v plánovaní ďaleko nepohnete, preto hneď po stanovení priorít by ste sa mali s partnerom zhodnúť na štýle, v ktorom chcete mať svadbu. Tu môžu opäť nastať nezhody, nakoľko vaše predstavy môžu byť veľmi odlišné. Ak zatiaľ nemáte jasnú predstavu, pohľadajte nejakú inšpiráciu na internete. Vyhraďte si na to jeden večer, prípadne aj celý víkend, ak treba, posaďte sa obaja za počítač a hľadajte obrázky svadobných výzdob, farebné kombinácie, fotoalbumy z iných svadieb – skrátka, čokoľvek, čo vás môže inšpirovať.

Všetky svoje nápady si zapisujte a ukladajte si obrázky, ktoré sa vám páčia. Ideálne bude, ak sa na všetkom hneď zhodnete, ale pravdepodobne sa to nestane. Ak sa vaše predstavy budú líšiť, postupujte tak, že si každý z vás budete zapisovať svoje nápady a požiadavky a ukladať obrázky do samostatných zložiek v počítači. Takisto vytvorte aj jednu spoločnú zložku a pripravte si spoločný papier, na ktorý zapíšete veci, na ktorých sa zhodnete. Nakoniec porovnajte všetky tri zoznamy a pokúste sa ich dať dohromady. Určite sa s tým neunáhlite, aby ste neurobili rozhodnutia, ktoré môžete neskôr ľutovať. Snažte sa hľadať spoločnú cestu a robiť rozumné kompromisy. Je dôležité, aby ste so štýlom svadby boli spokojní obaja.

Hostia

Počet hostí zvyčajne závisí od rozpočtu, ktorý ste si stanovili. Je dôležité, aby ste s konečným zoznamom boli spokojní obaja, preto si pri jeho spisovaní dajte záležať. Samozrejme, nie vždy sa dá vyhovieť obom, ak napríklad jeden z vás nemôže vystáť najlepšieho kamaráta toho druhého a podobne. Pripravte sa teda aj na to, že budete musieť robiť nejaké kompromisy a to nielen kvôli financiám.

Najlepší spôsob, ako začať, je najprv spísať zoznam spoločných známych a rodinných príslušníkov, o ktorých viete, že ich určite budete pozývať. Potom pokračujte tým, že každý z vás pripraví vlastný zoznam ľudí, ktorých by chcel pozvať a nakoniec si tieto zoznamy spolu prejdite a dohodnite sa, koho z nich pozvete a koho nie.

Lokalita

Keď si ujasníte rozpočet a štýl, v ktorom budete mať svadbu, zamyslite sa s partnerom nad tým, kde by sa mala svadba konať. Chcete mať obrad a hostinu na tom istom mieste alebo zvlášť? Má sa konať obrad v kostole? Bude svadba vonku alebo vnútri? Chcete sa brať v meste alebo mimo mesta? V ktorom meste by ste chceli mať svadbu? Táto otázka je dôležitá najmä v prípade, ak každý pochádzate z iného mesta alebo žijete ďaleko od svojho rodiska. Budete potrebovať na mieste alebo v okolí aj ubytovanie?

Keď si budete klásť tieto otázky, myslite tiež na miesta, ktoré majú pre vás nejaký špeciálny význam. Do úvahy berte aj hostí, ktorých chcete pozývať. Koľko ľudí bude musieť pricestovať zďaleka, ak by bola svadba tam a tam?

Ďalším dôležitým faktorom je aj náročnosť príprav. V prípade, že sa rozhodnete zorganizovať svadbu v inom meste, ako v tom, v ktorom aktuálne bývate, môže vás to stáť množstvo času, energie a peňazí navyše.

Dátum

Výber dátumu svadby môže ovplyvňovať množstvo vecí. Napríklad, ak ste už našli svoju vysnívanú lokalitu, bude dátum svadby závisieť od toho, ktoré termíny sú ešte v tejto lokalite voľné. Okrem miesta môže o vašom dátume rozhodnúť aj čas, ktorý potrebujete na prípravu svadby, ročné obdobie či emócie.

Sadnite s k tomu s partnerom a zamyslite sa, v akom ročnom období by ste chceli mať svadbu, porozmýšľajte nad dátumami, ktoré majú pre vás nejaký špeciálny význam a podobne.

Čas na plánovanie

Skôr, ako sa pustíte naplno do samotného plánovania svadby, mali by ste sa dohodnúť, koľko času chcete obetovať svadobnému plánovaniu a kedy. Nakoľko organizácia svadby je pomerne časovo náročný proces, ktorý si bude vyžadovať množstvo vašej energie, je dobré mať hneď od začiatku stanovené isté hranice, aby vás plánovanie nakoniec úplne nepohltilo. Dohodnite sa napríklad, že každú stredu budete mať spoločné „stretnutia“ len ohľadom plánovania svadby, kedy si vyhradíte niekoľko hodín, počas ktorých preberiete ďalší postup a urobíte dôležité rozhodnutia.

Okrem toho sa dohodnite aj na čase, kedy sa naopak svadobnému plánovaniu nebudete venovať vôbec. Napríklad každý piatkový večer si dajte ako „voľný večer“. V tomto čase si oddýchnite od svadobných príprav a venujte sa jeden druhému, aby ste sa zbavili stresu a pripomenuli si, prečo sa vlastne beriete.


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby