Vraj nemôžem mať priezvisko bez -ová

Ahojte dievčatá už som sa tu raz pýtala či sa to dá a odpovedali ste mi že kľudne môžem si napísať na žiadosť priezvisko bez -ová a na matrike nám povedali že vraj sa to nedá že musím mať inú národnosť a vtedy je to možné inak nie tak ja už neviem nechcem mať priezvisko s -ová neviete i poradiť ako sa môžem brániť?
Profilova fotka
Ahoj, aj ja viem o tom, že musí byť iná národnosť, alebo tvoj ocko musí mať inú národnosť... ja -ová nemám, pretože môj otec je maďarskej národnosti a v 15-tich som si dala zmeniť, pôvodne som -ová mala ale bez problémov mi vydali nový rodný list bez -ová... Ale myslím, že aj tak sa dá zmeniť na bez -ová, ale na to je potrebná nejaká žiadosť, neviem presne... Ak by niekto komentoval, mňa by zaujímalo, ako je to s priezviskom cez pomlčku :-) manželove priezvisko-moje :) Ďakujeeem :-)
Profilova fotka
ja tiež nechcem priezvisko so slovenským prechyľovaním ... našla som na nete toto : http://www.mzv.sk/App/WCM/ZU/dublinzu... Asi uzavretie manželstva je so slovenským prechyľovaním ženského priezviska ....a treba podať žiadosť? :D
@evkasa ahoj tú tvoju stánku mi neotvára
mam kamosku na urade, takze : ano musis si zmenit narodnost na inu ako slovensku, (alebo manzel) ale kedze sa to nikde neuvadza, ani v OP, ani nikde, tak ti to moze byt jedno,
citujem matriku: "ty nebudes menit narodnost, napises si ju rovno do ziadosti a hotovo matrikarka sa nebude pytat na dovod ani nic"
Profilova fotka
@kucerkaa je to žiadosť O ZÁPIS ŽENSKÉHO PRIEZVISKA BEZ KONCOVKY SLOVENSKÉHO PRECHYĽOVANIA – UZATVORENIE MANŽELSTVA ...treba mať správne nastavený prehľadávač :) potom ti otvorí tú stránku... zo strýnky portal.gov.sk som skopírovala toto: Praktická rada: Dohoda snúbencov o ich spoločnom priezvisku sa zapisuje v mužskom aj ženskom tvare, prípadne bez koncovky slovenského prechyľovania - v praxi to znamená, že žena môže na základe takejto dohody používať priezvisko v mužskom rode. Ženské priezvisko osoby inej ako slovenskej národnosti sa zapíše bez koncovky slovenského prechyľovania, ak o to požiada žena pri zápise uzavretia manželstva do knihy manželstiev - v tomto prípade sa teda nevyžaduje dohoda snúbencov.
Profilova fotka
...tá žiadosť je asi nanič :D keďže som ju našla mzv (ministerstve zahraničných vecí) :-| treba to zistiť nejak inak
Profilova fotka
aj ja som o tom pocula, kamoska si menila a musela uviest cesku narodnost (ona si vybrala) ale nikde sa to neuvadza, neviem potom naco je to tak...ale bohuzial :)
vraj to funguje takto... ziadost sa da z ova...a po svadbe sa poziada o zmenu bez ova...
Profilova fotka
@kucerkaa netreba meniť národnosť, stačí vyplniť žiadosť. Ja mám priezvisko bez -ová :-)
Profilova fotka
@petik30 žiadosť si podávala po uzavretí manželstva? a dali ti ju na matrike? -žiadosť
ziadost o uzavretie manzelstva sa podava a buduce meno sa pise s -ova a hned na to, si das ziadost o zmenu bez -ova (maju na to tlacivo A4) mne to tak spravili hned pri podani ziadosti na sobas, aby sme sa na matrike po obrade nezdrziavali... bez poplatku, rychlo a jednoducho ;-) kedysi to bolo tak, ze si musela zmenit narodnost, dnes to uz neplati... ak Ta presviedcaju o opaku, matrikarka nepozna zakon...
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@evkasa presne tak ako napisala @sandratn, to bolo aj u nas. A veru, obcas by sa mohli matrikarky aj vzdelavat v tom co robia.
Ja som toto tiez riesila a nemala som ziadny problem. V Trnave na matrike si velmi mila pani napisala k ziadosti o sobas poznamku (vraj to nieje nic nezvycajne) a zmenia mi to ked si pojdeme po sobasny list. Vraj je potrebny pri tom iba buduci pan manzel aby s tym suhlasil a to je cele. ak by som to riesila neskor ako pri tomto preberani sobasneho listu tak si vraj za poplatok 50eur poziadam o zmenu mena a to je cele. nikto sa na nic nepytat.
Profilova fotka
@kucerkaa tiež tak mám .. žiadosť o uzavretie manželstva .. priezvisko s -OVÁ .. do sobášnej zápisnice máš zapísané priezvisko s -OVÁ ..podpisuješ sa taj aj xyz-ová na matrike mi dali k zápisnici (sobáš bude cirkevný) žiadosť, ako píše @evkasa ZÁPIS ŽENSKÉHO PRIEZVISKA BEZ KONCOVKY SLOVENSKÉHO PRECHYĽOVANIA – UZATVORENIE MANŽELSTVA .. tá žiadosť ostáva na úrade - tam doručia aj sobášnu zápisnicu nasledujúci pracovný deň (pondelok) a vtedy ide "do platnosti priezvisko bez -OVÁ" dúfam, že je to zrozumiteľne :-D
Dala som si inú národnosť a napísala som meno bez -ová matrikárka mi povedala že to aj tak nikto nebude kontrolovať a skúmať či som tej národnosti tak som to vyriešila tak aby som po sobáši nemusela nič vybavovať a zase platiť
Profilova fotka
my ked sme boli na matrike, tak sa ma hned opytali, ci chcem byt s ova, alebo bez... ja ze bez a nebol ziadny problem.....
Profilova fotka
@kucerkaa slovenska narodnost uznava meno iba s -ova... ked chces bez -ova musis si dat inu narodnost (preto zevraj ked scitavali obyvatelov zistili ze mame na slovensku par percent eskimakov :-D mozes tam napisat hocijaku narodnost...nie je to problem, pises to iba tam...ked vyjdes z miestnosti, pri dalsich dverach si uz mozes napisat zase slovensku :-D neviem naco to je dobre...ale tak to je :D
Profilova fotka
@kucerkaa pozri existujucu temu http://www.mojasvadba.sk/forum/zivot-...
1

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?