Musia byť šaty na redový tanec červené?

Redove saty(popolnocne) - musia byt cervene? Akej farby ste mali vy redove saty?
Odpovedať
Ja budem mat bud biele ale levanfulovo fialove :) a nie nemusia byt cervene
Odpovedať
Nie náhodou redové? :) názov je vraj odvodený od slova red, teda červená. Keď sa tancuje redový tanec, nevesta by mala mať buď kroj alebo červené šaty. Ale nemusí to takto byť. Je to len na tebe. Ak to chceš mať zároveň ako popolnočky, vyber si také, aké sa ti páčia :)
Odpovedať
@noij :-D to máš skade takú blbosť..... to nie je od slova "red" a vlastne to s červenou nemá nič spoločné.... redový tanec sa takto nazýva len na východe (v iných oblastiach slovenska je to aj venčekový tanec, vykrúcanka,....) a je to tak preto, že všetci svadobčania vytancujú zaradom/ do radu nevestu, za čo si vopred zaplatia... za radom/do radu - po šarišsky "do redu" = redový... a farba šiat môže byť akákoľvek, vlastne, by to mal byť kroj.... ale ak to nie je kroj, červená je to len preto, že je jednducho obľúbená... a teda to nie je ani "rejdový" tanec/"rejdové" šaty + je pre redový tanec charakteristická špecifická hudba, tancuje sa na pieseň, ktorá má rovnaký názov ako samotný tanec, jednotlivé slohy sa prispôsobujú tomu, kto práve tancuje s nevestou - napr. “ Redový še začína, redový še začína, kresny s kresnu začína“ a pokračuje „Jak še Pán Boh raduje, jak še Pán Boh raduje, brat so šestru tancuje, brat so šestru tancuje.“ a text piesne sa obmieňa podľa toho, kto práve vykrúca už začepčenú nevestu v strede kruhu
Odpovedať
Profilova fotka
Presne tak ako napísala zuzuliennka to nemá s červenou absolútne nič spoločné. Vlastne ani neviem prečo má väčšina neviest pri ňom červené šaty, nie je to podmienka alebo nejaká tradícia, je to v podstate jedno, môžeš si dať šaty akej farby chceš :)
Odpovedať
Toto som v živote nepočula že musia byť zvlášť šaty na tanec o polnoci, u nás je nevesta v svadobných do polnoci, potom cepcenie a tanec so všetkými svadobcanmi a potom sa prezlecie do popolnocnych :-)
Odpovedať
Profilova fotka
žiadna dilema, kúp si takej farby ako chceš ;-) redový tanec nemá absolútne nič spoločné s červenou, presne tak ako písala zuzulienka
Odpovedať
každý kraj má iné :) ja som za ľudový kroj je to krásne. mam pocit že poniektoré až tak vymýšľajú všetko možné íné na svadbu. najdôležitejší je ten život po svadbe nie aké kto má :) v jednoduchosti je krása :)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?