Kategórie

Ako zvládnuť svadbu v tehotenstve?

V prvom rade musíte vedieť, že vydávať sa s bruškom nie je žiadna hanba, ani celoživotná tragédia. Dieťa je dar za každých okolností a dokonca aj vaša svadba môže byť presne taká skvelá, ako ste si ju vždy predstavovali. Stačí sa správne psychicky naladiť a pripraviť sa na možné nepríjemnosti spojené s tehotenstvom.

Šaty

Vybrať si tie správne šaty je alfou a omegou celého dňa. Jednak kvôli vášmu komfortu a tiež estetike. Pri voľbe prihliadajte na váš vkus a fázu tehotenstva, v ktorej sa nachádzate. Ak ste v druhom alebo treťom trimestri, je vhodné zvoliť šaty empírového strihu (od pŕs dole rozšírené), ktorý vám dodajú eleganciu a pohodlie. Sú to tzv. tehotenské šaty, ktorými dáte okoliu najavo, že sa za svoje tehotenstvo nehanbíte. Zaručia vám pohodlie a krásne zvýraznia bruško.

Ďalšou možnosťou sú klasické svadobné šaty (do prvého trimestra), ktoré sa dajú povoliť a prispôsobiť s rastúcim bruškom. Vyberte si ich vtedy, pokiaľ chcete bruško zakryť. Ich nevýhodou môže byť, že pokiaľ budú veľmi stiahnuté, tlačia na plod.

Pokiaľ nadovšetko milujete svoje tehotenské bruško, smelo siahnite po obtiahnutých šatách. Práve tento typ šiat je v súčasnosti medzi nevestami najviac obľúbený. Ideálne je dať si ušiť svadobné šaty na mieru. No ani požičané šaty zo salónu nemusia sklamať, pokiaľ personál hneď v úvode informujete, že ste tehotná. Vďaka tomu vám dokonale poradia a prispôsobia šaty tak, aby ste boli dokonalá. Vhodným doplnkom sú podporné nohavičky a pás určené špeciálne pre tehotné ženy. Sú skvelými pomôckami počas aktívnej svadobnej zábavy.

Závoj, topánky a obrúčka

Ak napriek všetkým varovaniam stále uvažujete o vyšších podpätkoch, rýchlo na ne zabudnite. Platí pravidlo, že čím vyšší stupeň tehotenstva, tým nižší podpätok. V každom prípade majte pripravenú i alternatívu na prezutie. Je možné, že kvôli tehotenstvu budete mať opuchnuté nohy, preto svadobné topánky vyberajte tesne pred termínom svadby. Do kufríka prvej pomoci si pribaľte aj gély na opuchnuté nohy a masážny valček.

Rovnako zvážte aj dĺžku závoja. Uistite sa, či jeho dĺžku bez problémov zvládnete, no i tak vyberte radšej kratší variant. Čo sa týka výberu prsteňa, je lepšie vybrať obrúčku, ktorá vám sadne ešte pred opúchaním prstov. K nej si zadovážte napodobeninu, trošku väčší prsteň, ktorý použijete iba na ceremónii, pokiaľ váš skutočný prsteň nezasuniete na prstenník. Ďalšou možnosťou je dohodnúť s klenotníkom zmenšenie obrúčky po pôrode.

Tehotenská nevoľnosť

Nevesty najviac odrádza od svadby v tehotenstve práve nevoľnosť. Pokiaľ je váš prvý trimester naozaj ťažký a cítite sa často zle a unavene, bude naozaj lepšie, ak svadbu odložíte. Pamätajte, nejde o to, čím skôr svadbu „zbúchať“, len aby nejaká bola. Iste si ju chcete čo najviac užiť, a to sa žiaľ, so zlým zdravotným stavom, nedá. V prípade, že ju aj tak nechcete odkladať, pokúste sa predísť nevoľnostiam aspoň takto:

  • Snažte sa vyhýbať nepríjemným a ťažkým vôňam a vynechajte aj svadobný parfum.
  • Pite dostatok čistej vody a vyskúšajte zázvorový čaj, vodu s citrónom a cukrom či kolu (malé množstvo, nakoľko kofeínové nápoje nie sú pre tehotné ženy vhodné).
  • Na trhu existujú napríklad zázvorové cukríky na tehotenské nevoľnosti. Určite na ne nezabudnite, keď si budete baliť kufrík prvej pomoci.
  • Snažte sa nemať prázdny žalúdok a jesť menšie dávky a častejšie.
  • Nejedzte príliš korenené a kyslé jedlá.
  • Nepresiľujte sa počas svadobnej zábavy a doprajte si oddych.

Výhody svadby v tehotenstve:

  • Dieťa sa narodí do manželského zväzku.
  • Váš manžel bude automaticky považovaný za otca dieťaťa. Nezosobášení biologickí rodičia majú možnosť (nie povinnosť) určiť otcovstvo na matrike alebo súde.
  • Od zamestnávateľa máte obaja nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe.