Odporúčame: Modrastrecha.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz

Tipy pre budúce nevesty- čo je na svadbe dôležité I.

O chvíľu to bude rok odvtedy, ako som absolvovala vlastnú svadbu. Za ten čas, čo uplynul od tohto dňa, som mala možnosť byť ako hosť na viacerých svadbách než za celý svoj život predtým. Keďže vlani som aj ja riešila všetko, čo sa týkalo svadby, tak sa viem vcítiť do každej z vás. Ako správny perfekcionista som sa snažila, aby všetko bolo tip top. Zároveň som si musela určit priority a organizačný tým ľudí, aby som sa nezbláznila. Sťažené podmienky sme mali tým, že svadba bola medzinárodná, ľudia boli zďaleka a ako prvá svadbiaca sa zo širokej rodiny som nemala kde odkukať grify.

Niekedy má človek tendenciu stratiť sa vo všetkých tých ponukách toho, čo jednoznačne musíte mať. Inokedy sa zas nevesta stratí v pocite vlastnej nenahraditeľnosti. A do tretice sa niekedy celá svadba stratí v tom, že chceme byť "iní". Preto dávam všanc pár odkukaných tipov a trikov. Je to samozrejme môj subjektívny názor, ale možno takýto nadhľad v celej svadobnej hystérii trocha pomôže.

Pre koho a o kom je svadba? Svadba je o vás dvoch, o tých ľuďoch, čo sa rozhodli spolu žiť, založiť spolu rodinu, plodiť potomstvo...Svadba nie je o družičkách, o družboch, ani o nikom inom. Samozrejme, že je pekné si spomenúť, ak má niekto v deň vašej svadby narodeniny, výročie, je pekné poďakovať rodičom, súrodencom a komukoľvek inému, kto za to stojí. ALE a teraz vždy nasleduje odpozorované z reality: Nikoho na vašej svadbe nezaujíma, ako vyzerala družička číslo 1,2,3...x, keď bola malá. Keď bude mať svoju svadbu, kľudne nech si na nástenku dá svojich fotiek aj 20. Ale je to vaša oslava, nie jej.

A pre koho je svadba? Myslím si, že pre tých ľudí, ktorých ste pozvali, chceli ste ich tam mať a samozrejme aj pre vás. Preto ľudí, ktorí sú na svadbe je treba zapojiť, zatancovať si s nimi, pripiť, pokecať, zapojiť do programu. Je fajn, keď máte svadbu o sto ľuďoch ALE keď príde hosť na svadbu a nikto ho neprivíta, nikto ho nepredstaví a neponúkne, celý večer si musí hľadať zábavu sám medzi cudzími ľuďmi, tak si pripadá ako keby tam bol nechcený alebo omylom...

Aká dôležitá je výzdoba? Pre nevestu veľmi. Pre ostatné ženy asi trocha a pre chlapov vôbec. Preto netreba dávať na stoly 50 eurové kytice. Keď sa v nedeľu ráno opýtate hostí, ako sa im páčili, 90% ani nebude vedieť, že tam nejaké boli. Na druhej strane si treba uvedomiť, na akom mieste sa svadobná oslava odohráva. Svietniky zo zaváraninových pohárov sú na fotkách z internetu rozkošné a milé ALE keď máte svadbu v kaštieli, pôsobí to tak, že vázy odišli na dôleźitejšiu akciu a vy ste museli improvizovať. Výzdobu treba zladiť s prostredím. Jednoznačne.

Čo s fotografom a kameramanom? To závisí od toho, aké dôležité je pre vás uchovanie spomienok. Kto hľadá, ten nájde aj výborných fotografov a kameramanov za primerané ceny. Nemusí mať každý tých najznámejších na Slovensku a netreba byť v depresii z ich cenníka. ALE keď si pozvete kamaráta, ktorý "rád fotí" a druhého, ktorý "vám to natočí ako svadobný dar", väčšinou to nedopadne dobre. Čaro okamihu je preč, môžete už len plakať alebo si trieskať hlavu o stenu. Radšej ušetriť na dekoráciách ako na výbere fotografa/kameramana.

Aké jedlo, koľko jedla? Dnes, keď každý chce byť iný ako všetci a nakoniec sú všetci iní rovnakí, je treba aj v tomto zachovať si chladnú hlavu. Nemusí byť na každej svadbe slížiková polievka a rezne so zemiakovým šalátom. Väčšinu ľudí, ktorých ste na svadbu pozvali, asi aspoň trocha poznáte. Rozhodujte sa aj podľa toho. Ponuka je široká, vybrať sa dá tak, aby každému niečo chutilo a nebol hladný. Ak vy prechádzate vegetariánskym, raw alebo neviem akým obdobím, objednajte si takéto jedlo pre seba ALE nenúťte to jesť svadobných hostí. Nikdy sa nedá vyhovieť každému a keď jeden človek zo šestdesiatich nemá rád pečienku, jeho problém. Dá si iné. Ja som bola na svadbe, kde bola smotanová polievka. Mám alergiu na mlieko a mliečne výrobky. No tak som si nedala, dala som si ďalší chod. Svet ide ďalej. Ale tekvicovou polievkou a krevetami asi v našich zemepisných šírkach neohúrite. No a koľko toho jedla? Dosť, dosť a ešte raz dosť. Ak je chutné-a to by malo byť, tak sa zje a zvyšky sa dojedia trebárs v nedeľu. ALE je silno smutné, trápne a ešte aj nafigu, keď nevesta chodí medzi hosťami a hovorí im, že ak nie sú hladní, nech si to mäso z grilu neberú. Porcií objednali totiž len 50 a ľudí je akosi 80.

Trocha som sa vypísala z nedávnych frustrácií :) Ďalší článok sa povenujem hudbe, programu a iným aspektom. Možno to pôsobí, že som ufrflaná a večne nespokojná, ale nie je to tak. Svadba je udalosť, na ktorú sa budúci mladomanželia a ich rodiny dlho pripravujú. Preto by bola škoda nepoučiť sa dopredu. Držím vám palce

Pridané 26. aug 2015  •  Páči sa mi to
134  
Pridané 26. aug 2015