Výslužka vs darčeky

ahojte. chcela by som sa spýtať či musíme dať hosťom aj výslužky aj darček pre hostí. chceme dať ako darček svadobný medík, tak či k tomu ešte treba aj krabica plná s koláčmi. aby to nebolo zas veľmi presladene 😄 vlastne prečo sa musí dávať výslužka?
Odpovedať
@barbora287 vysluzka je zvyk. Darceky su uz zalezitost novsej doby. Kedysi to nebyvalo. Vysluzky boli vzdy. Kedysi sa vsak nosili skor po svadbe ako pred.
Odpovedať
My nedávame ani vysluzky ani darčeky 🙂 na vasom mieste podla mna stacj medik
Odpovedať
Profilova fotka
🙂 my výslužky tiež nejdeme dávať to sú podľa mňa vyhodené peniaze veď ľudia budú mať koláče na svade 😄. A darčeky budeme dávať ceruzky s našimi iniciálkami to budú mať každý na tanieri
Odpovedať
vyslužky su smrt... finančná 😄 ....ale musela som z tejto zaležitosti ustupiť lebo... lebo dedina, lebo mi daju na pečenie, lebo mama, lebo zvyky 🙂 .... našťastie to bola jedina vec ktorej som sa musela podriadiť ale aj tak.. je to strašne vela zbytočných penazi...takže mame aj vyslužky aj darčeky... vylužky roznašame v piatok pred svadbou a darčeky davame na svadbe. už mi je to blbe nedať ich ked mám pocit že každý to čaká 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
My zasa nedávame darčeky. Výslužky dávame, sama mám rada, keď si môžeme dať po svadbe ešte na druhý deň koláčik alebo potom víno. Ale čo sa týka darčekov, tak mne to príde až vtipné, že na dnešných svadbách nevesta so ženíchom dávajú darčeky skoro všetkým - hostia, družičky, svedkovia. Za čo? Za to, že prišli a najedli sa? 🙂 Samozrejme, ak ich niekto dávať chce, tak nie je na tom nič zlé, ale nám to prišlo ako zbytočný výdavok a ďalšia starosť. Obdarujeme teda len rodičov.
Odpovedať
@radka654321 úplne súhlasím. Navyše výslužky sa nedávajú iba hosťom, ktorí sú na svadbe. ale dávajú sa aj ľuďom, ktorí na svadbe nebudú. Mne to príde také hlúpe nedať aspoň na tanierik koláče po susedoch, do práce kolegom, ktorí neprišli, ľuďom, ktorí mi so svadbou pomáhali. Je to proste zvyk, každý to čaká a podľa mňa je to pekné gesto. Nechápem ľudí, ktorí si platia totálne zbytočnosti na svadbe a potom idú šetriť na výslužkách, ktoré človeka určite potešia viac, ako napríklad nejaká magnetka či iná drobnosť, ktorú si tam veľká časť ľudí zabudne 🤔 tým sa nechcem nikoho dotknúť, každý si robí podľa seba. Tak ako považujem za zbytočné prehnane veľké výslužky, tak považujem za hlúpe nedať človeku žiadnu.
Odpovedať
@zajo123 ja s nou v tiež suhlasim má pravdu, my sme doma naučení rozdávať výslužky. tu ide len o to že ked si premietnem ked sa sestra vydavala 8 rokov dozadu a kolko stal karton kolačov a kolko teraz tak je mi zle.. ked sme počítali cca kolko kartonov tak je to cca 1700 € za kolače pre obe strany 🙂 a to je fakt masaker... tak sme sa dohodli že nebudeme davat žiadne obrovitanske vyslužky ale také normálne lebo tie ceny su brutal. a to mame ešte lacnú cukrárku. 🙂 ale tak celkovo svadba vie byť drahy špás no čo už je to len raz 😄 mne je zas blbe nedať ten darček teraz to robí fakt každý..a radšej by som upustila z toho ale neviem či sa to stretne s pochopením 😄
Odpovedať
ale aby sa vlastne odpovedalo na otázku @barbora287 ak ju správne chápem, tak med teda dávate ako darček tak to bude pravdpodobne položené už na stole, a výslužky sa dávajú bud v piatok pred svadbou alebo počas svadby ked odchádzajú hostia (teda zatial som to videla iba takto možno ma niekto iny nejakú dalšiu skusenosť) takže žeby to bolo nejakym "sposobom presladene" nemôžem povedať lebo su to dve rozdielne veci 🙂 a vyslužky to je vlastne svojím sposobom tiež ako podakovanie (lebo kedysi sa darčeky nedávali) a ako písala @zajo123 tak sa dávajú napr do kostola fararovi, miništrantom, spevákom, fotografovi, kuchárom, čašníkom atd.. všetkym ktorí so svadbou pomáhajú alebo nejakym sposobom do nej prispeli a takisto hosťom a susedom 🙂 v našom prípade aj roznym kamaratkam a tetám z dediny čo dajú nejaky peniaz na pečenie 🙂 jednoducho je to zvyk. Svadobné koláče 🙂 my napr. na ukor toho nemáme vôbec candy bar ale neprekáža mi to lebo tých koláčov bude až až. a nechcela som oboje toho by bolo potom strašne moc.
Odpovedať
@radka654321 inak my darčeky len nejaku drobnosť pre hostí... odmietam robiť krabice darčekov pre družičky svedkov a neviem koho ešte... na oko to je možno super efekt, ale zase su to len nejaké trendy ktoré stoja pekné prachy ked si to človek na zaver spočíta 🙂
Odpovedať
@sissusik my dávame aj aj. Vyrábam mydlá, ale povedala som si, že chcem dať ľuďom niečo s inou hodnotou, niečo čo im zostane a tak dostanú minisukulenty v črepníkoch, ktoré som si za pár centov kúpila a namaľovala zlatou farbou... u nás je zvykom, že koláče platia rodičia. Ja si teda svoje a candybar platím sama, s tým, že časť chce preplatiť mama. Svokra si však objednala 1200 zákuskov - chcela dávať mega výslužky a každému. Povedala som jej, že do sály stačí 100 od nej (na candybar prispieť nechce, podľa nej sa to nezje a zjedia sa iba jej klasické maslové zákusky), tak sa odula, že vezme 200 možno aj 300 😄 nakoniec keď som povedala, že ja jej ale na jej koláče neprispejem, že ja beriem do sály klasických 100 , od nej rátam tiež 100 a zvyšok bude candybar a torta, tak svoje zákusky okresala "iba" na 800, celá nahnevaná, že aj tak vezme 200 do sály (v auguste 😒 ). Mňa všetko - zákusky klasika aj bezlepkové, candybar taktiež aj bezlepkový, bezlepková torta (60porcií), 4kg slaného pečiva vyjde okolo 900€ s tým, že mi cukrárka ešte aj výslužky nakrabičkuje, keďže nemáme kde toľko zákuskov doma uskladniť. Na svadbe bude cca 400-450 zákuskov ( 100 + 100 + candybar + torta). Zákusky som si objednávala skôr ovocné, farebné, moderné, keďže svokra bude mať klasiku - punčáky, špice, medové rezy, grilážky,......
Odpovedať
@zajo123 fúha, v týchto počtoch som sa stratila 🙂 u nás sa to počíta zas na kartony ... 😄 a kedže karton cca 40 € apotrebujeme ich cca 23 tak je to za moju stranu 900 €, drahý ten má menej ludi..tak menej koláčov.. všetko závisí aj od velkosti vyslužky atd 🙂 a do sály dáva každá strana po kartone 😄 ale fakt neviem kolko je v nom koláčov.... koláče majú u nás na starosti mamy tiež.... takže ja som si nakoniec povedala že sa nejdem do toho montovať, nech si spravia ako vedia 🙂 budeme mat fakt kopec vyslužiek tak to sa nezdá ale to sa nakopí. inak ja som toho názoru tiež že podla mna sa candy bar zje skôr ako klasika, lebo klasiky ma každý už plné zuby a každy rad ochutna niečo iné 🙂 ale potom si poviem..su to len koláče nejdem sa tym stresovať 😄 a v našom kraji mi candy bar nacenili na 500 € pre moj počet hostí a to už akože dovidenia.... 😄 inak budete mať korbáče na svadbe? kolko cca kg si mam zajednať nevieš poradiť tak orientačne ?🙂
Odpovedať
@sissusik tá krabica by mala obsahovať 100ks zákuskov 🙂 Mne cukrárka poslala taký "manuál" ktorého sa môžem držať, že koľko kusové výslužky robieva (malé, stredné, veľké), takže do rodiny kde sú dvaja dospelí a nejaké malé dieťa, alebo kde sú veľmi malé deti, ktoré ešte koláče nejedia, budem dávať malé výslužky. Stredných mám len pár, to je pre tie 4-5 členné rodiny a takých veľa nemám a najväčšiu (30ks zákuskov) bude brať iba tato 1 krabičku do práce, ja budem potrebovať do práce cca 50ks zákuskov. Candybar som strašne chcela, pretože je to ozaj pekné, a ešte na žiadnej svadbe som ho nevidela, ale ja budem mať jeho súčasťou všetky zákusky, nebudeme dávať na stoly na tanierikoch, ale nech si každý vezme taký, ako mu chutí a koľko kusov bude chcieť 🙂 budeme mať veľa detí, tak aby to neobabrali na tom stole všetko, ako je zvykom. Mne sa raz na jednej svadbe stalo, že mi chutili iba také pomarančové rezy, na našom tanieriku boli iba 2 a potom som celú svadbu chodila a kukala na iné stoly či tam ešte nemajú také dobré pomarančové 😄 preto chcem všetko na kope, aby keď niekomu budú chutiť punčáky, nech si vezme koľko bude chcieť. My budeme kupovať tie syrové nite, nie korbáče a bavili sme sa tak o 4-5kg . Budeme mať do 60 ľudí.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zajo123 vidíš my mame vyslužky väčšie... :/ tak preto je toho tak vela... inak skvely napad dat to vsetko na kopu 😄 presne sa to stáva aj mne že vyzobkam z taniera to čo mi chutí a potom pokukujem po vedlajších stoloch 😄 a dakujem za radu o tých nitiach. myslela som tie len ja to volam všetko rovnako.. nite korbáče 😄
Odpovedať
Profilova fotka
my davame med v podstate ako vysluzku - nebudu kolace a vino ale medik a vino. odmietam dat za vysluzky 500E a vyssie ked si kazdy moze dat na svadbe plus skutocne verim tomu ze po svadbe toho ostane este habadej 🙂 rodina to musi respektovat a aj mi moja mamina zahlasila, ze komu ona chce dat kolace tak tie si objedna sama. vybavene ako win-win 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@barbora287 podľa mňa výslužky nie sú žiadna povinnosť ja rozmýšlam že každému dáme fľašu vínka a asi nejakú drobnosť na stôl čo sa dá využiť aj ako menovka. Zákusky budú predsa na svadbe a ak nejaké ostanú tak dám rodine. Rodina môjho budúceho muža príde z Prešova vlakom dať im zákusky na niekoľko hodinovú cestu by bola blbosť.
Odpovedať
Profilova fotka
Najlepší darček aj výslužka pre hostí je fotografia z fotobúdky. Zabavia sa pri fotobúdke, hneď si vytlačia fotografiu, ktorú si vezmú domov. Nalepia si ju na chladničku, bude im robiť radosť a pripomínať Vašu svadbu veeeeľmi dlho. Jedna kópia ostane aj Vám, takže sa budete smiať z fotobúdkových fotografií tiež. S pozdravom Michal Labuda. Do fotobúdkovania :-)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?