Svadobný plánovač (89): Ako postupovať pri tvorbe zasadacieho poriadku na svadbu

 • 16. aug 2017
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Tvorba zasadacieho poriadku je podľa väčšiny neviest jednou z najťažších úloh pri plánovaní svadby. Aby ste sa z toho nezbláznili, pozrite si tento návod ako postupovať.

Aby ste zbytočne zasadací poriadok niekoľkokrát neprerábali, snažte sa ho vytvoriť čo najbližšie k dátumu svadby. Ak si ho budete (ten, ktorý umiestnite pred sálu na svadbe) vyrábať sami, stačí, ak ho začnete plánovať týždeň pred svadbou, kedy je už malá šanca, že vám ešte niekto zruší účasť, prípadne sa nahlási niekto nový.

Ak si dávate zasadací poriadok niekde vyrobiť, opýtajte sa, kedy najneskôr môžete poslať podklady k jeho tvorbe, aby sa to stihlo. Tvorbu zasadacieho poriadku je dobré si nechať na poslednú chvíľu, aby ste ho nemuseli niekoľkokrát prerábať.

1. krok

Skôr, ako sa pustíte do tvorby zasadacieho poriadku, uistite sa, že máte kompletný zoznam hostí. Zbytočne budete plánovať, kde má kto sedieť, keď vám ešte všetci hostia nepotvrdili účasť. Nespoliehajte sa na to, že určite prídu, radšej si to overte. Kontaktujte hostí, overte si, či prídu, či so sebou berú partnera / rodinu a podobne.

2. krok

Keď sa už pustíte do samotného plánovania sedenia na svadbe, začnite tým, že si zoznam hostí rozdelíte na skupinky, napríklad: rodina nevesty, rodina ženícha, spoloční kamaráti, spolužiaci nevesty, kolegovia ženícha a podobne.

3. krok

Mená všetkých hostí si potom napíšete na úzke lepivé papieriky. Môžete ich aj farebne rozdeliť – napríklad modré lístočky = ženíchova strana, ružové = nevestina strana alebo modré = muži, ružové = ženy, zelené = deti a podobne. Dajte si pozor, aby ste zachovali skupinky, ktoré ste si pripravili v predchádzajúcom kroku.

4. krok

Zakreslite si vašu svadobnú sálu. Na veľký papier si nakreslite, ako budú rozložené stoly v sále, kde bude parket, Dj / kapela, stoly s občerstvením, detský kútik a podobne. Do stredu stolov si môžete poznačiť, koľko ľudí sa k nemu zmestí, aby ste mali predstavu, koľko ľudí tam môžete posadiť.

5. krok

Lístočky s menami hostí začnite priraďovať ku stolom. Začnite tými, ako je hlavný stôl a stoly, pri ktorých bude rodina. S rodinou to je väčšinou jednoduché – ženíchovu rodinu usadíte spolu a rovnako aj tú nevestinu. Ak máte veľmi veľa hostí z rodiny, môžete ich ešte rozdeliť na hostí nevesty z maminej strany, hostí z otcovej strany, a tak ďalej.

Nie je pravidlo, že celá rodina musí sedieť pokope. Ak chcete brata alebo sesternicu posadiť radšej ku kamarátom, lebo si myslíte, že sa tam budú lepšie baviť, pokojne to urobte.

6. krok

Pri usádzaní kamarátov, kolegov a známych vychádzajte zo skupiniek, ktoré ste si vytvorili. Začnite skupinkami s najväčším počtom členov. Zvážte, ktoré skupinky majú k sebe blízko (prípadne sa ako-tak poznajú), tie môžete posadiť k sebe, taktiež sa zamyslite, ktorí hostia sa hodia do viacerých skupín, tých usadíte podľa toho, pri ktorom stole bude viac miesta.

7. krok

Usporiadajte, ako majú sedieť ľudia pri jednotlivých stoloch. Keď sa rozhodnete niekoho presunúť na iné miesto, jednoducho “ho odlepíte a nalepíte inde”. Ušetríte si tak množstvo času s prepisovaním zasadacieho poriadku.

Keď budete s výsledkom spokojní, prekreslite si finálnu verziu v počítači a pripravte si aj zoznam stolov so zoznamom hostí, ktorí k nim prislúchajú a finálnym počtom ľudí pri jednotlivých stoloch. Tieto informácie budete potrebovať odovzdať zodpovednému človeku, ktorý bude mať na starosti prípravu svadobnej sály, človeku, ktorý vám bude robiť zasadací poriadok (ten, ktorý vystavíte pred svadobnou sálou) ako aj tomu, kto vám bude robiť výzdobu, prípadne catering.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby