Manželstvo, spoločné peniaze, spoločný účet

Profilova fotka
Manželstvo znamená nielen spoločný život, ale aj majetok a peniaze. U nás v Poštovej banke máte možnosť starať sa o svoj účet spolu, obaja s prístupom a vlastnou kartou. Vedeli ste, že ako manželia môžete mať spoločný prístup aj k termínovaným vkladom a iným produktom? Ako to vybaviť? Pýtajte sa.
Profilova fotka
toto je aktualna tema pre mna, pretoze prave doma s manzelom rozoberame temu spolocny ucet... on chce, ja velmi nie, pretoze mam pocit ze by sa nase financie uplne zliali a nemali by sme prehlad kto kolko "prilieva" a "odlieva" z uctu a bojim sa ze by vznikli nejake konflikty, a bojim sa aj toho ze by som stratila "schopnost" narabat s financiami. Teraz viem kolko tam mam, a kolko si mozem dovolit minut a kedy uz mam brzdit... Dalsia vec ktora by mi asi vadila su napr. nakupovanie darcekov na vianoce a sviatky,, aky to ma vyznam kupovat mu nejaky darcek potajomky ked bude vediet kolko stal? Toto su veci ktore ma trapia, ale mozno uplne zbytocne :-D Ocenim ak sa niekto podeli so svojimi skusenostami... dakujem :-)
Profilova fotka
@barbaria presne tak, zdielam tvoj nazor ale uplne :)
Profilova fotka
máme tri účty... každý má svoj a jeden je spoločný... tam ide čiastka z každej výplaty a na tomto účte máme všetky trvalé príkazy a platia sa z neho veľké položky ako napr. dovolenka, poistka n auto či umývačka riadu... na zbytok máme každý svoj účet... plus ja vždy zhrabnem drahému všetky jeho stravné lístky :-D a cena darčekov tak ostáva tajná :)
Profilova fotka
@barbaria ak chceš kúpiť darček zo spoločného účtu, stačí ak si vyberieš hotovosť :-)
Profilova fotka
@barbaria no ja tvojmu prispevku nejako nerozumiem. Ste manzelia tak co riesis ze kto kolko dava, mina atd??? Nie je to jedno? Manzelstvom ste sa z ja a ty premenovali na MY tak nechapem. A co sa tyka darcekov tak takzdy si berie tolko penazi kolko chce aj pocas roka takze napr. manzel nema ako zistit kolko stal jeho darcek lebo z tej sumy sa robia aj nakupy a to plati aj opacne. Ja napriklad viem kolko stoja niektore moje darceky /aj ked po tom fakt nepatram/ a aj mannzel to vie ale tak kedze sme MANZELIA neriesime to lebo to fakt nema vyznam. Peniaze mame spolocne a vobec mi moj ucet nechyba. Peniaze za poplatky bankam viem lepsie vyuzit. Ale ak sa niekto citi viac nezavisly ked ma vlastny ucet tak nech sa paci ;-)
My manzelia este nie sme ale mame spolocny ucet. Obaja vieme presne kde co a ako a tym padom sme obaja v obraze co sa financii tyka. Pokial ide o tu akusi nezavislost financnu, tak si otvorene povieme...milacik to a to by som chcela,alebo milacik hento a tamto sa mi pacilo tak som si kupila, stalo to tolko a tolko. Co sa darcekov tyka, ako sa pisalo uz vyssie, bud si odkladam ciastku zakazdym ked is vyberiem,alebo si naraz vyberiem viac a potom z toho minam a ked mi ostane,pouzijem to na darcek. Drahy si odkalda korunky do separe penazenky co ma ukrytu v skrini a ja velmi penazenku nepouzivam takze mam vzdy nejaku bankovku navyse tam. Suhlasim s nazorom, ze ked uz s niekym zijem v 1 domacnosti, otazka penazi by mala byt tiez sucastou a ked jeden na druheho pozera s tym, ze kolko minul, to musim aj ja teraz ....tak to nie je uprimny vztah zalozeny na laske a dovere...tot moj nazor ;-)
My mame "spolocny" (v skutocnosti moj) ucet. Iluzie o sledovani, kto prilieva a odlieva viac som stratila v okamihu, ked chlap nedostal pol roka ziadne platby a my sme mohli vyskakovat len do vysky mojho platu a nasledne materskej (dovtedy to bol super zarabajuci jedinec a mna vzdy jedovalo, ze zarabam asi stvrtinu toho co on). Vtedy sme zredukovali ucty (a poplatky na nich) a ficime na spolocnom ucte dodnes. Bezkonfliktne. Darceky kupujeme za hotove alebo na kreditky (mame kazdy vlastnu), vacsie investicie dohadujeme spolocne (aj ked su myslene ako dar), takze obaja vieme, co stoja. Ale zase mat muza, ktory by mi "vydeloval" peniaze alebo kontroloval, kolko som platila v obchode, tak o spolocnom ucte ani neuvazujem (teoreticky, prakticky by som ani neuvazovala o takom partnerovi)
Profilova fotka
Ak spoločný účet, dávate prednosť trom účtom - jeden váš, jeden manželov, jeden spoločný, alebo iba jednému spoločnému? Čo je podľa vás výhodnejšie?
Profilova fotka
@pabk_eva podla mna je zbytocne mat tri ucty... ja by som to potom riesila tak, ze by sme mali jeden spolocny a v pripade ze by sme chceli odkladat peniazky niekde bokom, tak by sme si zriadili nejaky setriaci ucet. Alebo tak ako mam ja teraz k osobnemu uctu mam aj sporenie - sporiaci ucet, za ktory poplatok neplatim. Je to super, lebo peniazky mi tam odchadzaju a "neprovokuju" ma na beznom ucte, aby som ich minula :-D
Profilova fotka
@kaktusik, s jedným spoločným účtom ušetríte na poplatkoch a hlavne budete mať prehľad :) U nás je možné pridať spoludisponentov ku každému osobnému účtu/balíku, klienti tak majú lepší prehľad o svojich financiách a ušetria na poplatkoch.
Profilova fotka
Aké sú vaše skúsenosti s pridávaním spoludisponenta? Nový článok: http://www.mojasvadba.sk/fotoblog/pab...
Profilova fotka
bez toho aby som cital vase prispevky poviem, ze my mame spolocny ucet skoro odkedy sme spolu (nie manzelia) - uz dobrych 8 rokov - a viem, ze su aj dnes ludia kt. funguju presne naopak. ale uprimne... ako to dvaja mozu mysliet naozaj vazne, ak nedokazu spolocne hospodarit ani s niecim tak bezvyznamnym, ako su peniaze? ako funguju, ak sa nezhodnu na ekonomike domacnosti a vznikaju z toho konflikty? o com to partnerstvo potom je? kde je dovera a empatia a kompromisy ? a co vobec maju spolocne... ?
Článok sa načítava...
Profilova fotka
ahojte, pridam sa aj ja, lebo asi pred tyzdnom sme sa o tomto bavili, ci si po svadbe zriadime spolocny ucet. V principe sme sa zhodli, ze asi ano, ale napriek tomu by sme kazdy chceli mat nejaku cast penazi, na vlastnych uctoch, napr na nejake darceky a sukromne veci typu oblecenie, kozmetika (teda hlavne ja na to minam :D). Ja nakupujem dost vela darcekov cez internet, takze by priamo chodil vypis aj priatelovi potom? to sa mi nejak nepozdava :D Otazka je ci sa potom nepreplatime na poplatkoch za 3 ucty... Suhlasim, ze ked uz raz sa berieme a budeme rodina, mali by sme financie brat spolocne, bez ohladu na to kto kolko zaraba, ved sme jedna domacnost a uz teraz mame aspon skusobne "spolocnu pokladnicku" z ktorej hradime rozne poslocne nakupy, benzin, vylety a tak.
Profilova fotka
Ahojte, my máme s drahým spoločný účet, z ktorého sa platia výdavky na domácnosť a platí sa kino, divadlo, večere, darčeky pre známych atď. Ale každý máme aj svoj vlastný účet z ktorého si hradíme vlastné nakupy ako oblečenie, kozmetika, hypotéka, poistenie. Posielame na spoločný účet určitú sumu - samozrejme nie rovnakú, nakoľko drahý zarába viac, tak posiela viac :-). U nás to funguje takto veľmi dobre a zostane to tak aj po sobáši :-).
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Máme vytvorený spoločný účet,super to funguje.
nie som zastanca spolocneho uctu, zarabam viac a dokazem setrit, moj nastavajaci to nevie;-)aby ste si zas nemysleli, ze som panicka, ktora doma rozkazuje, nie je to tak. na ucty sa skladame, zvysok si nechame kazdy pre seba. vacsinou tak ci tak kupim nieco do domacnosti, a ked idem nakupovat, donesiem nieco aj drahemu.maly darcek, oblecenie.bavi ma to a on nema pocit, ze mi nieco dlzi. tymto sposobom si usetri peniazky on, a ked ma pozve na veceru, obed, drink, tak sa aspon neciti, ze to nemoze zaplatit.
...zastávam spoločný účet. Možno preto, že to tak bolo aj u mojich rodičov a príde mi to úplne prirodzené... Hoci si pamatám, že každý z rodičov mal niekedy nejaké "tajné" drobné peniaze mimo, o ktorých ten druhý nevedel :-) nákup darčekov velmi neriešim, väčšinou moj nastávajúci aj tak vie, čo kolko asi stálo, a ak nie, vie si to lahko zistit. A vobec mi to nepokazí radosť, ked budem vedieť, kolko moj darček stál...
@pabk_eva ja sa budem vydávať v zahraničí, kde máme na výber rozhodnúť o majetkových vzťahoch pred svadbou, čo som veľmi privítala a rozhodli sme sa spolu pre oddelené financie :-) mám však otázku - v budúcnosti plánujem kúpiť na Slovensku byt na hypotéku, no keďže budem mať status "vydatá", ako je to v tomto prípade? Budem musieť zdokladovať naše vysporiadanie bsm? Je nutný súdny preklad? Prípadne aké konkrétne dokumenty sú potrebné? Ďakujem za odpoveď.
u nas to je tak, ze sice mame dva ucty, ale kedze ten moj je co sa tyka internetbankingu totalne mimo, tak s peniazmi na uctoch (ku ktorym k obom mame dispozicne pravo a aj karty obaja), hospodarim ja. rozumejte, ze zadavam trvale prikazy, platby, ucty za telefony a podobne a platim to vzdy odtial, kde su peniaze :) chceli sme si zriadit jeden ucet, ale stroskotalo to na tom, ze ked je ten ucet len jedneho a ten druhy je tam len ako disponent, co by bol nas pripad, ak by sa bud mne alebo manzelovi (podla toho, koho ucet to bol) nieco stalo, peniaze by sa blokli a riesili by sa len v ramci dedicskeho konania, co znamena, ze by ten druhy k nim nemal pristup az dovtedy. tak sme sa rozhodli takto. ale je to akoby sme mali spolocny.
Profilova fotka
@engeltje, preverím pre istotu aj u právnikov a dám vedieť :)
Profilova fotka
@engeltje, pokúsim sa odpovedať na tvoje otázky: aj v prípade, že sa budeš vydávať v zahraničí a následne požiadaš o hypotéku na Slovensku, je potrebné, aby ste o hypotéku žiadali obaja manželia spoločne, bez ohľadu na vaše finančné vysporiadanie uzavreté v zahraničí. Ak by si chcela kupovať nehnuteľnosť sama, musíš mať na tento úkon zúžené bezpodielové spoluvlastníctvo manželov na Slovensku - formou notárskej zápisnice. Zúženie bezpodielového spoluvlastníctva manželov na kúpu aj na úver je možné realizovať jednou notárskou zápisnicou uzavretou na Slovensku. Vo vyhradených prípadoch je možné bezpodielové spoluvlastníctvo manželov aj úplne zrušiť. O tom však rozhoduje súd.
u nás to je tak, že máme spoločný účet, resp. ja mám účet ale aj jeho výplata na neho chodí. Bývame spolu a o financie sa starám ja. Len povie na čo koľko potrebuje a ja vytiahnem. Super nám to tak funguje, keďže ja som v tomto zodpovednejšia a dokážem každú korunu obrátiť aj dvakrát. Teraz chystáme svadbu a po nej chcem zmeniť ten môj účet na spoločný, ale zmení sa len právo nie náš systém :-).
1

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?