Svadobný plánovač (48): 6 základných vecí, ktoré musí vedieť vaša svadobná floristka

 • 12. okt 2016
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Základom takmer každej svadobnej výzdoby sú kvety. Preto, ak chcete, aby bola vaša výzdoba dokonalá, musíte mať istotu, že floristi presne vedia, čo od nich chcete. Tieto veci si radšej s nimi preverte niekoľkokrát.

1. Rozpočet

Ako prvé by ste si mali so svojimi floristami ujasniť rozpočet na kvety. Od vašich finančných možností sa potom bude ďalej odvíjať ich práca a výber kvetov. Táto informácia je veľmi dôležitá, preto sa uistite, že ste sa naozaj dobre pochopili, aby vás nakoniec nezaskočil vysoký účet. Komunikácia je najdôležitejšia.

Radšej si všetky ceny overte 3 krát, ako by ste mali zaplatiť sumu, s ktorou ste nepočítali. Toto odporúčanie platí, samozrejme, pri všetkých dodávateľoch, nielen pri kvetoch.

Kedy môže dôjsť k omylu?

Rozpočet na materiál versus rozpočet na prácu

Floristom zadáte rozpočet na kvety. Vy počítate s tým, že v tejto cene je už zahrnutá aj ich práca, oni si však myslia, že je to iba rozpočet na materiál.

Čiastkové rozpočty na jednotlivé položky

Zadáte rôzne ceny na rôzne položky – aranžmány na stoly pre hostí, aranžmán na novomanželský stôl, výzdoba na stoly s občerstvením, kytica pre nevestu, kytice pre družičky a podobne. V prípade, že zadávate floristom čiastkové rozpočty na jednotlivé položky z výzdoby, uistite sa, že vedia, ktorá k čomu patrí. Pre istotu im radšej nechajte rozpis s cenami.

Cenové rozmedzie

Zadáte cenové rozmedzie, napríklad 350 – 400€. V skutočnosti by ste radi minuli iba 350€, ale váš svadobný rozpočet by zvládol aj 400€. Ak zadáte rozmedzie, floristi budú pracovať tak, aby nakoniec skončili niekde v strede, respektíve tesne pod hornou hranicou. Ak chcete minúť 350€, zadajte rozpočet 350€. Ak vám na základe neho nebudú vedieť ponúknuť výzdobu, s ktorou budete spokojní, potom máte možnosť rozpočet o niečo navýšiť.

Orientačná cena

Zadáte orientačnú cenu, napríklad „okolo 500€“ alebo ešte horšie orientačné rozmedzie „okolo 500 – 600€“. Ak neviete, aký rozpočet stanoviť na kvety, nechajte si poradiť od odborníkov. Zadajte floristom svoju predstavu a vypýtajte si cenovú ponuku. Ak sa vám bude zdať príliš vysoká, požiadajte ich o nápady, ako by sa dala cena znížiť.

Ak zadáte orientačnú cenu, nakoniec aj orientačnú cenu zaplatíte (okolo 500€ totiž môže byť 480€, ale aj 540€). Ak zadáte orientačné rozmedzie, vytvoríte dojem, že vám na peniazoch až tak nezáleží a floristi môžu popustiť uzdu svojej fantázii. Cena nakoniec môže byť aj o 100 alebo viac eur vyššia, ako ste pôvodne chceli.

2. Čas dodania

Jedna z prvých informácií, ktorú poskytujete všetkým dodávateľom, je dátum svadby. Ešte dôležitejšia informácia však je konkrétny čas dodania. Väčšinou sa sála zdobí od rána, niekedy však povolia zdobenie až od určitej doby a niekedy treba pripraviť výzdobu už deň vopred.

Takisto, ak niektoré kvety potrebujete skôr (napríklad svadobnú kyticu pre nevestu), je dôležité sa na tom dohodnúť. Dajte si preto pozor, aby ste svojim floristom zadali správne informácie.

3. Farebná kombinácia a štýl

Vaša floristka potrebuje vedieť, akú farebnú kombináciu ste zvolili na svadbu a tiež štýl, v ktorom si svadbu predstavujete, aby tomu mohla prispôsobiť aj výber kvetov. Mnoho párov robí tú chybu, že jednoducho zadá farby bez ďalšieho vysvetlenia. Potom sa môže stať, že budete mať na svadbe úplne iné odtiene farieb, ako ste si predstavovali.

Aby ste sa tomu vyhli, buďte pri popise farieb veľmi konkrétni. V prvom rade, prineste so sebou nejaký obrázok, na ktorom môže floristka vidieť, aký odtieň máte na mysli, keď hovoríte o nejakej farbe. Okrem toho, nezabudnite popísať, ktorá farba má byť dominantná a ktoré iba doplnkové. Nielen kombinácia správnych odtieňov, ale aj ich pomer robí výzdobu špecifickou. Napríklad výzdoba v kombinácii biela, krémová a bledo ružová sa dá poňať ako biela výzdoba s drobnými akcentami krémovej a bledo ružovej, alebo ako bielo-krémová výzdoba s nádychom ružovej, ale aj ako bledoružová výzdoba osviežená krémovou a bielou. Preto je také dôležité, aby ste zadávali svoje požiadavky naozaj podrobne.

4. Obľúbené kvety

Veľmi dôležitou informáciou pre floristku sú aj vaše preferencie ohľadom kvetov. Ak máte nejaké obľúbené druhy, určite ich spomeňte. Ak sa nebudú hodiť do vašej výzdoby alebo budú príliš drahé, floristi vám môžu poradiť nejaké podobné, ktoré budú vhodnejšie, prípadne ich môžu začleniť do výzdoby v menšom množstve.

Ešte dôležitejšie však je, ktoré kvety nemáte radi. Mnoho neviest vôbec nenapadne dať floristom túto informáciu, a to je chyba. Ak vám hneď nenapadajú konkrétne druhy kvetov, ktoré sa vám nepáčia, prejdite si nejaký katalóg alebo sa rozhliadnite po kvetinárstve a predstavte si jednotlivé kvety ako svoje svadobné. Keď si uvedomíte, ktoré kvety na svadbe nechcete, zadajte zoznam floristke, aby sa ho držala pri zostavovaní vašej výzdoby.

5. Počet a veľkosť

Pri kvetinovej výzdobe na veľkosti naozaj záleží, a to veľmi. Vaša floristka musí vedieť nielen to, v akom štýle a farbách má byť výzdoba, ale aj aké veľké majú byť jednotlivé aranžmány a koľko ich potrebujete.

Ak chcete, aby bol na novomanželskom stole iný aranžmán ako na ostatných stoloch, musíte to povedať. Ak chcete mať kvety aj na stoloch s občerstvením, musíte to povedať. Ak má byť kytica pre nevestu väčšia ako kytice družičiek, musíte to povedať. Nezabudnite tiež zadať presné počty – koľko máte akých stolov, koľko kvetov má ísť na ktorý stôl, koľko bude družičiek a podobne.

6. Usporiadanie svadobnej sály

Veľmi dôležitá informácia je aj rozloženie svadobnej sály. Floristi potrebujú vedieť, kde budú stoly, ako budú usporiadané, kde budú stoly s občerstvením, ktorý je novomanželský stôl, kde bude obradný stôl či slávobrána, a podobne.

Najlepšie je, ak sa s vami pôjdu pozrieť na miesto a ukážete im osobne, čo kde bude. Podľa rozloženia priestoru potom môžu naplánovať umiestnenie výzdoby a pomôže im to tiež sa lepšie zorientovať, kam čo patrí, keď budú zdobiť sálu a práca im pôjde rýchlejšie.


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby