Ako neostať sama a bez prostriedkov

3. jún 2014470

Po sledovaní viacerých príbehov zo života otváram túto tému, aby sme si dali navzájom tipy na to, ako neostať po strate partnera bez peňazí. Pod stratou partnera rozumej rozvod, úmrtie, dlhodobá hospitalizácia, atď.

Takže tu sú prvé tipy:

Životná /príp. úrazová/ poistka partnera napísaná na manželku.

Mať konto na vlastné meno a na konte peniaze.

Ak nemáme konto na vlastné meno, ale na manželovo, treba po úmrtí manžela peniaze vybrať z konta čo najskôr než ho banka zablokuje.

Ak bývame u rodičov partnera a vrazili sme peniaze do rekonštrukcie časti ich domu, trvajme na tom, aby časť domu bola prepísaná na nás. V opačnom prípade nás môžu rodičia po úmrtí ich syna z domu vyhodiť /áno, aj to sa stáva.../.

Aspoň jedna nehnuteľnosť by mala byť napísaná aj na naše meno, aby sme mali kam ísť.

Nenechávať všetok majetok napísaný na manželovo meno.

Nevzdávať sa, pokiaľ je to možné, práce, aby som mala svoj zárobok.

Veľké veci /auto, chata,.../ kupovať napoly, aby neboli pochybnosti o našom spoluvlastníctve /pre prípad dedenia,.../.

Ak som na materskej, príspevky na deti chcem na svoje meno.

Vedieť, že ak sme bezdetní, polovičku manželovho majetku zdedia jeho rodičia. Dá sa to obísť závetom manžela v prospech manželky.

Tak a je rad na Vás. Aké tipy na ekonomické prežitie straty partnera máte Vy?

 • my sme to urobili inak...ja mám zariadený byt, snúbenec má zariadený byt.... bývame v jeho byte, ten môj prenajímame... a preto že je to jeho byt, aj to tak vždy ostane, všetko zariadenie platí on...vyberáme ho ale podľa spoločného vkusu, doplnky kupujem ja, ale všetku elektroniku a ostatné veci on....takže ak by sa nedajbože niečo medzi nami stalo....čo dúfame že sa nestane...tak si zbalím svoje osobné veci a odchádzam, mám kam ísť, nie som na ňom závislá.... preto mi nikdy nikto nemôže vyhodiť na oči, že som s ním zo zištných dôvodov.....

 • neprijemna tema, ale realita! Aj to sa moze stat... dufam,ze mna to bude obchadzat na tisice kilometrov 😬
  My zatial nemame spolocnu nehnutelnost,pretoze si na byt este len setrime,ale ked ho "raz" kupime,urcite
  bude patrit obom rovnym dielom,na tom sme sa dohodli 🙂

 • pfuuu, dost morbidna tema, ale co uz...
  nie som si ista vsetkym, co si tu napisala, takze mozno len zopar postrehov... verim tomu, ze kocky s pravnickym vzdelanim to uvedu na spravnu mieru... ak su peniaze na jednom ucte, ktory podlieha dedicskemu konaniu. myslim, ze ak ich vyberies, banka vyber eviduje a tak sa da velmi lahko zistit kolko penazi tam vlastne bolo a tym padom aj kolko ich do toho dedicstva spada. nemyslim, ze pomoze ak ich vyberies, aby ti to nahodou este neublizilo...
  rozvod a dedicstvo sa riadia trosku inymi pravidlami, ale pokial ide o veci ziskane pocas manzelstva, nemala by si prist skratka ani v jednom pripade (ani vtedy, ak su pisane na manzela)...
  nie som si ista, ale myslim, ze podla nasich zakonov nemozes niekoho vydedit, aj v pripade, ze je spisany zavet, pravoplatny dedic musi dostat aspon urcite percento z toho na co ma narok. vydedenie je mozne len ak dokazes, ze sa dany clovek pokusal o tvoj zivot a pod...
  dufam, ze sa nam nikomu nestane, ze budeme musiet o takychto veciach rozmyslat a verim, ze sme vsetky dostatocne schopne na to, aby sme sa o seba dokazali postarat.

 • Sponzor fóra
 • kaciatko81, k tomu vybraniu z účtov po úmrtí partnera: samozrejme, že sa to eviduje a spadá do dedičstva, ale ja osobne by som aj najlepšej kamoške poradila radšej peniaze vybrať a mať hotovosť na zaplatenie pohrebu, nájomného, jedla,... než ostať úplne bez peňazí.

  Tým si mi pripomenula ďalší tip, že treba si dať pozor, aby najbližšia výplata nešla na zablokovaný manželov účet.

  Čo sa týka dedičstva: rodičia nie sú neopomenuteľní dedičia. Neopomenuteľní dedičia sú len deti, ktoré ak sú mladšie ako 18 rokov, nemožno vydediť a ak sú staršie, tak ich časť možno záveťou zmenšiť na polovicu, prípadne vydediť pokiaľ nejavia dlhodobí záujem, nepomohli rodičovi v núdzi, žijú v rozpore s dobrými mravmi, pokúsili sa zabiť svojho rodiča /po ktorom dedia/,...

 • tribi, suhlas na 100 percent

 • Rozchod a rozvod

  Dôsledky prípadného rozchodu (nezosobášených partnerov) či rozvodu (manželov) by si dvaja ľudia, ktorí spolu žijú, mali premyslieť skôr, než spoločne požiadajú o úver, či začnú spoločne sporiť, investovať a nakupovať majetok. Vo všetkých týchto situáciách môžu potrebovať dobrého právnika.

  TIP: V prípade, že máte so svojím partnerom spoločný účet, je vhodné zablokovať všetky platobné a kreditné karty k nemu vydané, aby Váš partner nemohol vybrať všetky spoločné peniaze.


  Rozchod (nezosobášení partneri)

  Pri úveroch, ktoré sa poskytujú partnerom, sú väčšinou obaja v zmluve uvedení ako spoludlžníci či jeden z nich ako dlžník a druhý ako ručiteľ. Dôsledkom tohto kroku je, že i v prípade rozchodu môže banka zaplatenie požadovať od ktoréhokoľvek z bývalých partnerov. Pokiaľ boli obaja spoludlžníkmi, potom ten, ktorý úver splatí, môže od druhého požadovať zaplatenie jeho polovice, a to i súdne bez toho, aby na to potreboval prípadnú predchádzajúcu zmluvu o spoločnom splácaní dlhov.

  V prípade, že jeden z partnerov je ručiteľom, potom, ak uhradí celý spoločný záväzok, môže požadovať od druhého z partnerov zaplatenie celej čiastky, ktorú splatil banke. V tomto prípade rovnako ako v situácii, keď bol v zmluve o pôžičke uvedený iba jeden z partnerov, môže šancu na spoločnú úhradu dlhov po rozchode zvýšiť predchádzajúca písomná dohoda medzi bývalými partnermi. Pokiaľ by sa partneri dohodli, že jeden z nich bude splácať viac než druhý, je táto dohoda nutná.

  TIP: Poistkou proti budúcim nezhodám môže byť uvedenie oboch partnerov ako spoludlžníkov v úverovej zmluve.


  Pri spoločnom sporení či investovaní, ale na účtoch iba jedného z partnerov, je pre bezproblémové rozdelenie v prípade rozchodu nutná, vopred napísaná zmluva o delení týchto prostriedkov a výnosov z nich. Podobný postup doporučujeme tiež pri spoločnom zariaďovaní bytu.

  Rozvod (manželia)

  Od okamžiku sobáša sa všetky finančné produkty i iný majetok, s výnimkou darov a dedičstva, získaný ktorýmkoľvek z manželov, stáva spoločným vlastníctvom oboch, a tak sa v prípade rozvodu väčšinou delí napoly.

  Všetky sporiace produkty, ako napríklad podielové listy, stavebné sporenie, penzijné pripoistenie, termínované vklady..., sa pri rozvode delia rovným dielom. V praxi skôr vklady zostanú tomu, na koho meno sú evidované, druhému partnerovi však musí vyplatiť jeho polovicu. Obdobným spôsobom sa delia tiež dlhy. Pokiaľ tomu chce jeden z manželov zabrániť, môže to dosiahnuť uzavretím dohody o zúžení spoločného vlastníctva.

  TIP: Výnimkou pri delení majetku je životné poistenie, ktoré nie je považované za vklad, a v prípade rozvodu sa nedelí.


  Rozvod manželstva možno výrazne urýchliť, pokiaľ manželia skôr, než predstúpia pred súd, spíšu dohodu o rozdelení starostlivosti o deti (túto dohodu musí schváliť vopred opatrovnícky súd) a takisto o delení majetku, bývaní, eventuálne i výživnom. Potom môže rozvod prebehnúť behom "5 minút" a celými nákladmi je iba tisíckorunový súdny poplatok. V opačnom prípade súd najskôr rozhodne, či vôbec manželstvo rozvedie a až potom sa rieši delenie majetku.

  Tento proces môže trvať i roky. Súd postupne všetok majetok ocení a rozdelí ho rovným dielom medzi bývalých manželov. Teraz však už každý z bývalých partnerov musí zaplatiť súdu dve percentá z majetku, ktorý je mu priznaný.

  TIP: Skúste sa sami dohodnúť na rozdelení majetku, výživnom a výchove detí. Rozvod vás bude stáť len niekoľko sto korún, namiesto niekoľkých tisíc až desiatok tisíc korún, navyše prebehne rýchle.

 • Vzhladom na to, ze sa tu uz vselico popisalo a nie celkom spravne, precitajte si prosim nasledovne ustanovenia Obcianskeho zakonnika tykajuce sa bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov a dedicstva:

   
  Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov

  § 143
   
  V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka. 3)
   
  § 143a
   
  (1) Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku.
   
  (2) Manželia sa môžu dohodnúť, že vyhradia vznik bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva.
   
  (3) Dohoda podľa odsekov 1 a 2 vyžaduje formu notárskej zápisnice. Manželia sa môžu voči inej osobe na túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda známa.
   
  § 144
   
  Veci v bezpodielovom spoluvlastníctve užívajú obaja manželia spoločne; spoločne uhradzujú aj náklady vynaložené na veci alebo spojené s ich užívaním a udržiavaním.
   
  § 145
   
  (1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.
   
  (2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne.
   
  § 146
   
  (1) Ak dôjde medzi manželmi k nezhode o právach a povinnostiach vyplývajúcich z bezpodielového spoluvlastníctva, rozhodne na návrh niektorého z nich súd.
   
  (2) Ak sa z dôvodu fyzického alebo psychického násilia alebo hrozby takého násilia vo vzťahu k manželovi alebo k blízkej osobe, ktorá býva v spoločnom dome alebo byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže súd na návrh jedného z manželov obmedziť užívacie právo druhého manžela k domu alebo bytu patriacemu do bezpodielového spoluvlastníctva, prípadne ho z jeho užívania úplne vylúčiť.
   
  § 147
   
  (1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
   
  (2) To neplatí, ak ide o pohľadávku veriteľa jedného z manželov, ktorí sa dohodli podľa ustanovení § 143a, pokiaľ táto pohľadávka vznikla pri používaní majetku, ktorý nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
   
  § 148
   
  (1) Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
   
  (2) Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.
   
  § 148a
   
  (1) Na použitie majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov potrebuje podnikateľ pri začatí podnikania súhlas druhého manžela. Na ďalšie právne úkony súvisiace s podnikaním už súhlas druhého manžela nepotrebuje.
   
  (2) Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.
   
  (3) Ak podnikateľskú činnosť po zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov vykonáva podnikateľ spoločne alebo s pomocou manžela, ktorý nie je podnikateľom, rozdelia sa medzi nich príjmy z podnikania v pomere určenom písomnou zmluvou; ak taká zmluva nebola uzavretá, rozdelia sa príjmy rovným dielom.
   
  § 149
   
  (1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.
   
  (2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.
   
  (3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.
   
  (4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerané o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
   
  § 149a
   
  Pokiaľ sa dohody medzi manželmi podľa ustanovení § 143 a 149 týkajú nehnuteľností, musia mať písomnú formu a nadobúdajú účinnosť vkladom do katastra.
   
  § 150
   
  Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
   
  § 151
   
  Ak za trvania manželstva bezpodielové spoluvlastníctvo zaniklo, môže sa obnoviť len rozhodnutím súdu vydaným na návrh jedného z manželov.
   
  ____________________

  3) Napr.: zákon 403/1990 Zb. o zmiernení následkov niektorých majetkových krívd v znení neskorších predpisov, zákon č. 87/1991 Zb. o mimosúdnych rehabilitáciách, zákon č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku.

   
  SIEDMA ČASŤ
   
  DEDENIE

  Prvá hlava

  NADOBÚDANIE DEDIČSTVA
   
  § 460
   
  Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.
   
  § 461
   
  (1) Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.
   
  (2) Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona.
   
  § 462
   
  Dedičstvo, ktoré nenadobudne žiadny dedič, pripadne štátu.
   
  Odmietnutie dedičstva
   
  § 463
   
  (1) Dedič môže dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným.
   
  (2) Zástupca dediča môže za neho dedičstvo odmietnuť len podľa plnomocenstva, ktoré ho na to výslovne oprávňuje.
   
  § 464
   
  Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. Z dôležitých dôvodov môže súd túto lehotu predĺžiť.
   
  § 465
   
  Dedičstvo nemôže odmietnuť dedič, ktorý svojím počínaním dal najavo, že dedičstvo nechce odmietnuť.
   
  § 466
   
  K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky; takisto nemôže odmietnuť dedičstvo len sčasti. Takéto vyhlásenia nemajú účinky odmietnutia dedičstva.
   
  § 467
   
  Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.
   
  § 468
   
  Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.
   
  Dedičská nespôsobilosť
   
  § 469
   
  Nededí, kto sa dopustil úmyselného trestného činu proti poručiteľovi, jeho manželovi, deťom alebo rodičom alebo zavrhnutia hodného konania proti prejavu poručiteľovej poslednej vôle. Môže však dediť, ak mu poručiteľ tento čin odpustil.
   
  Vydedenie

  § 469a

  (1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak
  a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
   
  b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
   
  c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
   
  d) trvalo vedie neusporiadaný život.
   
  (2) Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na osoby uvedené v § 473 ods. 2.
   
  (3) O náležitostiach listiny o vydedení a o jej zrušení platia obdobne ustanovenia § 476 a 480; v listine však musí byť uvedený dôvod vydedenia.
   
  Prechod dlhov
   
  § 470
   
  (1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.
   
  (2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu.
   
  § 471
   
  (1) Ak je dedičstvo predlžené, môžu sa dedičia s veriteľmi dohodnúť, že im dedičstvo prenechajú na úhradu dlhov. Súd túto dohodu schváli, ak neodporuje zákonu alebo dobrým mravom.
   
  (2) Ak nedôjde k dohode medzi dedičmi a veriteľmi, spravuje sa povinnosť dedičov plniť tieto dlhy ustanoveniami Občianskeho súdneho poriadku o likvidácii dedičstva. Dedičia pritom nezodpovedajú veriteľom, ktorí svoje pohľadávky neoznámili i napriek tomu, že ich na to súd na návrh dedičov vyzval, pokiaľ je uspokojením pohľadávok ostatných veriteľov cena nimi nadobudnutého dedičstva vyčerpaná.
   
  § 472
   
  (1) Štát, ktorému dedičstvo pripadlo, zodpovedá za poručiteľove dlhy a za primerané náklady jeho pohrebu rovnako ako dedič.
   
  (2) Ak nemožno uhradiť peňažný dlh celkom alebo sčasti peniazmi z dedičstva, môže štát použiť na úhradu i veci, ktoré sú predmetom dedičstva a ktoré svojou hodnotou zodpovedajú výške dlhu. Ak veriteľ odmietne prijatie týchto vecí, môže štát navrhnúť likvidáciu dedičstva.
   
  Druhá hlava
   
  DEDENIE ZO ZÁKONA

  § 473
   
  (1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
   
  (2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.
   
  § 474
   
  (1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
   
  (2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.
   
  § 475
   
  (1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
   
  (2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.
   
  § 475a
   
  Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.
   
  Tretia hlava
   
  DEDENIE ZO ZÁVETU

  § 476
   
  (1) Poručiteľ môže závet buď napísať vlastnou rukou, alebo ho zriadiť v inej písomnej forme za účasti svedkov alebo vo forme notárskej zápisnice.
   
  (2) V každom závete musí byť uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný, inak je neplatný.
   
  (3) Spoločný závet viacerých poručiteľov je neplatný.
   
  § 476a
   
  Vlastnoručný závet musí byť napísaný a podpísaný vlastnou rukou, inak je neplatný.
   
  § 476b
   
  Závet, ktorý poručiteľ nenapísal vlastnou rukou, musí vlastnou rukou podpísať a pred dvoma svedkami súčasne prítomnými výslovne prejaviť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Svedkovia sa musia na závet podpísať.
   
  § 476c
   
  (1) Poručiteľ, ktorý nemôže čítať alebo písať, prejaví svoju poslednú vôľu pred tromi súčasne prítomnými svedkami v listine, ktorá musí byť prečítaná a prítomnými svedkami podpísaná. Pritom musí pred nimi potvrdiť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Pisateľom a predčitateľom môže byť aj svedok; pisateľ však nesmie byť zároveň predčitateľom.
   
  (2) V listine sa musí uviesť, že poručiteľ nemôže čítať alebo písať, kto listinu napísal a kto nahlas prečítal a akým spôsobom poručiteľ potvrdil, že listina obsahuje jeho pravú vôľu. Listinu musia svedkovia podpísať.
   
  § 476d
   
  (1) Poručiteľ môže prejaviť svoju poslednú vôľu do notárskej zápisnice; osobitný zákon ustanovuje, kedy sa musí úkon urobiť pred svedkami.
   
  (2) Maloletí, ktorí dovŕšili 15. rok, môžu prejaviť poslednú vôľu iba formou notárskej zápisnice.
   
  (3) Nevidomé osoby môžu prejaviť poslednú vôľu tiež pred tromi súčasne prítomnými svedkami v listine, ktorá musí byť prečítaná.
   
  (4) Nepočujúce osoby, ktoré nemôžu čítať alebo písať, môžu prejaviť poslednú vôľu formou notárskej zápisnice alebo pred tromi súčasne prítomnými svedkami ovládajúcimi znakovú reč, a to v listine, ktorá sa musí tlmočiť do znakovej reči.
   
  (5) V listine musí byť uvedené, že poručiteľ nemôže čítať alebo písať, kto listinu napísal a kto nahlas prečítal a akým spôsobom poručiteľ potvrdil, že listina obsahuje jeho pravú vôľu. Obsah listiny sa musí po jej spísaní pretlmočiť do znakovej reči; aj toto sa musí v listine uviesť. Listinu musia svedkovia podpísať.
   
  § 476e
   
  Svedkami môžu byť iba osoby, ktoré sú spôsobilé na právne úkony. Svedkami nemôžu byť nevidomé, nepočujúce, nemé osoby, tie, ktoré nepoznajú jazyk, v ktorom sa prejav vôle robí, a osoby, ktoré majú podľa závetu dediť.
   
  § 476f
   
  Závetom povolaný, ani zákonný dedič a osoby im blízke nemôžu pri vyhotovovaní závetu pôsobiť ako úradné osoby, svedkovia, pisatelia, tlmočníci alebo predčitatelia.
   
  § 477
   
  V závete poručiteľ ustanoví dedičov, prípadne určí ich podiely alebo veci a práva, ktoré im majú pripadnúť. Ak nie sú podiely viacerých dedičov v závete určené, platí, že podiely sú rovnaké.
   
  § 478
   
  Akékoľvek podmienky pripojené k závetu nemajú právne následky; ustanovenie § 484 ods. 1 druhej vety tým nie je dotknuté.
   
  § 479
   
  Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.
   
  § 480
   
  (1) Závet sa zrušuje neskorším platným závetom, pokiaľ popri ňom nemôže obstáť, alebo odvolaním závetu; odvolanie musí mať formu, aká je potrebná pre závet.
   
  (2) Poručiteľ zruší závet aj tým, že zničí listinu, na ktorej bol napísaný.
   
  Štvrtá hlava
   
  POTVRDENIE DEDIČSTVA A VYPORIADANIE DEDIČOV

  § 481
   
  Ak je len jeden dedič, potvrdí mu súd, že dedičstvo nadobudol.
   
  § 482
   
  (1) Ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou.
   
  (2) Ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom, súd ju schváli.
   
  § 483
   
  Ak nedôjde k dohode, súd potvrdí nadobudnutie dedičstva tým, ktorých dedičské právo bolo preukázané.
   
  § 484
   
  Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.
   
  Piata hlava
   
  OCHRANA OPRÁVNENÉHO DEDIČA

  § 485
   
  (1) Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča.
   
  (2) Nepravý dedič má právo, aby mu oprávnený dedič nahradil náklady, ktoré na majetok z dedičstva vynaložil; takisto mu patria úžitky z dedičstva. Ak však vedel alebo mohol vedieť, že oprávneným dedičom je niekto iný, má právo len na náhradu nevyhnutných nákladov a je povinný oprávnenému dedičovi okrem dedičstva vydať i jeho úžitky.
   
  § 486
   
  Kto dobromyseľne niečo nadobudol od nepravého dediča, ktorému bolo dedičstvo potvrdené, je chránený tak, ako keby to bol nadobudol od oprávneného dediča.
   
  § 487
   
  Ustanovenia § 485 a 486 platia i vtedy, ak dedičstvo pripadlo štátu.
   
  Ospravedlnujem sa za obsirnost, ale je to kompletna informacia...
  Co sa tyka bankovych uctov, za zvazenie stoji spoludisponovat aj s manzelovym uctom a mat podpisove prava (podpisovy vzor)...

 • Neplatiť dlhy za partnera, nepožičať mu pred svadbou peniaze bez písomného potvrdenia /viď momentálne pretriasaná kauza Beňa - podľa bleskovky.sk zaplatila jeho priateľka zálohu na byt v jeho mene a teraz po rozchode nevie úplne vydokladovať, že mu tie peniaze požičala.../.

 • zvlastna tema.....

 • ano, velmi zvlastna, az smutna (pre mna osobne), ale bohuzial realisticka...kazdy predpoklada, ze sa ho to netyka, ale nikdy nevies..., nie vsetko totiz zavisi len od nas...ale treba mysliet pozitivne a taktiez treba vediet predchadzat takymto situaciam! Takze baby, nezatracujme tuto temu, berme ju podla mna ako obohatenie, zvysenie pravneho vedomia a celkoveho prehladu, co sa da a co nie a nemyslime hned na to najhorsie... 😃

 • ano ano, ja to beriem, mozne je vsetko. len mi to prislo zvlastne na stranke, kde je vsetko ruzove a planuje sa svadba...v tomto case nikto na take veci ako opustenie partnerom ani len nepomysli..

 • Ahojte, chcela by som sa Vas spytat: Kto zdedi majetok, ktory bol nadobudnuty pred svadbou partnerom, ktory pocas manzelstva zomrie a manzelia nemaju deti?
  Vopred dakujem.

 • Luccka, ak manžel nemal závet v ktorom by ustanovil za svojho dediča niekoho iného ako manželku, dediť by mala manželka.

 • Tak já přispívám troškou do mlýna:Jak ne já,ale mí nejbližší nezůstanou bez prostředků,vždycky,když někam letím,sepíšu u notáře závěť,vím ,je to ohavné a taky mě mrazí,ale chci v případě,že mě budou žrát žraloci nebo hyeny,zabezpečit ostatní

 • Sponzor fóra
 • lucka ---- ak manzel nema napisany zavet, tak jeho rodicia 😐

 • pom - a lietas casto?

 • inak vyssie spominane peniaze na ucte zomreleho manzela ------ banky nie su hlupe a ani nikto iny, ale vedia sa vzit do situacie, ked zena ostane sama s detmi bez prostriedkov a peniaze v pohode vydaju

  ked zomrel ocino, mamina ako spoludisponent ocinovho uctu sla a vybrala vsetko az na par stoviek ----- sme male mesto a do hodiny vsetci vedeli, ze zomrel a nerobil nikto problemy (aby ucet fungoval dalej)........takze peniazky setrene na transplantaciu srdca pouzila na pohreb (a male vydavky to teda nie su) -------- 5 miestna suma bliziaca sa k 6 miestnej. Od statu dostanete prispevok 1500 ci 2000,- --- co je akurat tak na vykopanie jamy a zaplatenie miesta na cintorine.
  Kym prebehlo dedicske konanie, preslo 1,5r. ------ a mate mat na ucte peniaze, ktore su aj tak podla zakona vase a nemozete s nimi pohnut ?????........alebo sa kvoli tomu zadlzovat????? to by ste nepriali ani najvacsiemu nepriatelovi.

 • inak neviete mi vysvetlit, preco su tie veci suvisiace s pohrebmi take predrazene? ci ludia sa snazia zarobit aj na nestasti? resp. zarobit naposledy?

 • luci, si len vezmi, ze obycajna truhla stoji skoro 10tis. a to je takmer plat normalneho cloveka
  kar je riadna kravina ---- a nehorazna polozka (hlavne ak mas vacsiu rodinu a milion znamych ----- ako to bolo u nas).........vela ludi hovorilo, ze taky velky pohreb si ani nepamataju
  a ti behacky okolo toho 😐

 • no ved prave, co moze byt take drahe na truhle? ved to ani neni masiv, ci hej? boze take morbidne mi to pride, ale aj to patri k zivotu

 • Luciferova... prečo je to predražené? Pre to isté prečo sú predražené aj služby týkajúce sa svadieb... pretože aj pri svadbách aj pri pohreboch sa ľudia riadia predovšetkým srdcom...a nehľadia na peniaze 😶
  Blondiatko, odkiaľ máš tú info, že to zdedia rodičia? 🤔 Pokiaľ viem, tak na SK to zdedí manželka, nie rodičia 🤔

 • sue - tiez si to myslim, ze ide o zarobky. ale ako uz sa len da pri vybere truhly riadit srdcom? neviem, toto nastastie nepoznam a dufam, ze ani tak skoro nebudem.

 • Luciferova... pri výbere truhly? ...tak, že pozostalí väčšinou vôbec nešetria na zosnulom, lebo bol ich blízky a chcú, aby telo po smrti odpočívalo v tom "najkrajšom a najlepšom"...

 • Inak sme offtopic... Anax, sorry 😶

 • no sue, kedze aj truhla patri k smrti a tema je urcitim sposobom prave jej venovana, nie ste mimo temy az tak velmi ale dalej radsej nerozvadzajte

 • sue, je to myslim nejako osetrene, aby nemohla manzelka (pokial bol par bezdetny) zdedit vsetko pokial nie je zavet.....niekde som to citala

 • a nie je jedno, v com bude lezat? a to su nejake tapacirovane truhly alebo co? anax, sorry, ale neda mi to 🙂

 • Blondiatko, vážne? 😮
  Luci, no pokiaľ viem, tak áno... rôzne drevo, rôzny materiál vnútri, tie vankúšiky a tak (od nejakých umelín cez bavlny až po zamat a tak...), rôzne kovania vonku... (máme kamaráta čo má pohrebnú službu, tak viem, že je to hotové "umenie"😉

 • no dobre ale dalej uz material a "vybavenie" truhly nerozoberajte 😎

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém