Čo robiť, keď vám dodávateľ zruší účasť na poslednú chvíľu?

 • 7. jan 2021
 • Silvia Blahovcová
 • iStock

Výber akéhokoľvek zo svadobných dodávateľov nie je jednoduchá záležitosť. Robíte si prieskum trhu, pýtate sa známych aj neznámych na odporúčania, sledujete sociálne siete, hodnotenia, výsledky práce, porovnávate desiatky odborníkov v odbore – toto všetko predchádza momentu vášho finálneho výberu dodávateľa.

Pravdepodobne ste už uhradili zálohu, podpísali zmluvu (prípadne  najskôr asi nepodpísali, lebo na čo) a následne ste si vydýchli a odškrtli ďalšiu náročnú úlohu a položku z vášho dlhého zoznamu toho, čo treba vybaviť a zjednať pred svadbou. Ale čo robiť, keď vám dodávateľ zruší účasť na poslednú chvíľu?

Myslíte si, niečo podobné sa asi často nestáva… veď ide o profesionála, ale čo ak? Tento scenár sa javí ako obrovská katastrofa a zruinovanie vášho svadobného dňa ale nebojte sa – ešte stále môžete váš svadobný deň zachrániť. Prinášame vám všetko to, čo je potrebné urobiť, ak vám dodávateľ zruší účasť na vašej svadbe na poslednú chvíľu alebo vás zasiahne zlá ruka pandémie a budete musieť rušiť či presúvať termín.

dodávateľ zruší účasť na poslednú chvíľu

Nepanikárte

Chápeme, ide zrejme o moment, ktorý bol vašou predsvadobnou nočnou morou a prenasledoval vás na každom kroku. Nadýchnite sa, vydýchnite a poďme na to. Určite dokážete nájsť adekvátnu náhradu aj na poslednú chvíľu. Áno, je celkom možné, že váš svadobný rozpočet to bude stáť viac ako pôvodná alternatíva, ale teraz musíte zachrániť deň D.

Možno budete musieť hľadať kompromisy, možno budete musieť úplne zmeniť pôvodné predstavy, ale pokiaľ vaša svadobná torta nebude mať päť poschodí a každé nebude odzrkadľovať vaše míľniky životom, ale bude dvojposchodová nahá a s jednoduchými kvetmi, stále sa nezmení tá najdôležitejšia vec a to, že ste si vzali lásku vášho života. Všetko ostatné je len poleva na torte. Už ste pokojnejšia? 🙂

Komunikujte

Rovnako ako aj v živote, je komunikácia kľúčová. Zistite, čo sa stalo a prečo vám musel dodávateľ odrieknuť účasť na poslednú chvíľu. Išlo o jeho neprofesionálnosť, nepredvídateľné okolnosti alebo neodkladné súkromné záležitosti?

Nech už ide o čokoľvek, snažte sa s dodávateľom stále komunikovať písomne, aby ste v prípade potreby mali v rukách presné záznamy a informácie, ak by ste ich prípadne museli použiť v budúcnosti (čo pevne veríme nebude potrebné).

Pokiaľ ide o skutočne nepredvídateľnú, ale aj nevyriešiteľnú situáciu, dodávateľ vám možno bude schopný dohodiť aj niekoho zo svojich spolupracovníkov ako náhradu, za ktorú sa vie sám zaručiť, treba len komunikovať.

Skontrolujte zmluvu

Ak sa zmena, resp. zrušenie účasti dodávateľa udeje na poslednú chvíľu, môže, ako sme už spomínali, dodávateľ odporučiť iného, „záložného“, dodávateľa. Veľmi často sa pri dodávateľoch stretávame s podobnými doložkami v zmluvných vzťahoch, pričom sa uvádza, že ak v dôsledku osobnej núdze dodávateľ nie je k dispozícii, môže byť poskytnutá náhrada.

Uistite sa preto, či nemáte podobné ustanovenia zahrnuté vo vašich zmluvách, prípadne, ak ste zmluvu nepodpisovali, či sa o niečom podobnom dodávateľ nezmienil v komunikácii s vami. Ďalším riešením je obrátiť sa na manažéra miesta konania. Možno vás to prekvapí, ale aj oni vedia často pomôcť na poslednú chvíľu. Disponujú zoznamom dodávateľov, s ktorými zvyknú spolupracovať a je celkom možné, že niekto z nich bude mať voľno.

Poznámka redakcie: dámy, skutočne dbajte na zmluvné zabezpečenie vzťahov s dodávateľmi. Veď to nikoho nič nestojí, na internete nájdete množstvo vzorov aj bez množstva paragrafov a odvolávok, takže stačí iba čítať s porozumením. Nikdy neviete, čo sa môže stať a za pokojný spánok to skutočne stojí.

Sila sociálnych médií

Ak ste už skutočne v koncoch, paniku ste síce odložili bokom, ale nepodarilo sa vám zohnať žiadnu náhradu ani cez pôvodného dodávateľa, ani cez miesto konania, je čas využiť silu sociálnych médií.

Nemáme teraz na mysli, aby ste donekonečna prehľadávali internet a pátrali po záložnom riešení. Jednoducho sa posťažujte vašim blízkym a uvidíte, že vám pomôžu váš problém vyriešiť. Každý predsa pozná niekoho, kto pozná niekoho a niekto sa nakoniec predsa len nájde a nahradí vášho vypadnutého dodávateľa.

Právne poradenstvo

Teraz z trošku iného súdka.. psychickú ujmu zrejme nebudete mať nikdy preplatenú, avšak, ak ste dodávateľovi uhradili akúkoľvek zálohu, musí vám ju vrátiť, ba dokonca by mali na seba vziať náklady, ktoré ste mali v súvislosti s dodávanou službou navyše.

Vezmite všetky maily, či materiály, ktoré ste si s dodávateľom vymenili a nájdite si dôveryhodnú právnu pomoc, aby vám poradili, aké máte možnosti a na čo všetko máte nárok. Samozrejme, všetko závisí aj od dôvodov odstúpenia dodávateľa, jeho snahy situáciu vyriešiť a všetkých okolností. Sme predsa ľudia a v živote sa dejú mnohé veselé, ale aj smutné nepredvídateľné udalosti.

Pokiaľ šlo o kvalitného a odporúčaného dodávateľa, sám bude mať zrejme snahu situáciu vyriešiť v prospech oboch strán, veď ústna reklama a odporúčania sú v oblasti svadieb predsa to najdôležitejšie.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby