Svadobný plánovač (88): Svadba trochu inak alebo svadobné zvyklosti, ktoré môžete pokojne porušiť

  • 9. aug 2017
  • Zuzana Maliníková
  • isifa / Shutterstock

V dnešnej dobe už nie je ničím nezvyčajným, že nevesty sa rozhodnú preskočiť svadobné tradície a nezaradiť ich do svojho svadobného dňa vôbec, alebo len v minimálnom množstve. Tieto svadobné zvyklosti môžete bez obáv porušiť a urobiť si ich po svojom.

Svadobný obrad a hostina

Býva zvykom, že svadobný obrad sa koná v poobedňajších hodinách a hneď po ňom nasleduje svadobná hostina, ktorá trvá prakticky celú noc. Nemusí to tak však byť. Svadobný obrad môžete mať aj v skoršom čase a hostinu už v skorých poobedných hodinách a ukončiť ju večer.

Obrad dokonca môžete mať aj v úplne iný deň ako hostinu. Páry často využívajú aj možnosť symbolického svadobného obradu – oficiálne uzavrú manželstvo na príslušnej matrike alebo v kostole v predstihu a potom v deň svadby požiadajú niekoho z rodiny alebo známych, aby pre nich zrealizoval symbolický obrad na mieste konania hostiny.

Ďalšou možnosťou je úplne oddeliť svadobný obrad a hostinu – obrad zrealizovať v jeden deň a hostinu potom už bez obradu v iný deň. Svadobná hostina tiež nemusí mať klasický priebeh. Môžete ju usporiadať ako piknik, či záhradnú slávnosť alebo dokonca grilovačku. Je to vaša svadba a preto by ste ju mali zrealizovať podľa svojich predstáv, a tak ako je vám najprirodzenejšie.

Miesto

Štandardne sa svadba koná na matrike alebo v kostole, prípadne sa obrad realizuje na mieste konania hostiny, ktorým je zvyčajne nejaký hotel, reštaurácia, kultúrny dom, či zámoček.

Nenechajte sa však obmedzovať zaužívanými postupmi. Svadbu môžete zrealizovať aj na iných miestach, ktoré možno viac vyhovujú vašej povahe a predstavám, napríklad v lese, na kúpalisku, na ranči, u vás na záhrade, … skrátka, kdekoľvek sa budete vy cítiť príjemne.

V prípade, že volíte veľmi netradičné miesto, je možné, že budete nútení zrealizovať oficiálny obrad v predstihu, lebo oddávajúci nebude ochotný prísť na vami zvolené miesto. Stojí to však za to, lebo svadbu máte (pravdepodobne) len raz za život!

Svadobná kytica

Nevesta zvyčajne kráča k oltáru so svadobnou kyticou (zo živých kvetov) v rukách. V dnešnej dobe to však už zďaleka nie je pravidlo. Nevestičky často volia kyticu z umelých, papierových či látkových kvetov, alebo kytice, ktoré vôbec kvety neobsahujú – napríklad z ozdobnej zelene, prípadne ihličia a šišiek (na zimnej svadbe). Ak nechcete, kyticu nemusíte mať vôbec.

Namiesto nej môžete zvoliť kvetinový náramok na ruky, prípadne veniec na hlavu, alebo k oltáru môžete niesť na rukách svojho potomka (ak už nejakého máte), či domáceho miláčika.

Svadobné šaty

Väčšina neviest volí dlhé svadobné šaty v bielej, či ivory farbe, prípadne inom príbuznom odtieni. Možností je však omnoho viac, nielen čo sa týka farby svadobných šiat ale aj ich strihu. Môžete zvoliť krátke šaty, šaty pod kolená, či po členky alebo vpredu krátke a vzadu dlhé. Prípadne dvojdielne šaty, a keď chcete, môžete si vybrať aj nohavicový kostým. Ak túžite po “klasických” svadobných šatách ale nie úplne obyčajných, môžete experimentovať s farbou.

Ružové svadobné šaty už dnes nie sú žiadna novinka, šijú sa však aj bledučko modré, šaty telových odtieňov, prípadne svadobné šaty s farebnou podšívkou. Ďalšou možnosťou sú šaty s potlačou – najčastejšie narazíte na kvetinovú potlač, ale ak sa rozhodnete nechať si ich ušiť u krajčírky, môžete si vybrať vzor, aký sa vám páči. Hlavné je, aby ste sa v svojich svadobných šatách cítili príjemne, pohodlne a prirodzene.

Topánky

Niekedy platilo, že svadobné topánky majú byť biele a na opätku. Dnes je situácia úplne iná. Mnoho dám volí k svadobným šatám balerínky, topánky na platforme, či dokonca tenisky, aby sa cítili na svadbe pohodlne. Nemá význam nútiť sa do vysokých opätkov, keď na ne nie ste zvyknuté. Zbytočne by ste v nich trpeli.

Nevestičky tiež experimentujú s farbou topánok a často volia výrazné odtiene ako fuchsiová, červená, alebo fialová. Topánky tiež zvyknú ladiť k farbám vo výzdobe, alebo k ženíchovej kravate a podobne. Výrazné topánočky vyzerajú nádherne na fotkách a dajú sa po svadbe využiť aj na bežné nosenie, na rozdiel od klasických bielych svadobných topánok.

Menovky

Keď sa povie svadobné menovky, každý si hneď predstaví papierové kartičky či striešky s menami hostí. Kreativite sa však medze nekladú a vašimi menovkami môžu byť napríklad aj personalizované vínové fľaše s etiketami s menami hostí, medovníčky s nápismi z cukrovej hmoty alebo obrúsky s vyšitými menami.

Kniha hostí

Kto povedal, že kniha hostí musí byť kniha :)? Namiesto klasickej knihy, do ktorej sa vám hostia podpíšu, môžete zvoliť niečo osobnejšie, napríklad kartičky, na ktoré vám môžu hostia písať odkazy, strom prianí (malý stromček, na ktorý hostia vešajú kartičky s prianiami), odtlačky prstov na plátne a podobne. Inšpirácie nájdete na internete naozaj mnoho.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe