Exfoliácia - všetky otázky zodpovedané

19. nov 2019

Telové a tvárové peelingy, masážne kefy, chemické peelingy s AHA kyselinami či mikrodermabrázia, všetci sme sa už stretli s nespočetným množstvom spôsobov a produktov ako peelingovať našu pokožku. Správna exfoliácia pomáha zlepšiť prekrvenie organizmu, stimuluje tvorbu kolagénu, zlepšuje elasticitu a pružnosť pokožky, pomáha účinným látkam sa ľahšie absorbovať a uvoľňuje upchaté póry, vďaka čomu minimalizuje tvorbu čiernych bodiek a vyrážok. Na druhej strane nesprávna exfoliácia môže narušiť prirodzené pH, podráždiť pokožku alebo nadmerne odmastiť či až poškrabať našu pleť.  Ako teda správne exfoliovať našu pleť?

Koľko exfoliácie naozaj potrebujeme ?
Kľúč k zdravej pokožke je v udržaní jej bariérovej funkcie. Stratum corneum, je vrstva buniek obalených v tuku, ktoré majú za úlohu zadržiavať vlhkosť vo vnútri a zabraňovať toxínom, infekciám a baktériám sa dostať do vnútra pokožky. Správny peeling pomáha odstraňovať nečistoty a odumreté kožné bunky nazbierané na povrchu tejto bariéry. Naopak, príliš častá exfoliácia môže spôsobiť narušenie tejto bariéry, čím naša pokožka stratí funkciu brániť sa a hydratovať sa. Neexistuje jedna odpoveď koľko exfoliácie je treba, vždy treba sledovať reakcie našej pleti na kozmetiku, ktorú používame. Pri citlivej pokožke je lepšie obmedziť peeling na raz týždenne. Pri ostatných typoch pokožky je bezpečné používať peelingy 2-3 týždenne. 

Aké peelingy používať ?
Najdôležitejšie pravidlo pri mechanickej exfoliácii je nepoužívať príliš veľké častice, ktoré by mohli narušiť celistvosť pokožky a vyhýbať sa dráždivým a alergénnym látkam. Ideálne sú prírodné peelingy, ktoré používajú jemné častice ako semiačka rastlín, soľ alebo cukor alebo jemne pomletá káva. Pri chemických peelingoch môžeme tiež siahnuť po prírodných variantoch, najčastejšie izolovaných z ovocia vo forme enzýmov. Výhodou chemických peelingov je, že nemôžu porezať pokožku, avšak po ich použití je pokožka precitlivená na slnečné žiarenie, preto sa používajú len v kombinácií s vysokým ochranným faktorom alebo len pred spaním. 

Môžem peelingovať aj svoj typ pokožky ? 
Pri mastnej pokožke sa kožný maz, mŕtve kožné bunky a nečistoty hromadia v póroch, preto je peeling skvelý aj pri mastnej pleti so sklonom k akné. Pri suchej a zrelej pokožke je dobré používať výživnejšie peelingy bohaté na oleje a prírodné maslá. Pri suchých peelingoch je dôležité pleť pred použitím poriadne navlhčiť, aby sme pokožku neodreli a aby prírodné oleje uzavreli v našej pleti čo najväčšie množstvo vlhkosti. Pravidelným scrubovaním sa minimalizuje počet suchých miest a aj make-up a líčidlá budú na tvári lepšie držať

Ako správne peelingovať ?
Menšie množstvo produktu začnite jemnými, krúživými pohybmi rozotierať na pokožke bez zbytočného tlaku. Sústreďte sa hlavne na problémové miesta ako okolie zadočku, stehná, lakte a chodidlá. Pre intenzívny relaxačný pocit je príjemné sa venovať aj miestam ako je dekolt, krk, šija, tvár, lýtka, ale aj pokožka hlavy. Pri peelingovaní by sme mali mať pocit, že ide skorej o masáž ako o starostlivosť.

MARK face and body
Práve telovým peelingom a prírodnej kozmetike sa venuje slovenská prírodná kozmetika MARK face and body. Káva, jej vôňa, chuť a regeneračné účinky ich zaujali natoľko, že hľadali cestu ako ju telu dopriať aj v inej forme ako v podobe horúceho nápoja. Výsledkom ich testovania sa stal ich prvý produkt - MARK kávový peeling. Ich ambíciou je dopriať ženám zaslúženú pozornosť, dopriať im starostlivosť a relax a to všetko v podobe čistých prírodných a ručne robených kozmetických produktov. V portfóliu ich produktov okrem telových peelingov môžete nájsť aj organické pleťové oleje, jemné čistiace sprchové gély, ale aj spevňujúci telový olej, ktorý vďaka účinným zložkám získaných z extraktov z chilli papričiek a horčičných semiačok, aktivuje cirkuláciu krvi, viditeľne zoštíhľuje, tvaruje postavu a znižuje prejavy celulitídy. Celé portfólio, ale aj viacej informácií o značke MARK face and body môžete nájsť na ich internetovej stránke www.markscrub.com, ktorá je zároveň aj ich internetovým obchodom a na ich sociálnych sieťach.