Svadobný plánovač (85): 6 vecí, ktoré by ste nemali robiť hneď po zasnúbení

 • 19. júl 2017
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Aby ste si obdobie zasnúbenia a plánovanie svadby nepokazili hneď v začiatkoch, dajte si pozor, ako budete postupovať hneď po zásnubách. Týmto 6 veciam sa určite vyvarujte.

1. Nikomu nič nesľubujte

Najhoršie, čo môžete hneď po zasnúbení urobiť, je začať sľubovať veci, ktoré možno nebudete môcť dodržať. Či už sa jedná o pozývanie ľudí na svadbu alebo schvaľovanie niekoho nápadov či ponúk, rozhodne to nerobte.

Vyjadrenia typu: „Samozrejme, že si pozvaný na svadbu.“ „Áno, môžeš prísť aj s priateľom.“ „Budeme radi, keď nám prídete hrať na svadbu.“ „Určite môžeš pomáhať s výzdobou“… a podobne si nechajte na obdobie, keď veci na ozaj premyslíte, dohodnete sa na rozpočte a postupe a budete môcť svoje prísľuby naozaj dodržať.

2. Nezariaďujte bez rozmyslenia

Po zásnubách si nechajte dosť času na premyslenie ďalšieho postupu a detailov ohľadom svadby, aby ste potom neľutovali niektoré svoje predčasné rozhodnutia. Nepúšťajte sa do obchádzania dodávateľov, keď nemáte ujasnené, ako vlastne by mala svadba vyzerať, respektíve, kde alebo kedy sa bude konať.

A za žiadnych okolností nič nenakupujte! Ak ešte nemáte ujasnenú predstavu o svadbe (a tým myslím nielen vo vašej hlave, ale aj ujasnenú s partnerom), dajte si pozor na unáhlené nákupy. Tie krásne topánočky, ktoré ste videli vo výklade, vám možno vôbec nebudú ladiť so šatami, tie drobné ozdôbky, ktoré síce ešte neviete ako použijete, ale musíte ich mať, pravdepodobne nakoniec vôbec nepoužijete a servítky, ktoré ste kúpili za tak výhodnú cenu, nemusia ladiť k výzdobe.

3. Nerozhodujte o ničom bez partnera

Vyberať niečo bez toho, aby ste si to prešli s partnerom, je jedna v najhorších vecí, ktorú môžete pri plánovaní svadby urobiť. Nezabúdajte, že svadba je o vás oboch, a preto by ste obaja mali mať rovnaké právo rozhodovať o jej plánovaní.

Pokiaľ vám partner nepovie, že môžete rozhodovať aj za neho, nerobte to. Bude sa cítiť vynechaný a ak náhodou vyberiete niečo, čo sa mu nepáči alebo niečo, o čom chcel rozhodovať s vami, môže to vyvolať zbytočnú hádku a celé plánovanie vám to len skomplikuje a znepríjemní.

4. Neprezrádzajte detaily

Ak máte už nejakú predstavu o svadbe alebo dokonca veľmi konkrétnu predstavu, ako by mal váš veľký deň vyzerať, nechajte si ju zatiaľ pre seba. Keď hosťom hneď prezradíte všetky detaily, nebudete ich mať čím prekvapiť. Okrem toho, čím viac toho poviete, tým viac názorov dostanete.

Hovorí sa – 100 ľudí = 100 chutí a každý, komu budete o svadbe rozprávať, bude mať vlastný názor alebo dokonca nápady, ako to robiť lepšie. V začiatkoch to môže byť pre vás zbytočne mätúce a stresujúce, preto radšej zdieľajte informácie postupne, po častiach a nezachádzajte do prílišných detailov, pokiaľ to nie je nutné.

5. Nebežte hneď kupovať svadobné šaty

Priznajme si to, každá žena si pri slove svadba predstaví nádherné svadobné šaty. A vyberať šaty na svadbu je pre väčšinu neviest tým najlepším zážitkom a „úlohou“, na ktorú sa tešia najviac. To však neznamená, že by ste hneď po zásnubách mali začať obiehať svadobné salóny. Najskôr vyberte dátum a miesto, zamyslite sa na štýlom, v ktorom chcete svadbu mať a podľa toho potom začnite hľadať svadobné šaty.

Občas sa totiž stáva, že sa nevesty unáhlia a zarezervujú si svadobné šaty hneď po zásnubách a potom s odstupom času zistia, že sa im dané šaty až tak nehodia k lokalite alebo štýlu svadby, prípadne neskôr objavia podobné šaty niekde lacnejšie a potom ich mrzí, že sa s nákupom unáhlili. Nebojte sa, nemáte sa kam ponáhľať. Všetko v správnom čase.

6. Neplánujte

Poslednou vecou, ktorej by ste sa mali vyhnúť hneď po zasnúbení, je začať okamžite s plánovaním svadby. Obdobie zasnúbenia by ste si mali užiť, rovnako ako svadobné prípravy. Zbytočne sa neponáhľajte, vychutnajte si čerstvé zasnúbenie, oslávte to so všetkými priateľmi, známymi a rodinou a až potom, keď prvotné nadšenie opadne, sa pustite do svadobných príprav.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade