Odporúčame: Modrastrecha.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz

Pozor na podvody v bazári  vybrali sme

V poslednom čase sme v bazári zaznamenali viacero ponúk od podvodných kupcov. Ide o tzv. nigérijské podvody, ktoré sú v prostredí internetu známe už niekoľko rokov. Zväčša podvody prebiehajú tak, že vám podvodníci napíšu správu alebo mail, v ktorom vám ponúknu niečo, čo znie tak dobre, že to nemôže byť pravda :)

V čom nigérijské podvody spočívajú?

Nigérijské podvody majú rôzne podoby, u nás sa prejavujú tak, že do bazáru pod inzerát napíše správu neregistrovaný, anglicky hovoriaci záujemca, ktorý chce odkúpiť tovar za vyššiu sumu, ako je uvedené v inzeráte. Podmienky predaja určuje tak, že peniaze odošle na účet až vtedy, keď mu predajca tovar odošle a pošle číslo balíka. Následne sa už neozve a peniaze samozrejme nepošle.

Druhý spôsob podvodu spočíva v tom, že záujemca vám pošle akési falošné potvrdenie o tom, že peniaze vložil na váš účet, ale banka tieto peniaze blokuje a pošle ich až vtedy, keď im zašlete naskenovaný podací lístok. Potom napíše, že v banke došlo k chybe a stiahla dvojnásobnú sumu, a vy musíte uhradiť polovicu sumy na účet podvodníka, aby banka peniaze uvoľnila a poslala celú sumu späť.

Aj napriek tomu, že ich predajné postupy znejú úplne absurdne, veľa ľudí sa nechalo oklamať a prišli o tovar aj peniaze. U nás sa tieto podvody vyskytujú hlavne pri inzerátoch so svadobnými šatami, no nie je vylúčené, že podvodníci prejavia záujem aj o tovar z iných sekcií bazáru.

Ako sa nenechať podviesť?

S podvodnými kupcami polície niektorých štátov už roky bojujú, no doteraz sa ich nepodarilo úplne zastaviť. Ani naše sily nestačia k tomu, aby sme podvodníkom zabránili vstúpiť na našu stránku a reagovať na vaše inzeráty.

Odporúčame vám, aby ste na anglické správy pod inzerátmi nereagovali. Zväčša sú ponuky podvodníkov veľmi lákavé, no zároveň úplne klamlivé. Vyhýbajte sa aj odpovediam na správy, ktoré sú písané lámavou slovenčinou (pravdepodobne preložené z angličtiny cez Google Translator). Všetky obchody realizujte iba na území Slovenska, kde sa v prípade problémov môžete obrátiť na nás alebo na slovenskú políciu.

Pomôcť by vám mohla aj táto rozsiahla diskusia, kde používatelia, ktorí s podvodníkmi majú skúsenosti, píšu mailové adresy, z ktorých sa im podvodníci ozvali. Ak aj vy máte podobnú skúsenosť, podeľte sa s nami o ňu a varujte nás. 

http://www.mojasvadba.sk/forum/mojasvadba-sk/pozor-na-nigerijsky-podvod

Buďte v obchodovaní v bazári dôslední a nenechajte sa zlákať falošnými kupcami. Veľmi by nás mrzelo, keby takýmto spôsobom prídete o svoje svadobné šaty a možno aj peniaze. Šírte túto správu ďalej a spolu sa postaráme o to, aby podvodníci u nás nemali šancu :) 

Pridané 11. máj 2014  •  Páči sa mi to
janamartish  
Pridané 11. máj 2014