Svadba v kostole - musí byť svedok pokrstený?

Ahojte, chcem sa spýtať, budeme mať svadbu v kostole a zaujíma ma, či musí byť svedok pokrstený, musí mať prijimanie a birmovku? Ďakujem
Odpovedať
nie, nemusí. Sú iba 2 kriteria - musí mať nad 18 rokov a musí rozumieť jazyk, v ktorom sobáš prebieha. Nemusí to byť ani veriaci človek. Nám to pán farár vysvetloval.
Odpovedať
@nikuska297 je to presne tak ako písala bolarazjedna
Odpovedať
Ahoj :-) presne ako povedala @bolarazjedna .. nam farár povedal tieto isté kritériá :-) ;-) A namiesto jazyka nam sa mi zdá povedal že musí mať adresu (neviem či na slovensku alebo všeobecne niekde trvalé bydlisko) to teda bude potrebovať ku sobášu.
Odpovedať
@nikuska297 nie, nemusi byt ani pokrsteny. Moj snubenec bude mat za svedka svagra a ten vobec nema nic s kostolom, ani do kostola nechodi, ani nie je pokrsteny a nie je ziadny problem.
Odpovedať
Asi je to veľmi individuálne a záleží dosť od farára. Ja som nemohla ísť kamarátke za svedka, lebo som evanjelička a katolícky farár im to nedovolil. Taktiež neschválil ani svedka jej manželovi, pretože bol ateista. Dostali podmienku, že svedkovia musia byť pokrstení v katolíckom kostole - prijímanie a birmovku už nežiadal, ale krst bol povinný. Nám napríklad povedal farár, že aspoň jeden svedok na našej svadbe BY MAL BYŤ konfirmovaný evanjelik, druhý môže byť hocičo už.
Odpovedať
@zajo123 to vazne? Tak to fakt zalezi hlavne od farara! Lebo moja sestra ked mala svadbu, tak obidvaja svedkovia neboli pokrsteni a uplne v pohode. Ved svedkovia su hlavne kvoli uradu, oni zevraj s kostolom nemaju nic spolocne. Tak neviem.
Odpovedať
@selminia to máš ako s krstom. Jeden farár ti pokrstí dieťa aj keď nebol cirkevný sobáš, druhý nie. To isté bolo s tým farárom, keď chceli za krstného pre synovca švagra - ten si vzal evanjeličku, farár ho nedovolil za krstného. Tak nakoniec išiel za krstného môj priateľ a musel ma odtajiť, pretože som tiež evanjelička a farár by s tým mal opäť problém, na krste som bola iba ako fotografka
Odpovedať
@zajo123 ach, ale to je hrozne, ze hlavne o tom rozhoduje farar a nie je v tom ziadny poriadok!
Odpovedať
@selminia vidia, že ich ľudia poslúchajú, tak to využijú. My budeme mať kvôli tomuto svadbu v evanjelickom. Katolícky farár od nás chcel také hlúposti, že sme sa na to vykašlali. Viera je tá istá, rozdiely sú tam minimálne. Ja na vieru v Boha nepotrebujem kostol a na vstup do manželstva náuky a predmanželskú prípravu. Taktiež svedka budem mať toho, koho chcem ja a priateľ tiež. Farári si týmto iba odháňajú ľudí od viery.
Odpovedať
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede 😊
Odpovedať
@zajo123 aj mne to niekedy pridu, ze katolicky farari to az moc prehanaju a potom ti mladi ludia vobec nechcu chodit do kostola a to hlavne kvoli fararom. Je to smutne, lebo o tom viera vobec nie je!
Odpovedať
@selminia presne tak. Naši známi absolvovali predmanželskú prípravu, sedenia s psychológom (nejaký vzťahový poradca), ktorého im odporučil farár, bez toho by ich nezosobášil. Za to sedenie platili cez 300eur, na náuky chodili pol roka a do roka a pol sa rozviedli. Zbytočne vyhodili kopu peňazí za tieto ceremónie, ktoré od nich on žiadal. Nevravím, že je to chyba farára, že sa rozviedli. Ale je to aj jeho vizitka, ako ich na to manželstvo pripravil, keď im o tom pol roka bezducho tliachal každý týždeň na náuke. Poznám manželov, ktorí chodia na tieto rôzne sedenia prednášať a poviem iba toľko, že ani jeden z nich nemá šťastné manželstvo na to, aby mohol niekomu dávať rady. Toto mi veľmi vadí, že farári mladých ľudí do tohto tlačia, pritom každé jedno manželstvo je iné a nikto ti nedá patent, ako ho šťastne prežiť až do smrti. My sme s našim farárom, keď sme si dohadovali termín kecali asi 2 hodiny, ale ani raz nepovedal nič o manželstve. Rozprávali sme sa o cestovaní, politike, štúdiu ale nedával nám absolútne žiadne rady. A pritom je to farár, ktorý je už roky ženatý, má dvoch dospelých, vzdelaných synov, na ktorých môže byť právom hrdý a určite viac skúseností s manželstvom a rodičovstvom ako katolícky farár.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zajo123 dobre si to napisala, suhlasim! Podla mna tiez nikto nemozu nikomu tlacit co robit v manzelstve. Jednoducho obidvaja sa musia snazit, aby to manzelstvo bolo harmonicke. Nikto nie je dokonaly, aby poucoval toho druheho.
Odpovedať
vobec nie je potrebne, aby svedok bol pokrsteny. jedina poziadavka je, ze musi mat 18 rokov!
Odpovedať
Profilova fotka
Nie je to potrebné, ale ako už písali baby vyššie, aj z ich osobných skúseností - množstvo katolíckych farárov si podľa svojej ľubovôle upravuje kanonické právo, ktoré nedáva žiadne požiadavky na to, aký má byť svedok, iba to, čo písala @bolarazjedna na začiatku. A ešte musí byť duševne príčetný. Čiže v preklade - oficiálne to určite nie je podmienkou, ale farár ako farár, keď sa zatne a povie, že podľa jeho podmienok alebo nie v jeho kostole, tak veľmi na výber mať nebudete, takže najlepšie sa opýtať priamo jeho. =-)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?