Otec manipulátor - zrušiť kvôli nemu svadbu?

Ahojte nevesty, idem si k Vám pre radu a názor. Svadbu budeme mať 1. mája a ja už mám už teraz stresy a slzy z toho, ako to dopadne. Najväčším problémom je môj otec a jeho rodina. Mama s otcom sú rozvedení a hádam by to tam nejako spolu vydržali, to isté priateľovi rodičia. Otec svoju rodinu nahuckal proti mame, pritom dôvod rozvodu bol on. Od rozvodu sa ešte nestretli a mám obavy, že čo bude moja babka, otec a strýko vyvádzať voči mame a jej rodičom (keďže rôzne útoky si už od nich užili cez telefón a maily, samozrejme že to neobišlo ani mňa). Otec má priateľku s tromi deťmi, ktorých neskutočne pred nami uprednostňuje. Tých nechcem ani na obrade a bojím sa, že ich tam dotiahne. Môj nastávajúci chce svadbu o cca 50 ľuďoch s obradom v kostole s veľkou hostinou a tancovačkou. Ja by som najradšej išla na úrad so svedkami a pár najbližšími ľuďmi, potom si niekam na pár hodín sadnúť a hotovo. Pôvodne som o peknej svadbe snívala aj ja, ale po slovách môjho otca, že si o svadbe robím veľké ilúzie, na ňu naozaj nemám chuť. Napadla ma aj varianta iba sobáš so svedkami a potom oslavy samostatne s rodinami podľa toho, ako sa znesú. Bohužiaľ to už prichádza do štádia, že radšej by som žiadnu svadbu nemala. Rozumne sa s mojim otcom dohodnúť nedá, má veľmi ťažkú tvrdohlavú a nepredvídateľnú povahu, nenechá si nič povedať ani vysvetliť, on má vždy svoju pravdu. Prosím poraďte... Čo by ste robili Vy? Ako by ste sa k tomu postavili?
Odpovedať
Moj nazor je že povedz otcovi a jeho rodine že buď sa budú správať normálne ako dospelí ľudia alebo nech nechodia. Že sa nechceš hambit za ich malichernost. Možno sa urazia a nepridu ale aspoň uvidíš ako im na tebe záleží. Nenechaj si pokaziť svadbu. Budes žiť so svojím manželom a s vašimi deťmi a nie s otcom a jeho rodinou..
Odpovedať
@daxinka si si istá že ho tam chceš? akože tak vnútorne to cítiš aj napriek tomu, že je takýto? Ja viem, že je to otec, ale pokiaľ ho tam chceš len preto, že jeho meno figuruje v tvojom rodnom liste, je zbytočné volať ho tam a mať stres z toho, že ti pokazí svadbu, alebo oči pre plač, keď ti ju skutočne pokazí. Môj tato vždy vravieva, že krv nie je voda. Lenže tá krv ti niekedy vie veľmi ublížiť a pokaziť život. Ak spolu nemáte ukážkový vzťah, ja by som ho nevolala. A nech rozmýšľa prečo...
Odpovedať
neviem ako dlho sú rozvedení, po čase emócie asi opadnú a svadbu máš o rok... ALE - ak vieš že otcova povaha je veľmi obťažujúca a zraňujúca, jeho rodina je podobná a je vysoká pravdepodobnosť ich neadekvátneho správania, nielen 1osoby ale dokonca viacerých, nevolaj ich. Iba ty a mama viete aký ste s ním mali život, ako si vyrastala a mama asi mala pádny dôvod prečo sa s ním rozviedla, prečo ich manželstvo krachlo. Aby boli na tvojej svadbe iba preto že máš trochu krvi z ich rodiny, to za tie nervy nestojí. Chceš mať peknú kľudnú svadbu v duchu lásky, tak načo pozývať čertov.... potrebuješ sa stresovať, znechutiť celý deň a celú oslavu aj ostatným prítomným ?! ani oni nie sú zvedaví na scény a výstupy. svadbu máte vy 2 iba raz, chceš mať pekné spomienky alebo nervy ? chcete sa strápniť pred snúbencovou rodinou, priateľmi ? Si dospelá a stoj si za svojimi zásadami, jedna z nich by mohla byť " nestrácam čas s toxickými ľuďmi " so snúbencom urobte kompromis - trochu menšia svadba, s tancovačkou, lebo kvôli pár ľuďom nepripravíš mamu a svoju najbližšiu rodinu a krásne spoločné chvíle kedy sa spájajú cudzie dve bytosti do nového páru a novej rodiny. obklop sa ľuďmi ktorí ťa majú radi, ktorých máš rada ty, PS. odporúčam zachovať informačné embargo o dátume a mieste obradu, aby neprišli vyvádzať tam, radšej zahmlievaj, alebo spomeň úplne iný termín a miesto... ak sa za rok skonsolidujú, nič ti nebráni mesiac pred svadbou dať do rúk pozvánku. takto by som sa zariadila ja, ty sa zbytočne nenervuj
Odpovedať
Uz len ten fakt, ze tu pises znaci, ze mas nejaky relevantny dovod, preco ho pozvat. Inak z tvojho prispevku vyplyva, ze mas len dovody proti, a potom nevidim dovod vobec postovat (samozrejme okrem ventilacie). Proste mu povedz ze je toxicka osoba a kazi ti tym (vopred) tvoj vysnivany svadobny den. Hotovo, vybavene. Ibazeby v tom bolo este nieco ine.
Odpovedať
@mala_cibulka vôbec to nemusí byť o relevantnom dôvode, ale o tom, že sa od nej očakáva, že ho tam bude mať. Riešim podobnú vec, ale s babkou. Babka je veľký manipulátor a zlý človek, nikdy nebola na žiadnej udalosti, ktorá pre mňa niečo znamenala a tiež neviem čo popravde robiť. Pozvať ju pozvem, ale budem dúfať, že nepríde - ale je to o tom, že viem, že je pre ňu zaťažko prísť na udalosť, ktorá pre mňa niečo znamená. Keby mám 100% istotu, že by prišla, tak zvážim jej pozvanie na moju svadbu, pretože rovnako viem, že by mi ju pokazila, pútala by na seba pozornosť, nahrala by tam opäť nejaký "kolaps" aby sa jej volala sanitka a podobne. Lenže som zmätená preto, že sa odomňa očakáva, že tam jedinú babku mať budem - čo ani nechcem a rodičia vôbec nie sú proti.
Odpovedať
@zajo123 ak povazujes ocakavania druhych za relevantny dovod, potom je to relevantny dovod - samozrejme len natolko, na kolko je relevantny pre teba. Na mojej svadbe budu ludia, ktorych pozyvam koli tomu, ze sa to ocakava - viem ze oni tam nebudu velmi radi (velmi sa nestykame a oslavy nemaju radi), ale nemame vojnu a preto su srdecne vitani. Potom su dvaja, ktorych sa tiez patri pozvat, ale ti pozvani nebudu, lebo by robili len hanbu a zlu krv.
Odpovedať
@mala_cibulka ak považuješ očakávania iných ľudí za relevantný dôvod, nemusí to byť stále dôvod na to, pozývať si ľudí, ktorých nechceš. Môj priateľ má birmovného krstného, v minulosti spolu veľmi dobre vychádzali, priateľ aj jeho bratia boli skvelí partáci dlhé roky. Čo sa však stalo - oženil sa za totálnu kravu, neskôr sa stala na niekoľko mesiacov mojou nadriadenou. Pripravila ma o prácu, len preto, že chcela na mne orať "lebo sme rodina" a ja som sa jej postavila. Každý očakáva, že ich na svadbu pozveme, aj napriek tomu, že ich nemajú radi - "ale veď sa to patrí pozvať ich" stále niekto vraví. Dokonca mi aj svokra povedala, že ich tam MUSÍM vytrpieť, lebo je to priateľov birmovný. Svadba bude v evanjelickom, svedok bude niekto iný, birmovný aj so ženou sa od celej rodiny dištancujú. Je teda očakávanie iných relevantný dôvod na to ho pozvať? Cudzí ľudia mi písali, že či ich pozveme, lebo že ak nie, roznesú nás po celej dedine. Mám si tam pozvať ľudí, ktorí mi nie sú blízky len preto, že ma ohovoria po dedine, kde ani bývať nikdy nebudeme? Niekto toto môže považovať za relevantný dôvod pozvať ich, dokonca to každý očakáva. My ich však volať nebudeme a nech si okolie myslí čo chce. To že je pre každého dôležité skôr to, čo si myslí okolie, než to, aby sme náš deň prežili iba s tými, ktorých máme radi a sú nám blízki, je mi srdečne jedno. Tak isto sa stále tatina pýtajú, či pozývam jeho sesternice - no nie, nepozývam. Je to moja jediná rodina z otcovej strany, ale 6 rokov som tých ľudí nevidela, nezaujímajú sa o mňa, nezaujímajú sa o moju sestru aj keď je jedna z nich sestrina krstná mama - načo tam volať teda ľudí len z povinnosti a z dôvodu nejakej rodinnej väzby, ktorá je už dávno pretrhnutá? Len kvôli peniazom, aby mi čo najviac ľudí prispelo, alebo kvôli rečiam iných ľudí? Svadba má byť o radosti a nie nervoch. Tak by sa mala zariadiť aj dievčina vyššie, ktorá už teraz vie, že jej otec s jeho rodinou pokazí svadbu. Má prežiť tento deň v strese ? Len preto, že sa to od nej očakáva? Asi by bolo treba zmeniť trocha pohľad na život a nepodriaďovať sa iným ľuďom - aby boli oni spokojní, aby neohovárali... nakoniec každý vždy zistí, že to bolo zbytočné a stresujúce a ľudí neuspokojí nikdy.
Odpovedať
Profilova fotka
@zajo123 absolútne súhlasím. U nás babka bola zhrozená, keď som nechcela pozvať sesternicu. A ja jej hovorím, načo, do kelu? Za desať rokov sme sa videli 2x, ja ani neviem, ako sa volá ako vydatá, nejaví záujem o mňa, o našu rodinu a ani o svoju vlastnú babku, načo takého človeka volať na svadbu? Tieto archaické "povinné" obvolávania, len preto aby niekto niečo nepovedal, neohovoril, je smiešne. Mne môžu všetci vyliezť na hrb, ja sa na vlastnej svadbe chcem cítiť dobre, naozaj nechcem tŕpnuť, kto mi kde spraví aký trapas, kto bude robiť bordel alebo ku ktorému budem mať vôbec nechuť sa prihovoriť. Nemá to zmysel. @daxinka na jednej strane by som sa bála, ako by utrpel vzťah s otcom, ak by som ho nepozvala na svadbu, ale ak sú tieto vzťahy už hlboko narušené od neho aj jeho strany rodiny, prečo si to kaziť? Úplne by som z toho jeho vynechala, aj celú jeho rodinu. Ak by bol ochotný prísť sám a správať sa slušne, tak fajn, ale ak vieš, že to nie je u neho možné, a príde aj celá jeho rodina, ktorá vám s mamou ubližuje a bojíš sa scén na vlastnej svadbe, naozaj nie je dôvod, prečo by si tam takýchto ľudí musela mať.
Odpovedať
@zajo123 presne tak ako hovoris - je to relevantny dovod, len ak to je relevantnym dovodom pre teba! ak je pre niekoho nazor blizkych/neblizkych tak dolezity, ze mu ich nesuhlas sposobuje vacsi diskomfort, nez trpiet hulvata na svadbe, tak potom je to jasne. Je preto tazke-az nemozne poradit v niecom, co je tak komplexne, ako je tuzba po "pokoji v rodine" verzus tuzba po svadbe podla vlastnych predstav.
Odpovedať
@daxinka tvoje obavy chápem...môj názor je taký, že určite kvôli jednému človeku (aj keď je to otec) neruš svoj vysnívaní deň. Viem, je to ťažké, keď ti vlastná rodina podkopáva nohy a ty sa snažíš ale aj napriek tej snahe je podľa niektorých všetko zle. Poviem ti tak, že každému nevyhovieš...ja by som sa postavila k tomu tak, že pokiaľ by mi mal niekto takto robiť problémy, ani by som ho tam nechcela. áno, bude to ťažké povedať, ešte ťažšie pochopiť, ale ľudia by si mali uvedomiť, že je to váš deň a nie ich. Ak im na tebe skutočne záleží, spravia všetko pre to aby ti ten deň nepokazili. Možno sa niekto urazí, ale v podstate ti to môže byť jedno. Každá jedna nevesta má dosť starostí aj bez toho aby jej niekto vymýšľal, robil výčitky alebo sa choval ako hulvát. Neospravedlňuj svoje rozhodnutia, ale uži si prípravy a následne svoj deň naplno. Ľudia na ktorých ti záleží a im záleží na tebe budú pri tebe a budú sa spolu s tebou tešiť 🙂 Hlavne si nenechaj pokaziť toto všetko neprispôsobivými ľuďmi. Teš sa na svoj deň, na svojho budúceho manžela, na Váš spoločný život a na ľudí, ktorí Vám to skutočne prajú 🙂 To, že Vaším rodičom nevyšlo manželstvo neber ako strašiak- nikto nemôže teraz vedieť ako dopadne tvoje manželstvo, ale môžeš sa poučiť z toho ako nechceš aby vyzeralo 🙂 Môžeš spraviť preto všetko aby Vám to vydržalo čo najdlhšie a aby ste sa stále ľúbili . Držím palce aby to dopadlo dobre a hlavu hore <3
Odpovedať
Ďakujem za každý názor, mám nad čím rozmýšľať
Odpovedať
@zajo123 presne : nemusíš a nepatri sa. A ci ohovoria/roznesu po dedine ? Ten kto ta pozna neuveri, niekto sa opýta ako to je a tomu vysvetlís.a ked niekto chce ohovori ta aj keby si mu cestu ornamentmi a zlatom vyzdobila....
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
už uplynuli takmer 2 roky, ako ste to vyriešili ? Teda ak sa smiem spýtať ....
Odpovedať
@cacianka kamaratka mala podobny problem a nakoniec to vyriesili tak, ze sa zobrali na dovolenke a len so svedkami a vobec sa nemuseli nicim trapit, lebo svadba ma byt podla mna radost, nema to byt neprijemny stres a ocakavania, co ako zle dopadne 🙂
Odpovedať
Je to asi trochu razantnejšie rozhodnutie, ale povedala by som otcovi, že buď to bude podľa teba a nechceš aby zbytočne robil zlúä atmosféru alebo nech vôbec nechodí. Je to tvoj deň a nikto by ti ho nemal nijakým spôsobom "ničiť". Ja by som to riešila takýmto spôsobom a buď sa on prisposobí alebo môže stadbu ppzerať na DVD doma.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?