Je predmanželská náuka pri cirkevnom sobáši povinná?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte kočky, je ta predmanzelska nauka/vyuka povinna pri cirkevnom sobasi? Som evanjelicka a so snubencom byvame uz 5 rokov. Musiem absolvovat tu nauku? Ak nechceme? Dakujem za rady a tipy.
Odpovedať
1
2
@zuzuliennka Ahoj, prepac, len sa mi necitalo dobre ak si pislal ten komentar vyssie a ked si ho precitas znova, mozno ani tebe by to prijemne nebolo :( Ja som evanjelicka a mame to kusocek inak, a nemozem za to ze moj priatel nema tieto sviatosti :( neodsudzujem ho za to a chcem si ho aj tak vziat :) A na tie nauky som s apytala preto, lebo nemala som dobre ohlasy ale ANO zalezi to od knaza. a som rada ze som si precitala Vase prispevky kde ste mi napisali z je to super :) Ja dufamz e som nikoho nejak nepohorsila, alebo neviem co, nemala som to v plane, len som sa proste opytala, pretoze som nala z toho tochu strach, ked mi niektori hovorili o tom :( Este raz dakujem , :)
Odpovedať
@sofkabarbie som rada že sme sa pochopili nakoniec :-) ja som tu nerada s niekým na nože, ale vieru si zastávať budem a dotýkajú sa ma vyjadrenia niektorých na túto tému.. pre mňa bolo uzavrieť manželstvo v kostole pred Bohom samozrejmé, úžasné a žijeme obaja naše manželstvo s vedomím, že bolo posvätené... a je mi smutno z toho, že niektorí to majú proste len naparádu, lenže, je jedno, aká je motivácia, či chce niekto svadbu v kostole, lebo v to všetko verí, alebo sa mu to tam len páči - povinnosti, ktoré s tým treba zariadiť, sú pre všetkých rovnaké, len tej druhej skupine ľudí to už asi nie je vždy po vôli a potom, keďže to všetko musia vybaviť, šíria aj bludy a strach - napríklad z náuk.... chodím do kostola odmalička, takže som sama zažila kvantum kňazov a niektorí boli fakt strašní, musela som raz v polke omše ísť domov, lebo som to nemohla počúvať, tiež neberiem kňazov ako neviemčo, len preto, že som katolíčka.. takže tak, ako aj ja poznám kňazov, kde omše boli doslova oničom - verím tomu, že ak takíto kňazi vedú niekde náuky, bude to podobné a môže z toho potom vzísť to, že náuky sú postrach.. aj kňazi sú len ľudia.. náuky sú všeobecne myslím si dosť prospešná vec a ja sama som tú našu v UPeCečku vnímala dokonca ako bonus navyše, oproti tým, ktorí sa budú brať "len" v sieni a nemohli si to vypočuť... nepôjde o nejaké posudzovanie toho, akí ste, ale (malo by to tak byť) - skôr vám kňaz bude rozprávať o tom, čo to vlastne sviatostné manželstvo je, ako sa s Bohom a vo viere dajú riešiť problémy (pretože možno vieš, že manželstvo uzavreté pred Bohom v kostole nie je možné rozviesť, na papieri áno, ale duchovný zväzok nie a ani ďalšia svadba v kostole už možná nie je) bude rozprávať o komunikácii vo vzťahu, ako sa to medzi vami zmení s príchodom detí a veľa iných zaujímavostí - v tom UPeCe to boli skvelé prednášky od jedného manželského páru, ktorý má tuším 6 detí a úžasne všetko zvládajú a aj kňaz rozprával viac ľudsky, než teologicky.. možno by vo vašom prípade bolo aj lepšie, kebyže ich absolvujete len sami, predsa len aj pre kňaza je to iné, keď vedie diskusiu s dvoma ľuďmi, ako keď si to celé pripravuje pre viacerých; vo dvojici je to také osobnejšie a možno aj vám by to bolo príjemnejšie.. kňazi sú viazaní mlčaním, takže (aj pri spovedi), čo mu povieš, ostane len medzi vami dvoma.. a želám ti, aby keď tie náuky absolvujete, mala si z toho rovnako skvelý a taký prehlbujúci pocit, ako my dvaja :-) posielam srdiečko
Odpovedať
Profilova fotka
dobry den vie mi niekto poradit ci sa da dohodnut v Poprade z knazom na individualnej predmanzelskej nauke ak napriklad nemozeme kazdy piatok chodit na nauky lebo nas nepustia z prace? Da sa to absolvovat ze budeme v iny cas? Dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@aandrejjka a mali ste svadbu v Londyne alebo doma na Slovesnku? My mame taky problem teraz ze nevieme ci by sme mohli mat tu nauku tu a svadbu doma, kedze kostol doma je uz zarezervonany? dakujem
Odpovedať
@evapali svadba este len bude a v BA.. v Londyne sme len nauku mali a to sa uznava potom na Slovensku lebo to bolo normalne so slovenskym knazom cez Slovensku katolicku misiu v Londyne :-)
Odpovedať
Profilova fotka
Ja som absolvovala nauku a musim priznat ze niektore stretnutia fakt su dobre, pre zeny skor. :-) ja som ale po absolvovani 2 tyzdne pred svadbou v roku 2014 zrusila svadbu. A teraz v novenbri som sa vydala. No co, mam v skrini dvoje svadobne saty :-) na predaj :-) Vdaka za precitanie, nauky su poucne.
Odpovedať
Profilova fotka
@aandrejjka pokial si absolvovala nauku,vypytaj si list o absolvovani a nauka plati i tu. I kebyze inde si chcela mimo svoju farnost
Odpovedať
@katarina757 oni to aj poslali priamo na faru v BA takze to je vpoho :-)
Odpovedať
Profilova fotka
Ano. Tak to funguje. Ak absolvujes raz nauku, plati aj mimo farnost aj kebyze iny partner mal byt tak plati len ten druhy musi mat pokial nemal. Teda v pohode to je
Odpovedať
Profilova fotka
dakujem baby ;)
Odpovedať
@aandrejjka Ahoj, mozem sa spytat kde v Londyne si absolvova predmanzelsku nauku?
Odpovedať
Uz som si precitala, ze cez Slovak Catholic Mission ;)
Odpovedať
Článok sa načítava...
@lauren_d http://www.scmlondon.org/
Odpovedať
Profilova fotka
@sofkabarbie a máte svadbu v evanjelickom či katolíckom kostole ? :) my sme tak isto ja evanjelicka priatel katolik
Odpovedať
@pat8 chceme v evanjelickom, priatel je reformovana cirkev
Odpovedať
Profilova fotka
@sofkabarbie aj my v evanjelickom...a zatial v pohode vyzerali ochotne bez problemov az mesiac predtym sa mame ozvat a dohodnut sa
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Ľudkovia, prosím Vás nevie mi niekto pomôcť? Môj snúbenec je evanielik, zo svadbou v katolickom kostole súhlasí ale povedal že nikam na nejaké náuky alebo kurzy predmanzelske nepôjde. Nevie mi niekto pomôcť s tým certifikatom? Potrebujem ho len zohnať, keďže na kurz ho nedostanem.
Odpovedať
Profilova fotka
@tinula14 Uf, z osobných skúseností cirkvi katolíckej aj evanjelickej ti viem povedať, že neviem, či je veľmi pravdepodobné, že zoženiete certifikát o absolvovaní kurzu bez absolvovania kurzu, pokiaľ si ho nesfalšuješ doma. Predmanželská príprava ako taká je proste povinným krokom ak chcete mať svadbu v kostole. :-| A je povinná aj v evanjelickej cirkvi, nie je to iba výsada katolíkov, ak to je jeho argument.
Odpovedať
@lilnicol zaujimave, ze ja a ani nikto z mojho okolia nemusel pripravu absolvovat v evanjelickej cirkvi. Nas caka svadba v evanjelickom kostole v auguste a nic take od nas nikto nechce. Svagor mal svadbu pred rokom, v uplne inej farnosti a tiez nic take nemali.
Odpovedať
Profilova fotka
@zajo123 my máme v evanjelickej cirkvi sobáš a pre nás je to povinná jazda, tak ako pre zvyšok nášho okolia. Ja stále viem tak, že je to povinné, či si na tom farár zakladá alebo len dá pečiatku, je asi na ňom
Odpovedať
@lilnicol no ja pocujem po prvy krat, ze je toto aj v evanjelickom. Vsade na okoli nic take nevyzaduju. Preto aj vela "zmiesanych"parov ako sme my, maju sobas v evanjelickom a nie v katolickom, kde si na tom velmi zakladaju.
Odpovedať
Profilova fotka
@zajo123 jooj, to hej. Preto máme aj my v evanjelickom. Našťastie u nás to bude záležať len od nás, ak nám bude stačiť jedno stretnutie, tak okej, nebude nás nútiť si teraz odsedieť nejakých 9-10 povinných stretnutí a celkovo je to v takom priateľskejšom, uvoľnenejšom duchu bez účasti iných párov. Pri katolíckom obrade bude pomerne horšie nejak získať certifikát bez prípravy, neviem si to predstaviť, iba ak bokom po známosti
Odpovedať
@lilnicol Aha, tak napríklad toto som nevedela. Takže evanjelici majú taktiež predmanželskú prípravu povinnú? To som nevedela, za túto informáciu ďakujem veľmi pekne. Možno to zmení jeho názor. Vďaka za pomoc.
Odpovedať
Profilova fotka
@tinula14 ja viem tak že povinná, volá sa to aj pastorálna príprava, ecav by to mal mať aj na webe, ale je to skôr vo forme rozhovoru, ale ako vidíš, napr. zajo123 má skúsenosť, že na tom farár netrval. Tiež to podľa mňa veľmi závisí od farára najskôr, že to nesledujú možno tak prísne ako katolíci, ale oficiálne je povinná. Čomu aj rozumiem, keď sa niekto rozhodne pre svadbu v kostole, tak nielen preto, že by sa to tak malo, alebo že je to také pekné v kostole, je to obrad, sviatosť. Veď mu nikto nehovorí, že sa musí zapájať alebo to počúvať, nech si to proste odsedí a za chvíľu má pokoj, neviem, čo to berie tak tragicky |-| držím palce!
Odpovedať
naša príprava trvala asi hodinu 2 mesiace pred svadbou. :-)
Odpovedať
@lilnicol Ahoj, to bohužiaľ to berie príliš tragicky. Ani po ňom nič nechcem. Snažím sa mu to uľahčiť ako sa len dá. Ale on je veľmi tvrdohlavý. No uvidíme ako to dopadne. Ďakujem veľmi pekne a povzbudenie a rady. ;-)
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?