7 rokov po svadbe. Čo by som spravila inak.

Dlho som rozmýšľala, či vám to sem napísať...ale ak to má pomôcť aspoň jednej z vás, má to zmysel. Rozmýšľali ste, prečo sa tak veľa párov rozvádza? Znenávidia sa, ubližujú si, bojujú o deti a majetky? My sme si ako manželia (a nie je to tak dávno, čo sme sa brali, hoci sme spolu 16 rokov)...prešli všetkým možným. Sťahovanie, zmeny práce, neplodnosť, IVF, adopcia, úmrtia v rodine...stále sme niečo riešili...až sme zistili, že sme.zabudli riešiť samých seba. Takmer sme sa rozviedli pre úplne blbosti. Stratili sme samých seba v snahe byt tym najlepším pre toho druhého. Naučili sme sa veľmi veľa, a chcela by som vám priblížiť aspoň zlomok z toho, čo sme sa na našej ceste naučili. Áno, sme stále spolu, ale nebolo a nie je to ľahké. Spoznať a pochopiť samého seba až do morku kostí totiž bolí. Sakra moc. 1. Svadba....je strašný prežitok spoločnosti. Sú muži, ktorí sa na svadbu tešia a úprimne sa z nej radujú a pomáhajú s prípravami....(a obaja si nájdu milenku)...irony included 😂 Vysvetlím. Akonáhle musíte muža do svadby ukecavat...niečo nie je v poriadku. A bude to len horšie. Svadbou sa totižto v babach prebúdza vzorec správania "matka" resp. "manželka a gazdiná", a začnete robiť veci presne ako vaša mama, babka...ženský vzor v rodine...alebo presne naopak, ak sa s nimi nestotoznujete. Iný model nepoznáte. A vtedy väčšinou dochádza k tomu "ona sa po svadbe zmenila". Áno. Lebo je presvedčená, že ako manželka to má robiť takto. Ale.ten chlap to tak.nechce. Čiže - čo by som spravila inak - určite by som netrvala na svadbe. Ani kvôli deťom ani kvôli hypotéke. Ani kvôli vdovskemu dôchodku. Nebyť našej hlúpej legislatívy, že na IVF môžu len manželia, a pod...nerobila by som to viac. Teda...určite by som neukecavala môjho muža štýlom "budem šťastná keď si ma vezmeš" a"vela to pre mňa znamená". 2. Určite by som sa viac venovala sebe. Model "manželka a matka"...vo mne vzbudzoval predstavu, že sa musím, tak ako moja mama a babka, popri práci ešte starať o domácnosť, muža, dieťa...starať sa aby mali čo jesť, desiatu, ci sú dobre oblečení, ci mame zaplatené šeky, plnú chladničku...darčeky pre rodinu, držať v hlave milión veci, termínov, povinností, zatiaľ čo muž ide do práce, do fitka a domov. Poznáme to. Moje koníčky zrazu boli odsunute na neurčito....A prioritu malo všetko ostatné. A nevedela so povedať "nie, teraz je čas pre mňa". Tak veľmi som chcela tráviť čas (to málo čo nám.pri jeho náročnej práci je dopriate) s mojim manželom, ze som zabudla tráviť čas sama so sebou a nechať jeho mat aj vlastný program, do ktorého nekafrem a ktorý má "nezaujíma". Trvalo nám nejaku dobu, kým sme.zladili seba, dieťa a domácnosť, s našimi pracovnými povinnosťami...A neriešili len urgentnu operativu a spánok... 3. Nebála by som sa poprosiť o pomoc a.priznat, ze niečo nestíham, nezvladam. Dnes si bez výčitiek zaplatím upratovačku alebo babysitting a idem s mužom do kina, alebo ho nechám s dieťaťom samého a idem s kamoškou na čaj alebo z prace na večierok. Ale predtým som bola len doma a s nimi. 4. Keď príde nasraty z prace...neberiem to už osobne. Objimem a keď vrci, viem, že nie na mňa a dám mu priestor na spamätanie. 5. Neváhala by som s deťmi...A nebrala by som antikoncepciu. Už nikdy. Radšej v 18tich "nejako vychovať" ako v 35 plakať, že sa nedarí. 6. Viac by som sa pýtala, čo môj partner potrebuje, a nerobila veci len preto, že "od manželky sa to asi očakáva". Mnoho chlapov vytáča to, že ich nikto nepočúva, lebo my to predsa vieme najlepšie. (Ako naša mama a jej mama). Ušetrím si dnes kopu roboty len tym, že realne robím pre toho druhého len tie veci, ktoré fakt chce. Nevarim mu rezne; keď chce len rožok s maslom. Nadneseny Príklad, ale chápete, .čo.tým.myslim. 7. Viac by som zdielala.svoje ozajstné potreby. Dnes je náš život omnoho jednoduchší, keď sme sa naučili hovoriť o tom, čo naozaj chceme. A hlavne si uvedomili priority v živote. Že na farbe a výške torty fakt nezáleží. Ani na tom, čo povedia ľudia. Keď ťa urobí šťastnou, mať pri sebe kamošku zo strednej, zavolaj ju a nie sesternicu, ktorú ani nepoznáš. 8. Že low-cost a zero waste sú fakt užitočné témy. A aj na svadbe sa dá spraviť mnoho vecí lacno, krásne a neplytvat...nešetrí na fotkách a obrúčkach. Na zbytok sa zabudne. 9. Nechala by som muža vychutnať si materskú, bez toho, aby som riešila, čo dieťa jedlo a malo.oblecene. Aj otec je rodič. Rovnako kompetentný. 10. A nakoniec...viac by som mu hovorila, ako dôležité sú pre mňa veci, ktoré robí. Nie je samozrejmosťou, že je tu. Nie je samozrejmosťou, že vám.da prístup k svojim peniazom. Nie je samozrejmosťou, že s vami trávi čas. Buďte vďačné, ale zároveň si vážte sami seba, svoju kvalitu a svoju hodnotu. A nebuďte s nikým, kto tvrdí opak. Realita všedného dňa, zdravotné problémy, finančné problémy, rozdielny vkus a názory, preveria stabilitu aj tristorocneho vzťahu. Držím všetkym palce, aby sa radšej poučili z cudzích chýb, ako draho platili za svoje...milujte seba aj svojho partnera, a neriešte kraviny. Pravdepodobne vám aj tak na tomto.svete nezostáva viac ako 50 rokov, z toho možno 30 -40 aktívnych kvalitných, tak si ich nepreserte hlúposťami. Nech nebanujete, ze vám život ušiel ako voda. Mier s vami a držte nám palce, aby sme našli svoje lepšie ja. Krásny večer!
Odpovedať
@ckatka vau krásne napísané :)
Odpovedať
Krasne napisane! A velka pravda...
Odpovedať
Profilova fotka
Uz len amen A aby to takto brala aj druhá strana 😁😁😁
Odpovedať
@ckatka veľká pravda
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?