Prečo sa obrúčka nosí na ľavom prstenníku?

  • 29. okt 2018
  • Dana Račko
  • isifa / Shutterstock

Nekonečná láska, ochrana, vernosť… to všetko a ešte viac symbolizujú svadobné obrúčky. Dnes ich považujeme za neodmysliteľnú súčasť svadby a manželstva. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa obrúčka nosí na ľavom prstenníku? Poďte si prečítať, čo všetko symbolizuje ten trblietavý krúžok na vašom prstenníku.

Prečo sa obrúčka nosí na ľavom prstenníku

História svadobných obrúčok

Prvé obrúčky si navliekli na prstenníky už 3 000 rokov p.n.l. v Egypte. Dôkazom o ich existencii sú nálezy archeológov v hieroglyfických nápisoch. Ako prví personalizovali obrúčky Rimania. Ozdobili ich podobizňami snúbencov alebo drobnými figúrkami, ktoré pripomínali zaľúbencov.

Prvý obrad, pri ktorom si oficiálne budúci manželia vymenili prstene, priniesla grécka ortodoxná cirkev. Za povinnú súčasť sobášneho obradu ich prehlásil pápež Mikuláš I. v polovici 9. storočia. Dovtedy obrúčku nosili iba ženy, muži sa k tejto tradícii pridali na konci 20. storočia. Masovo sa obrúčky začali nosiť po 2. svetovej vojne.

Materiály na výrobu svadobných obrúčok

Prvé prstienky boli vyrobené z toho, čo ponúkla okolitá príroda – konope, prútie alebo drevo. Neskôr sa prstene lásky začali vyrábať z kostí a slonoviny. S objavom železa sa obľúbenými materiálmi na výrobu svadobných prsteňov stala meď a mosadz. Dnes patria medzi najčastejšie používané materiály zlato a striebro, no v obľube sú aj oceľ a titán.

Symbolika svadobných obrúčok

Svadobná obrúčka vstúpila do sveta manželstva ako symbol vlastníctva – muž si označil ženu a dal tak ostatným na prvý pohľad najavo, že je jeho. V starovekých kultúrach a v stredoveku bolo navlečenie svadobného prsteňa na nevestin prst chápané ako uznanie vlády muža nad ženou. Postupne sa z obrúčky stal znak domova, v ktorom bude nevesta tráviť všetok čas a bude tak vylúčená z verejného života.

Až v 11. storočí získava krúžok dnešný význam vernosti. Navlieknutie prsteňov pri obrade po celé stáročia znamená spojenie partnerov a dôkaz lásky, večnej a nekončiacej, a rovnako tak ochrany, ktorú muž žene poskytuje. Tvar svadobného prsteňa predstavuje nezlomný sľub a záväzok. Krúžok nemá začiatok ani koniec, rovnako ako manželstvo. V túto filozofiu veril celý rad starovekých kultúr. Kruh je považovaný za symbol nekonečna a zároveň predstavuje aj celistvosť a návrat domov.

Prečo sa obrúčka nosí na ľavom prstenníku?

Na túto otázku existujú dva pohľady:

  • Prvý je mystický a pochádza zo starovekého Egypta. Podľa neho voľba ľavého prstenníka nie je náhodná, pretože práve ním vraj prechádza žila prepojená priamo so srdcom. Romantická symbolika, čo poviete?
  • Druhý pohľad je čisto praktický. Väčšina ľudí sú praváci, ich ľavá ruka je menej namáhaná, a tak aj obrúčka nepodlieha takému zničeniu.

Najstaršie svadobné obrúčky sa vraj umiestňovali okolo končatín, nie na prst. V dávnych dobách bola vysoká úmrtnosť a ľudia verili, že duša môže z tela len tak vytiecť a ukončiť život. Vo svojej poverčivosti hľadali spôsob, ako zachovať dušu nedotknutú. Manželia preto svojim novomanželkám obväzovali členky a zápästia spletenými vetvičkami a trávou. Dúfali, že tak predĺžia ich život.

Vedeli ste, že…

  • Obrúčky sa nepoužívajú pri tradičných indických a moslimských svadbách, no v týchto kultúrach sú veľmi rozšírené takzvané zásnubné krúžky. Indické nevesty pri svadobnom obrade dostanú namiesto obrúčky náhrdelník so zlatým príveskom a strieborné prstienky na prsty nôh.
  • V stredovekej Európe sa pri svadobnom obrade navliekli hneď tri obrúčky na nevestin ukazovák, prostredník a prstenník. Symbolicky sa tak vzdávala úcta Svätej Trojici.
  • Viktoriánske Anglicko spopularizovalo svadobné prstene v podobe hada. Inšpirovalo sa totiž zásnubným prsteňom, ktorý daroval kráľovnej Viktórii jej manžel Albert. Had stočený do kruhu navyše symbolizoval večnosť.
  • Rané východoázijské kultúry používali obrúčky ako pečať právnej zmluvy. Krúžky boli tvorené niekoľkými dielikmi, ktoré bolo veľmi náročné nasadiť a skladať. Pri stiahnutí z prsta sa prstienok zvyčajne rozpadol a manžel tak poznal, či jeho manželka obrúčku počas jeho neprítomnosti zložila z prsta.

Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe