10 vecí, ktoré správny svadobčan nerobí

 • 24. júl 2017
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Na plánovanie svadby sa dá okrem primárneho pohľadu zo strany snúbencov pozrieť aj zo strany hostí. Aké sú základy slušného správania a čo na svadbe rozhodne nerobiť? Prinášame vám 10 najdôležitejších okruhov, na ktoré by ste sa ako správny svadobčan mali zamerať a informácie o tom, čo si rozhodne odpustiť.

1. Pozvanie na svadbu

Dostali ste pozvanie na svadbu, na obálke stojí iba vaše meno napriek tomu, že vy už 2 týždne máte partnera a bez neho sa nepohnete ani na krok? Je potrebné si uvedomiť, že pokiaľ nepatríte k úplne najbližším osobám svadobného páru, asi nebude vhodné vypytovať sa, či môžete prísť na svadbu s doprovodom, pokiaľ vám to neponúkli. Je určite nepríjemné pre obe strany vysvetľovať, že na veľkom dni daného páru si želajú nevesta so ženíchom iba účasť ľudí, ktorých si sami vybrali.

V prípade, že na pozvánke stojí meno vás a vášho muža, je jasné, že sa netýka aj vašich detí. Ak vám to však nedá, je tu možnosť opýtať sa, ale samozrejme spôsobom, či ste dobre porozumeli, že svadba bude bez účastí detí a nerozdúchavajte plameň zlosti za to, že to tak je. Pozývajúci majú na to svoje dôvody.

Ak si pozvanie na svadbu dobre premyslíte, skontrolujete všetky kalendáre a prejdete svoje plány, určite nezabudnite svoju účasť na svadbe potvrdiť. Uľahčíte tak plánovanie a zachováte sa slušne. Určite nepozývajte ďalších hostí. Nie je nič horšie ako keď sa tetuška, ktorú nevesta so ženíchom nevideli 10 rokov, rozhodne pozvať na svadbu aj svoje 4 deti a 12 vnúčat, veď jej predsa prišla pozvánka.

2. Informovanosť

Ako sme v predchádzajúcej časti spomínali, ak niečomu nerozumiete, nie je vám to jasné, chcete si to ešte overiť, určite sa pýtajte. Možno sa budete cítiť trápne, ale rozhodne je lepšie si veci povedať na rovinu ako byť neskôr prekvapení, že to vlastne bolo myslené úplne inak.

K informovanosti určite patria aj informácie ohľadom očakávaní zo strany svadobného páru. Očakávajú od vás nejakú pomoc? Budú potrebovať, aby ste priložili ruku k dielu? Viete byť pre nich nejako nápomocný? Majú nejaké špeciálne požiadavky ohľadom kvetín, darov, oblečenia alebo nejakých informácií od vás ohľadom špeciálnych diét. To všetko by ste si mali zistiť dopredu.

3. Nemajte požiadavky

Čo je absolútne tabu, sú požiadavky svadobných hostí. Pozvali vás na svadbu, ale vy sa tam nemáte ako dostať, pretože by ste si všetci radi vypili, prípadne je to pre vás ďaleko a uprednostnili by ste možnosť ubytovania?

Určite s tým nezaťažujte nevestu so ženíchom, ak vám to sami nenavrhli. Vybavte si všetko vo vlastnej réžii. Svadba je sama o sebe nákladná záležitosť a niektoré položky sa jednoducho do svadobného rozpočtu nezmestia, takže sa o ne postarajte sami. Veď kľúčová je vaša účasť pri dôležitom životnom kroku svadobného páru.

4. Oblečenie

Medzi najčastejšie skloňované otázky v prípade hostí na svadbe je – čo si obliecť, a to najmä v prípade žien. Vo všeobecnosti platí, že by ste nemali zatieniť svadobný pár, teda svadobný smoking môžu páni pokojne nechať naďalej visieť v skrini a dámy nechajú na pokoji všetky šaty, ktoré sú bielej či inak bledej farby (určite dbajte aj na to, pokiaľ má nevesty šaty inej farby, aby ste netrafili rovnakú, povedzme púdrovú, či ružovú..) Rovnako sa neodporúčajú šaty čiernej farby, pokiaľ ich však nedoplníte farebnými doplnkami a nevykúzlite vhodnejší outfit.

Nevyhnutnosťou je určite spoločenské oblečenie. Šortky, šľapky, tielka a podobné kúsky oblečenia si nechajte na pláž a oblečte sa slávnostne. Jedinou výnimkou v prípade oblečenia môže byť dress code (napríklad záhradná svadba a gril party v pohodlnom oblečení).

Ak vás svadobný pár požiadal, aby ste si obliekli niečo konkrétnej farby alebo dokonca určitého štýlu, či presne definovali konkrétny kúsok oblečenia (napríklad u dám klobúk), nevyhýbajte sa tomu a zahrajte sa ich hru. Určite majú na to svoj dôvod a nakoniec môže mať daná svadba veľmi zaujímavý charakter. V prípade, že si poviete, že šaty vhodné do svadobného dress code nevyužijete, využite požičovňu šiat alebo vymyslite alternatívu, ktorá splní podmienku a budete spokojní aj vy. Určite však takéto požiadavky nezanedbajte.

5. Vhodné dary

Podstatnou časťou svadby bývajú aj dary. V prípade, že vám svadobný pár dal dopredu vedieť, že by si želali namiesto kvetín radšej žreby a namiesto svadobných darov radšej peniaze, určite ich želanie rešpektujte. Veď, trafiť sa niekomu do vkusu býva často náročné a povedzme si na rovinu, čo robiť s 5 žehličkami a 3 otrasnými vázami, ktoré sa páčili krstnej Jaruške.

6. Alkohol

Že je táto svadba pre vás prvou spoločenskou udalosťou za posledných 5 rokov, ešte neznamená, že sa musíte hneď posilniť alkoholickými nápojmi a dopĺňať ich každú možnú chvíľu. Urobíte tak hanbu nielen sebe, ale koniec koncov aj svadobnému páru.

Určite sa nesnažte opiť ženícha, ani iných svadobčanov. Na podobné aktivity ste mali myslieť počas rozlúčky so slobodou. Teraz radšej pite s mierou aj vy a nenúťte do toho iných, vychutnajte si každú chvíľku svadby, ako sa hovorí, menej je niekedy viac.

7. Fotografovanie

Fotografovanie všade a všetkého je v dnešnej dobe veľký trend, ale v tento veľký deň nechajte radšej túto aktivitu na profesionála, ktorého si svadobný pár vybral.

Ak to už nevydržíte, urobte pár fotografií, ale foťte radšej seba ako ostatných ľudí, ktorým by to mohlo byť nepríjemné. Čo je absolútne tabu, je následné zverejňovanie fotografií na sociálnych sieťach. Ide najmä o fotografie, kde vy vyzeráte nádherne a nevesta je na smiech. Je to absolútne nevhodné a vám by sa to určite nepáčilo.

8. Čas

Veľmi nepríjemným zo strany hostí môže byť meškanie. Ak obrad začína o jednej, choďte z domu v predstihu, aby ste do sály nevošli zrovna počas už prebiehajúceho obradu. Dochvíľnosť je zo strany hostí určite nevyhnutná.

Čo sa týka času, je potrebné spomenúť ďalší neduh svadobčanov, a to menenie vecí na poslednú chvíľu. Každému sa môže stať, že musí na posledný okamih meniť svoje plány, najmä v prípade úrazov, či ochorení, ale pokiaľ ste raz povedali, že na svadbu neprídete, tak určite nevolajte 2 dni pred jej konaním, že ste si to rozmysleli a napokon vám to vyjde.

9. Zábava

Každá svadba má dopredu stanovený nejaký harmonogram. Pokiaľ vám o ňom nepovedali, nechajte sa unášať zábavou a uvidíte, čo sa bude kedy konať. Určite za žiadnu cenu neorganizujte program na svadbe vy.

Rovnako nie je vhodné, aby ste v prípade hluchého miesta na svadbe, keď je parket prázdny a všetci si dávajú malý oddych, rozprávajú sa, či popíjajú kávu, rozpútavali zábavu na vlastnú päsť. Nie ste jej organizátorom, nechajte to na svadobný pár.

Medzi veľmi nevhodné chovanie najmä zo strany ženíchových priateľov, býva únos nevesty. Teda v prípade, že nebol naplánovaný a nevesta s ním súhlasila a zahrnula ho do svadobného harmonogramu. Únosy sú totiž v dnešnej dobe čoraz viac out a počas hľadania nevesty zábava na svadbe väčšinou stagnuje.

10. Prehnane prejavovanie emócií

Nevhodným chovaním na svadbe je rozhodne aj prejavovanie prehnaných emócií. Nemusíte na obrade vyslovene nariekať a smrkať, dojímavé okamihy prežíva každý po svojom.

Veľmi nevhodné je najmä takéto prejavovanie emócií osôb, ktoré boli na svadbu pozvané napriek napätým vzťahom, v tom prípade sa môžu tieto vzťahy ešte viac narušiť. Stále teda platí, že slušné správanie a ovládanie etikety je najlepšou vizitkou všetkých ľudí a u svadobných hostí to platí rovnako.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby