Ako vybaviť svadbu v katolíckom kostole (sme iba pokrstení). Poraďte.

Ahojte babulky, neviete mi poradit, aky je postup, ak chceme mat svadbu v katolickom kostole a obaja sme iba pokrstení? Su s tym problemy? Dakujem za pomoc.
Odpovedať
Profilova fotka
vever záleží aj od toho, na akého farára natrafíte.. niektorí pekne vysvetlia, že aspoň jeden zo snúbencov by mal mať prijaté všetky sviatosti (teda okrem krstu aj prvé sväté prijímanie a birmovku), ale obyčajne len pokrstení snúbenci prijímajú tieto sviatosti pred sobášom, takže by to nemal byť problém.. ale môžete nájsť farára, ktorý vám milo šplechne do očí, že načo chcete sobáš v kostole, keď nemáte sviatosti :-S nám sa to stalo.. a ešte väčšie problémy sme mali kvôli tomu, že nie sme rovnakého vierovyznania.. :-o choďte sa na to priamo opýtať, kým máte dosť času, aby ste stihli aj všetky tie predsvadobné náuky v kľude x-) pa, Deny
Odpovedať
Profilova fotka
ahoj vever, nemal by to byt problem ja mam svadbu v kostole a moj frajer je neveriaci a pohoda, da sa dohodnut s fararom, chod sa opytat ci vas zosobasi a podla mna ano lebo od toho tam je.ale zalezi v akom meste si,a od farara, tak drzim palce
Odpovedať
Profilova fotka
yonanevi - to si pekne napísala, že od toho tam je :-D len či to aj on sám vie? alebo žeby to len u nás s tým robili takú vedu?? držím vám palce, aby ste to vybavili bez preoblémov x-)
Odpovedať
Profilova fotka
vever: nepíšeš odkiaľ si... avšak pre svadbu v katolíckom kostole je súčasťou "podmienok" na prijatie sviatosti manželstva prijatie ostatných sviatostí pre ňou. Pokiaľ uvažujete nad svadbou v katolíckom kostole, pravdepodobne to pre vás niečo znamená. A preto myslím, nie je pre vás myšlienka prijať sviatosť 1. svätého prijímania a birmovky taká cudzia.. pre snúbencov je myslím proces nejako urýchlený, ale vyžaduje si čas, takže sa určite obráťte na svojho farára, či kňaza čo najskôr. ;-)
Odpovedať
Ked ste uz pri tejto teme, chcela by som sa aj ja na nieco opytat :-D . Ja som "len" pokrstena a moj nastavajuci ma prijate vsetky sviatosti, chceme ale len sobas na urade. No a moja otazka znie: " Mozeme dat neskor pokrstit nase deti aj ked sme sa nebrali v kostole?"
Odpovedať
Moja skusenost: birmovku mat netreba,staci ak je jeden pokrsteny a ma 1.prijimanie.
Odpovedať
leonie,viem len tolko,ze ja prave kvoli tomu nie som pokrstena,lebo nasi sa nebrali v kostole..Ale mozno sa to uz zmenilo.. :-)
Odpovedať
My sme sa rozhodli tak, ze ak bude treba sa kvoli krstu deti brat aj v kostole, tak sa po rokoch vezmeme este raz ;-) :-D ...Ved kolke po svadbe pisu: bola to krasa, vydavala by som sa unova a znova, ... :-) ...Takze by sme si urobili repete :-D ...Teraz bude svadba na SVK a to by sme si spravili len malinku v Nemecku..Ved dovtedy casu dost, este si chceme uzivat chvilky vo dvojici 8-) , takze si nad tym hlavu ani nelamem... ;-) :-)
Odpovedať
Profilova fotka
ahoj leonie, jasne ty deti mozes dat potom pokrstit, to vam musi farar pokrstit aj keby ste boli neveriacu,ved deti za to nemozu, len farari robia ztoho vedu, ale ked som sa rozpravala s fararom tak mi povedal, ze vsetko sa da , len sa musi chciet :-D :-D takze drzim palce , aby ste natrafili na niekoho kto bude normalne zmyslat a bude chciet :-D
Odpovedať
Profilova fotka
leonie, my sm ena tom podobne ako vy. Ja mam krst a 1.sv. prijimanie a manzel ma len krst a svadbu sme mali na urade. No tiez by sme chceli dat svoje deti pokrstit. Co som si ja o tom zistovala, tak katolicka cirkev by s tym nemala robit problem, aspon v tom zmysle, ze oni nemozu zabranit dietatu, aby bolo pokrstene aj ked nema rodicov zosobasenych v kostole. A taktiez oni nemozu nutit manzelov, aby sa zosobasili, ak nechcu. Konkretne som skopirovala toto z rimskokatolickej farnosti pri DOme sv. Alžbety v KE: "Ak žiadajú o krst dieťaťa rodičia, ktorí nie sú cirkevne sobášení, je to pre nich príležitosť hľadať spôsob, ako sa dostať k sviatostnému životu. Ak sa nemôžu cirkevne sobášiť, (pretože napr. po rozvode žijú v druhom manželstve), treba zistiť, ako vytvoria prostredie rastu vo viere pre svoje dieťa. Kódex kanonického práva hovorí, že krst možno udeliť dieťaťu vtedy, ak je zaručený rast dieťaťa v krstnej viere. Ak tento rast nie je zaručený, treba krst oddialiť na neskorší čas. A je možné, že napr. po polroku od chvíle odloženia krstu sa rodičom podarí dozrieť k takým praktikám viery, ktoré sú im prístupné: modlitba v rodine, účasť na sv. omšiach a pod. ! Veriaci iných farností,majú žiadať o sviatosti u svojich farárov podľa zverejnenej rajonizácie /pozri rajonizáciu farností/. Rodičov k cirkevnému sobášu nenútime, ani ho nekladieme ako podmienku pre pokrstenie dieťaťa. Rodičia k tomuto rozhodnutiu majú dozrieť sami." Takze az taky problem by to nemal byt a urcite vela zalezi aj od farara. Napr. ja som krstna setrinej dcere a tam sa tiez kladu podmienky, ze musis mat krst, 1.sv. prijimanie a birmovku a ked si vydata, zrejme aj sobas v kostole. No a ja nemam sobas ani birmovku, ale napriek tomu krstna som.. Takze tak.. :-)
Odpovedať
Profilova fotka
ja mam vsetky sviatosti, priateľ má len krst a riešili sme to listom na biskupa (kňaz nám napísal Žiadosť o dišpenz), ja som musela prisť s 2 svedkami, pred kt. sa zaviazal (a podpisal), že nebude ani mne, ani našim deťom brániť vo viere..v opačnom prípade to môže byť dôvod na rozsobáš..(neviem, či sa to tak aj úradne nazýva). Myslím Vever, že kostol by ste si mali vybrať v tom prípade, že to pre Vás niečo znamená (alebo aspon pre jedneho z Vas), a viete co slubujete pred Bohom. V kazdom pripade sa ale opytaj knaza v Tvojej farnosti, urcite poradi Ti, aký postup je možný.
Odpovedať
Vdaka baby, my chceme obaja tu svadbu na urade, kedze ani pravidelne do kostola nechodime (to len moji buduci svokrovci su velmi veriaci, ale sa s tym uz myslim zmierili ;-) ). A hlavne co som pocula, ze sa musi pred sobasom chodit na "doucko" :-N , tak na take veci nemame ani cas, a ani chut. Nastavajuci je este k tomu cudzinec, takze by ani nerozumel :-D ...a proste my chceme co najmenej stresu, tak sme sa rozhodli takto :-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Viete mi povedat ci potrebujem dolozit na faru nejake potvrdenie o tom, ze mam prve svat.prijmanie? Uz sme na fare boli ale nic take nespominali a ak to treba tak si to chcem vybavit, aby som tam nemusela chodit stokrat.
Odpovedať
Profilova fotka
Tammara - nepotrebujes.. len krst dokladas.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?