Pozor na podvody v bazári

V poslednom čase sme v bazári zaznamenali viacero ponúk od podvodných kupcov. Ide o tzv. nigérijské podvody, ktoré sú v prostredí internetu známe už niekoľko rokov. Zväčša podvody prebiehajú tak, že vám podvodníci napíšu správu alebo mail, v ktorom vám ponúknu niečo, čo znie tak dobre, že to nemôže byť pravda :)

V čom nigérijské podvody spočívajú?

Nigérijské podvody majú rôzne podoby, u nás sa prejavujú tak, že do bazáru pod inzerát napíše správu neregistrovaný, anglicky hovoriaci záujemca, ktorý chce odkúpiť tovar za vyššiu sumu, ako je uvedené v inzeráte. Podmienky predaja určuje tak, že peniaze odošle na účet až vtedy, keď mu predajca tovar odošle a pošle číslo balíka. Následne sa už neozve a peniaze samozrejme nepošle.

Druhý spôsob podvodu spočíva v tom, že záujemca vám pošle akési falošné potvrdenie o tom, že peniaze vložil na váš účet, ale banka tieto peniaze blokuje a pošle ich až vtedy, keď im zašlete naskenovaný podací lístok. Potom napíše, že v banke došlo k chybe a stiahla dvojnásobnú sumu, a vy musíte uhradiť polovicu sumy na účet podvodníka, aby banka peniaze uvoľnila a poslala celú sumu späť.

Aj napriek tomu, že ich predajné postupy znejú úplne absurdne, veľa ľudí sa nechalo oklamať a prišli o tovar aj peniaze. U nás sa tieto podvody vyskytujú hlavne pri inzerátoch so svadobnými šatami, no nie je vylúčené, že podvodníci prejavia záujem aj o tovar z iných sekcií bazáru.

Ako sa nenechať podviesť?

S podvodnými kupcami polície niektorých štátov už roky bojujú, no doteraz sa ich nepodarilo úplne zastaviť. Ani naše sily nestačia k tomu, aby sme podvodníkom zabránili vstúpiť na našu stránku a reagovať na vaše inzeráty.

Odporúčame vám, aby ste na anglické správy pod inzerátmi nereagovali. Zväčša sú ponuky podvodníkov veľmi lákavé, no zároveň úplne klamlivé. Vyhýbajte sa aj odpovediam na správy, ktoré sú písané lámavou slovenčinou (pravdepodobne preložené z angličtiny cez Google Translator). Všetky obchody realizujte iba na území Slovenska, kde sa v prípade problémov môžete obrátiť na nás alebo na slovenskú políciu.

Pomôcť by vám mohla aj táto rozsiahla diskusia, kde používatelia, ktorí s podvodníkmi majú skúsenosti, píšu mailové adresy, z ktorých sa im podvodníci ozvali. Ak aj vy máte podobnú skúsenosť, podeľte sa s nami o ňu a varujte nás. 

http://www.mojasvadba.sk/forum/mojasvadba-sk/pozor-na-nigerijsky-podvod

Buďte v obchodovaní v bazári dôslední a nenechajte sa zlákať falošnými kupcami. Veľmi by nás mrzelo, keby takýmto spôsobom prídete o svoje svadobné šaty a možno aj peniaze. Šírte túto správu ďalej a spolu sa postaráme o to, aby podvodníci u nás nemali šancu :) 

 • kristiegoprava nicolar.hellen1111@gmail.com
  • kristiegMne pisali z nicoar.helen1111@gmail.com a chceli poslat saty ako darcek do spanielska na meno nejakeho muza ktory na fb ma profil aj priatelov tak je to cudne ze by si verejne nechal meno aj fotky na profile a takto podvadzal? 🤦🏼‍♀️ Cele divne
   • janamartish
    AUTOR
    @alexandraweldlova  fotkami môžeš prispieť do tejto diskusie: https://www.mojasvadba.sk/forum/mojasvadba-sk/pozor-na-nigerijsky-podvod/ určite to mnohým pomôže 🙂
    • ep8985Tak včera ďalší účastník. Napísala som mu niečo pekné po anglicky a už je pokoj
     • alexandraweldlovaPrispela by som fotkami písalo mi ich 6
      • ep8985Ja mám od annaroland@gmail.com. Chcela dopredu platiť a šaty zaslať do Číny
       • anicka176Ja som dostala spravu od helena247101@gmail.com
        • lucusa2humblepet101@gmail.com  - Chcel číslo KARTY!!!

         friend,
           Thanks for the mail,am glad you still have the ITEM available
         for sale,however i'd like to know the following details....

         How long have you had the ITEM
         what's the condition of the ITEM
         How much is the actual price for it in Euro?
         Why do you want to sell it
         Do you prefer payment through Bank Transfer
         And shipping cost by EMS to canada
         Please get back to me with the answer of the above question and some
         pictures of the ITEM if available...

         Await your reply soon.

         Here are the information's needed for payment to be quickly made.

         Holder's Name
         Card Number
         Bank Name
         Bank Branch
         Country
         Item Full Name & Condition
         Occupation
         Total Cost + Shipping ems speedpost

         However here below is the shipping address:-

         Name: Marry-Ann Wiebe
         Address: 173 McKenize street.
         City: Winnipeg
         State: Manitoba
         Country: Canada
         Zip Code: R2W 5A3
         • monka124Ďakujem za vaše upozornenia. Aj mne prišli podozrivé správy z týchto mailov:
          j.luis4wed@gmail.com
          huffz1889@gmail.com
          • linda2712Kazdy bozi tyzden dojde neaky mail od anglicana/ ky jednoducho nereagujem
           • janajaskovaTaky mi přišel email od lisa4sell@gmail.com,málem jsem naletěla,napsali jsme si asi 3 emaily,,nabízela mi dost peněz male jsem se nechala najivně zlákat ,ale zarazilo mě že po mě chce poslat prvně šatečky a pak mi pošle peníze,že její bance mám poslat doklad o tom že jsem šaty opravdu poslala a pak mi přijdou hned na účet,že jinak její banka nemůže ty peníze bez toho poslat že je tam má zablokované,tak jsem napsala na beremese.cz a paní mi hned odpověděla že je to podvod děkuji za záchranu šatů
            • olinka_jamne práve prišla reakcia od huffpeter1887@gmail.com s rovnakým textom
             • sekanoval1a tiez nie je registrovany
              • sekanoval1mne prave napisal jeden toto: How much in euro ? Copy my email now and reply me via my private email derrickthomas1012@gmail.com Thanks. Samozrejme mu neodpovedam..
               • julialaKen nepisu len cez gmail, aj takato mi pisala karolinalukas@outlook.com -