Svadobný plánovač (16): Výber kvetov podľa sezóny

 • 3. feb 2016

Aby ste si urobili prehľad, ktoré kvety sú dostupné v ktorej časti roka, tu je niekoľko príkladov. Predtým, ako definitívne vyberiete kvety na svadbu, informujte sa v kvetinárstve, ktoré kvety budú v tom období dostupné, v akých farbách a koľko budú stáť. Niektoré druhy kvetov, samozrejme, zoženiete aj počas celého roka alebo vo viacerých sezónach.

Jarné kvety na svadbu

Konvalinka

Táto rastlinka charakteristická svojimi drobnými bielymi kvietkami je typickou jarnou kvetinou. Konvalinku v inej časti roka pravdepodobne ani nezoženiete. Ak chcete len veľmi jemnú výzdobu, konvalinka je ideálna, môžete ju však využiť aj ako doplnkovú rastlinku v honosnej kvetinovej výzdobe.

Pivónia

Ďalším kvetom, ktorý kvitne len na jar, je pivónia. Zoženiete ju v bielej či bledučko ružovej farbe, ktoré z nej robia ideálny kvet na svadobnú výzdobu či do kytíc pre nevestu a družičky. Pivónia síce patrí k drahším rastlinkám, ale vďaka svojim veľkým kvetom dodáva kyticiam naozaj honosný vzhľad a netreba jej použiť tak veľa, aby ste dosiahli potrebnú hustotu kytíc či aranžmánov. Výborne vyzerá aj samostatne, ale dá sa tiež pekne kombinovať s rôznymi druhmi zelene, ružami či gypsomilkou.

Iskerník

Ak sa vám pivónie naozaj páčia, veľmi podobným kvetom je iskerník, ktorý patrí k lacnejším alternatívam a zoženiete ho aj v zime. Nádherne vyzerá v svadobných kyticiach, ale aj na stoloch. Môžete ho použiť kľudne aj samotný, alebo ním doplniť jednoduché kvetinové dekorácie, aby ste im dodali objem a textúru.

Kala

Kala je veľmi elegantným a jednoduchým kvetom vhodným na vytvorenie decentnej svadobnej výzdoby. Kaly vyzerajú veľmi pekne v kombinácii s orchideami a vyniknú najmä vo vysokých vázach na stoloch. Môžete nimi tiež ozvláštniť svadobnú kyticu alebo ich použiť na ozdobenie svadobnej torty. Kaly nájdete najmä v bielej farbe, ale dajú sa zohnať v rôznych iných farebných prevedeniach (ružové, fialové, červené či tmavé odtiene bordovej a fialovej).

Narcis

Ak túžite po sviežej jarnej výzdobe, narcis je kvet pre vás. Nájdete ho v žltej, či bielej farbe a môžete s ním vytvoriť krásne pestré kytice alebo aranžmány na stoly.

Tulipán

Tulipán je na jarnú svadbu úplne ideálny. Nájdete ho v naozaj širokej škále farieb a viete tak vytvoriť pestrú a hravú výzdobu, ktorá je na jar určite veľmi vhodná. Nádherne však vyzerá napríklad aj úplne biela výzdoba z tulipánov. Tulipány patria k tým lacnejším kvetom, preto ak túžite po elegantnej, ale zároveň finančne nenáročnej výzdobe, určite odporúčam práve tento kvet. Tulipány môžete použiť aj samotné, alebo ich kombinovať napríklad s ružami.

Hyacint

Stonka hyacintu je obrastená dookola drobnými kvietkami, čo ho robí veľmi bohatým a hustým. Práve preto je ideálny na zahustenie aranžmánov. Veľmi dobre však vyzerajú aj čisto hyacintové kytice. Tento kvet nájdete vo viacerých farbách, najčastejšie vo fialovej, modrej a ružovej. Táto škála farieb vám dáva veľa možností, ako ho použiť.

Ľalia

Veľké kvety ľalie sú výborné na doplnenie svadobných kytíc alebo na vytvorenie jednoduchých ozdôb na svadobné stoly. Ak je toto váš obľúbený kvet, určite s ním môžete vytvoriť aj bohaté kytice. Veľmi dobre vyzerá napríklad v kombinácii s ružami, či drobnými kvietkami Maďarského Jazmínu.

Stephanotis (Maďarský Jazmín)

Pre veľmi nežnú a jednoduchú výzdobu je ideálny Maďarský Jazmín. Môžete ním doplniť väčšie kvety na zjemnenie dojmu alebo ho použiť samotný a vytvoriť tak veľmi romantickú a nežne pôsobiacu výzdobu. Skvele vyzerá napríklad v kombinácii s gardéniou či ružami.

Sedmokráska

Tento drobný kvietok sa skvele hodí na vytvorenie výzdoby v rustikálnom alebo bohémskom štýle, ale tiež ako doplnok jarných kytíc. Tú pravú jarnú atmosféru dosiahnete kombináciou sedmokrások s narcismi a tulipánmi.

Letné kvety na svadbu

Georgína (Dalia)

Georgína sa vyznačuje veľkými kvetmi v rôznych farbách. Dajú sa veľmi dobre kombinovať s inými rastlinami a kyticiam dodávajú elegantný a jemný dojem. V ružovom a bielom prevedení sú ako stvorené pre romantické a nežné nevesty.

Gardénia

Tieto jemné kvietky sú ideálne na dozdobenie svadobnej torty, do vlasov, či ako doplnok do jemných a romantických svadobných kytíc. Ak túžite po veľmi jednoduchej a elegantnej kytici, môžete ju zostaviť len z gardéniní a výsledok určite bude stáť za to.

Mak

Ak túžite po niečom naozaj netradičnom, pokúste sa zohnať kvety maku. Vyzerajú naozaj úžasne a svojou sýtou červenou farbou určite osviežia každý aranžmán.

Hortenzia

Hortenzie sú výnimočné kvety, a to najmä v modrom, fialovom, či silno ružovom prevedení. Dajú sa použiť aj samostatne, ale ideálne sú na osvieženie jednofarebných kytíc, alebo vytvorenie pestrofarebných aranžmánov. Nájdete ich však aj v bielej farbe. V tomto prevedení zas pôsobia veľmi nežne a romanticky. Tento kvet patrí medzi jedny z najdrahších, preto sa často používa len ako doplnkový na zahustenie kytíc a aranžmánov.

Jesenné kvety

Montbrécia

Montbrécia, nazývaná aj Lucifer, je známa svojou výraznou oranžovočervenou farbou. Táto rastlinka, ktorá kvitne až do príchodu prvých mrazov, je veľmi vhodná do farebných jesenných aranžmánov a kytíc, alebo na osvieženie čisto bielej výzdoby.

Helénium

Helénium je jedným z najpestrejších kvetov. Môžete ho nájsť v mnohých farbách od ružovej cez žltú až po červenú. Je výborným na doplnenie výzdoby alebo svadobnej kytice, najmä, ak plánujete svadbu v prírodnom alebo vidieckom štýle.

Chryzantémy

Pri chryzantémach máte skutočne nespočetne veľa možností výberu. Existujú totiž nielen v rôznych farbách, ale líšia sa aj tvarom a veľkosťou kvetov. Oranžové či červené chryzantémy zaručene vytvoria tú správnu jesennú atmosféru.

Echinacea

Echinacea je známa predovšetkým svojimi liečivými účinkami, kvitne však krásnymi kvetmi, najmä purpurovej farby, ktorá je ideálna do jesenných kytíc. Jej kvety majú výraznú strednú časť, podobne ako helénium a mierne sa podobajú na niektoré astry.

Papuľka

Táto rastlina s rozkošným názvom má veľmi pekné a netradičné kvety na pevných vysokých stonkách, ktoré určite oživia vašu svadobnú výzdobu. Nádherná je najmä v červenej alebo oranžovej farbe.

Slnečnice

Na záver asi ten najtypickejší jesenný kvet – slnečnica. Okrem klasickej žltej ju zoženiete aj v ďalších jesenných farbách, ako je oranžová, tmavočervená či hnedá. Môžete ich kombinovať napríklad s obilnými kláskami, alebo postaviť celú výzdobu na tomto kvete a pracovať len so slnečnicami.

Zimné kvety

Zimné obdobie charakterizujú najmä ihličnaté vetvičky, imelo, cezmína a šípky. Tieto rastliny sa dajú jednoducho doplniť celoročnými kvetmi, napríklad bielymi ružami a dostanete tak krásnu zimnú svadobnú výzdobu.

Imelo

Táto romantická rastlinka je veľmi vhodná na vyzdobenie stropu, svadobných stolov (natrite imelo na zlatú alebo striebornú farbu a vo vázach rozložte po stoloch), či ako doplnok do svadobnej kytice.

Ihličie

Ihličnaté vetvičky sú asi najtypickejším symbolom zimy a preto by nemali chýbať ani na zimnej svadbe. Môžete ich použiť ako hlavnú dekoráciu a doplniť ich šiškami, šípkami alebo nafarbenými imelom (zlatým alebo strieborným), prípadne dozdobiť vianočnými ozdobami. Ihličím môžete vyzdobiť sály, stoly alebo ho zakomponovať do kytíc pre nevestu.

Cezmína

Cezmína sa často používa do vianočnej výzdoby, určite však bude vyzerať výborne aj vo vázach na vašich svadobných stoloch. Doplňte ju šípkami alebo použite ako doplnok k bielym kvetom, veľmi vhodná je aj na ozdobenie svadobnej torty.

Šípky

Zo šípok môžete navariť výborný čajík pre svojich hostí, ale zároveň nimi aj doplniť svoju svadobnú výzdobu. Vďaka svojej farebnosti sú výborným doplnkom do jednoduchých jednofarebných kytíc alebo aranžmánov.

Profesionáli
0
Balónová výzdoba Est...
Výzdoba a dekorácie
Balónovou výzdoba a girlandy DIY, balón s vlastným menom/ textom/ iniciálmi/ dátumom. Umelé kvety, aj na prenájom. Prírodné konzerované pampasy.
Celé Slovensko
32
Agentúra Noblesa s.r...
Výzdoba a dekorácie
Organizujeme svadby, stužkové, plesy, rodinné oslavy, firemné večierky a iné spoločenské podujatia.
Celé Slovensko

Celoročné kvety

Ruža

Asi najznámejším kvetom vôbec je ruža. Dá sa zohnať počas celého roka a v širokej škále farieb. Patrí k stredne drahým rastlinám, ceny sa však líšia aj podľa jednotlivých druhov ruží. Krásne a romanticky pôsobia aj sami o sebe, výborné sú však aj na kombinovanie, napríklad s pivóniami, iskerníkom, ľaliami či rôznymi drobnými doplnkovými kvetmi, ako sú gypsomilky či stephanitis.

Orchidea

Orchidea je jedným z kvetov, ktoré môžete zohnať počas celého roka. Na stonke nájdete viacero stredne veľkých kvetov, čo z orchidey robí rastlinu veľmi vhodnú do váz na svadobné stoly, najmä ak si predstavujete rozkonárenú výzdobu. Ideálna je tiež do kaskádových kytíc. Tento kvet pôsobí veľmi elegantne a romanticky a v bielom prevedení je ideálny ako základ bielej výzdoby.

Gerbera

Gerbery nájdete v mnohých farebných prevedeniach a veľkostiach. Tieto kvety patria medzi tie známejšie a na svadbách pomerne často využívané. Vďaka ich rozmanitosti existuje množstvo spôsobov ako ich naaranžovať, či už ako súčasť výzdoby alebo do svadobnej kytice. Ak nechcete príliš komplikovanú výzdobu, ale chcete, aby bola zaujímavá, použite gerbery. Ľahko z nich vytvoríte husté kytice, a ak potrebujete dodať farebný akcent, stačí si len vybrať, možností je naozaj veľa.

Ľalie

Tieto cibuľovité kvety sú veľmi často používané do svadobných kytíc, či už na stoly alebo pre nevestu. Ľalie sú symbolom čistoty a nádherne vyzerajú najmä v bielej farbe. Existuje ich niekoľko druhov a vďaka svojim výrazným kvetom sú ideálne do extravagantných a exotických kytíc. Dajú sa použiť aj samostatne a na vašich svadobných stoloch vytvoria sviežu a neprehliadnuteľnú výzdobu.

A z akých kvetov mali svadobné kytice nevesty na mojej svadbe?

POZRIEŤ VIAC SVADOBNÝCH KYTÍC
Kompletný album

Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby