Aká je úloha starejšieho na svadbe?

20. júl 2021180

Ahojte, zatial som na svadbe starejsieho nezazila preto ani neviem aka je jeho presna uloha. Je na svadbe vobec potrebny?

 • Ahoj my sme najprv rozmyslali nad starejsim aj DJ. Starejší by mal všetko uvadzat hry, krajanie torty čepčenie atd popri tom robi srandu a naladu hostom.. My mame nakoniec len DJ nakoľko nám povedal ze svadbu aj odmoderuje cize bude robit to iste len to je 2v1. Spraví nam osvetlenie bude hrať a aj odmoderuje cely priebeh svadby. Stretla som sa aj s tým ze bol vynikajuci DJ a starejsieho nebolo treba až tak ze si tam skakali do reči, kto z koho. ine však je ked su objednaný ako dvojica ktora spolupracuje jeden hrá druhý robi zabavu.

 • Urcite treba, aby niekto organizoval svadbu, inak bude chaos. Potom uz to zavisi od toho, aky styl svadby preferujete. Ak chcete taku tradicnu, ludovu svadbu s kazdou tradiciou, hrami, basnickami, ludovou hudbou a podobne, starejsi je lepsia volba. Ak chete skor modernejsiu svadbu, tak DJ a moderator v jednom. My sme mali DJ a zvládol to výborne, my sme ale nechceli ziadne tradicie a iba jednu hru.
  Trosku to je ale riziko ak si este svadbu so starejsim nikdy nezazila. Mna osobne napriklad starejsi dost irituju so svojim stylom a s tymi banickami...nemusi sa to kazdemu pacit. Vela ludi tvrdi, ze starejsi musi byt na svadbe. Nie, nemusi...uz su aj ine moznosti na tuto ulohu.

 • Ja som mala svadbu bez starejšieho, išlo však o modernú verziu svadby bez tradícií a špeciálneho harmonogramu. Stretávali sme všetci až pred kostolom, takže sme nemali odobierku ani rozbíjanie taniera a podobné veci. Ak chceš mať na svadbu tradície, určite je dobré mať kvalitného starejšieho.

 • Sponzor fóra
 • @lucka_1122  my sme tiež nemali, neviem čo by tam s našim štýlom svadby vôbec robil a druhá vec je že som sa bála že to bude ďalší človek čo mu budem musieť vysvetľovať prečo niečo nemusí byť tak ako to posledných sto rokov býva.
  My sme nemali "bežné" tradície, zároveň sme ale ani úplne všetko neodignorovali. Mali sme všetko na jednom mieste, čize napríklad "odobierka" nebola odobierkou, kedze spolu už roky bývame, ale počas welcome drinku pred obradom sme zavolali rodičov do nášho apartmánu, kde sme sa im za všetko poďakovali. Povedali sme im to my, vlastnými slovami a neviem si predstaviť, že toto hovorí niekto cudzí (starejsi). Rozbitie taniera urobil hlavný čašník aj s prihovorom, príhovor na privítanie sme mali my s manželom (opäť neviem prečo by toto mal robiť cudzí človek), potom boli príhovory/prípitky od nám blízkych hostí..prvý tanec nám uviedla kapela a rovnako aj krájanie torty a tanec s rodičmi. Cepcenie sme nemali (bývame spolu roky, prišlo mi to smiešne) , tak sme si dali jedno polnočné sólo a bolo vybavene. Neviem si predstaviť hostí nudiť hrami a súťažami na úrovni karnevalu v 4.triede ZŠ (aspoň také boli hry čo som zažila na iných svadbách, stoličkovy tanec, poloperverzne tance s valcekmi medzi nohami, či praskanie balónov pri obkrocnom sedení a poskakovani na partnerovi atdadt)
  Takže pokiaľ plánujete uvoľnenú atmosféru bez extra programu a organizovanej "zábavy" tak si myslím že to v pohode odmoderuje kapela/DJ. Ale ak si predstavujete ku každej tradícii nejakú basnicku a podobne, tak je to asi na mieste.

 • Osobne som bola na svadbách kde starejsi nebol vôbec, dokonca ani DJ alebo kapela nejak extra nemoderovali. Alebo to bol niekto z rodiny s tým ze viedol odobierku, povedal príhovor a ešte redovy viedol (aby niekto ne tancoval s nevestou príliš dlho) a nemám pocit ze by tie svadby boli chaos alebo neorganizovane. A co som videla na DVD, tak dvoch a nič v zlom... Mi bólo pred telkou trápne aj za nich. Takže treba poriadne vyberať

 • jeho hlavnou uloou je drzat proste program v chode. ked vidi, ze sa hostia nudia, ma v talone daco, cim zabavu rozbehnut. zapaja hosti do diania samotnej svadby a pomaha aj novomanzelom s programom

 • ja som zatial zas nezazila svadbu, kde by starejsi nebol heh. on to tam vlastne cele riadi, nejaky ten chod svadby

 • Ahoj, pokiaľ chceš robiť svadbu bez tradícií, o dvoch svedkoch a pár hosťoch, stretnutie pred obradon a potom si sadnete na obed a domov, tak starejšieho nevyhnutne nepotrebuješ. Ale ak bude viac hostí a chcete mať svadbu ako sa patrí, určite to musí niekto skúsený/starejší organizovať. A tak, ako kuchár nerobí aj čašníka, tak neočakávajte, že dj/moderátor plnohodnotne nahradí starejšieho. Tak to nefunguje. Hovorím z vlastnej skúsenosti. Inak by som mohol byť aj ja 3v1. Držím palce pri správnom rozhodnutí.

 • Ja som teda ešte nebola na svadbe kde starejsi bol. Myslím si ze ho vôbec netreba. Netreba ti predsa cudzieho cloveka ktorý bude ďakovať namiesto teba rodičom keď ani nevie kto ste vy alebo rodiča. Pre mňa je to nevhodné. A svadba nie je väčšinou ani tak veľká a plná cudzích ludi aby potrebovala organizátora keď to je v jednej miestnosti budove.

 • @lenkolienka  súhlasím 100% - neviem si predstaviť že také osobné príhovory ako dakovanie rodičom (ktoré sme povedali my) alebo príhovor k mladomanželom (ktorý u nás mali dvaja nám blízki ľudia) by mal niekto cudzí, ktorý plus mínus to isté hovorí na každej svadbe. Tak buď je to svadba, veľmi osobná akcia, alebo divadlo so scenárom..
  A teda my sme mali okolo 60ludi, nie svadbu o dvoch svedkoch a ľudia sa dobre zabavili aj bez "vedenia" a žiadny chaos nevznikol..tieto názory že starejsieho musíš mať lebo inak bude anarchia ma pravdupovediac trochu vystresovali že teda čo bude, preto to pre budúce nevesty píšem, pokiaľ máte pocit že nejaké striktne tradície a básničky nepotrebujete, je to absolútne v pohode aj bez starejsieho 🙂

 • @blabla22  absolútny súhlas s každým tvojím slovom, posledné dve svadby, na ktorých som bola, boli bez starejšieho a trápnych hier a boli perfektné.

 • @petertazky  nesúhlasím s tebou a vlastne, čo je to "svadba ako sa patrí?" Každý má predsa iné predstavy. Bola som pred dvomi rokmi na svadbe, kde bolo 115 ľudí a starejší tam nebol. Stačil šikovný DJ, ktorý vlastne pred obradom nemal žiadnu úlohu, len pustiť nejaký "podmaz" ´, chytiť do ruky mikrofón a povedať prítomným, aby sa presunuli do vedľajšej miestnosti na obrad. (Všetci to inak už vedeli, pri pozvaní na svadbu dostali info). Nevznikol žiadny chaos, aj keď som sa toho pri tom počte ľudí obávala, ale vlastne prečo by mal vzniknúť? Po obrade sa zase všetci vrátili späť, pred dverami do miestnosti, kde sa konala svadba privítal mladomanželov čašník, rozbíjal sa tanier, preniesol ženích nevestu cez prah, pri vchode bol zasadací poriadok, ktorý si väčšina pozrela ešte pred obradom a keby aj nie, servírky pomohli s usadením. Prvý tanec, hádzanie kytice, krájanie torty zvládol DJ bez priblbnutých básničiek. Striedal sa so živou kapelou, svadba prebehla bez najmenšieho problému. Vlastne jeden bol, keď sa išli mladomanželia s hosťami fotiť pred hotel, rozpršalo sa, ale to by nevyriešil ani starejší 😃 . Organizovať hostí ako stádo oviec si myslím že netreba. Mať počas každej prestávky nejakú hru, kvíz beriem ako vnucovanie povinnej zábavy, ktorá ani zábavou nie je, je nevkusné strápňovať sa v spoločenských šatách, ale rešpektujem, že niekto môže mať iný názor. Len ja vtedy odchádzam zo sály a vraciam sa až keď hrá hudba a zďaleka nie som sama. Možno môj názor premení z jednej svadby, z ktorej sme odišli skôr práve pre dotieravého a trápneho starejšieho. A neboli sme prví ani jediní.

 • @maslenka   Určite ti nebudem brať tvoj názor prameniaci z pár svadieb, na ktorých si bola, predpokladám, ako hosť. Pri všetkej úcte, si však dovolím poznamenať pár faktov/detailov prameniacich z mojej dlhoročnej praxe. Tak ako dj, tak aj starejší môže byť kvalitatívne na rôznej úrovni (výber je na snúbencoch). Taktiež sa vždy vopred dohodne, čo mladí chcú/nechcú na svadbe - malo by ich to vystihovať. Ja, ako starejší, som s mladými už od odobierky + keď treba vyzdvihnem hostí z hotela (dj asi nie). V prípade zlého počasia počas obradu/gratulácie/fotenia/presunu mám vždy aj plán "B". Včera som ho napr.použil, nakoľko pršalo. Pred týždňom sa počasie počas dňa zlepšilo, tak sa v danej fáze vychádzalo z aktuálnych podmienok. Pri podpisovaní/gratulovaní/presune hrám na hud.nastroji+spievam (dj asi nie). Pokiaľ treba, tak počas tanečného kola robím sprievodný program, príp. sa venujem hosťom čo netancujú/sú na terase alebo pripravujem čepčenie a i. (dj stojí za mixpultom). Ďalší detail - niektoré rodiny sa bavia viac, iné menej a podľa toho sa volí dĺžka tanečných kôl, ale aj charakter i počet sprievodného programu/hier,... Určite nie je potrebné ich realizovať v každej prestávke, či preháňať to s básničkami. Písala si o dôležitom detaile - dj sa striedal s kapelou. To mal šťastie, že si mohol počas hrania kapely pripravovať program. Inak je málo svadieb, kde majú túto (drahšiu) kombináciu. Tebou spomínaná svadba bola (pokiaľ som to správne pochopil) v jednom objekte, čo je taktiež zriedkavé. Aj tu to mal dj s organizovaním svadobčanov o trošku jednoduchšie. Všetko má svoje pre a proti. Samozrejme, najväčší kritici sú takmer vždy z radov laikov, čo je v našej malej krajine bežné. No verím, že zdravý rozum je cesta v akejkoľvek oblasti.

 • každý má na to svoj názor, ale podľa mňa to vôbec nie je tak, že by ľudia museli ako si napísala ako stádo niečo robiť. mne sa napríklad páčilo keď bol na svadbe starejší, zakaždým bola veľká a kvalitná zábava

 • @petertazky  áno, mám skúsenosti len ako hosť, ale možno ťa to prekvapí, môj otec roky robieval starejšieho. A môj názor pramení určite aj z toho, že pre mňa je top svadba - stretnutie hostí, obrad a následne tanečná zábava spestrená maximálne prvým tancom mladomanželov, krájaním torty a hádzaním kytice. Pri metlovom tanci, rôznych kvízoch, súťažiach, hrách odchádzam z miestnosti, alebo sa zašíjem niekde v rohu s kávou. Neznášam totiž organizovanú zábavu, ak chcem tancujem, ak nie podebatujem s hosťami, alebo len tak počúvam hudbu, ak je živá, ale nemusím zabíjať čas hrami ako z detského tábora. Samozrejme sto ľudí, sto chutí, rešpektujem to, ale pri type svadby, ktorý preferujem, je skutočne starejší zbytočný.

 • Sponzor fóra
 • @3macinka3  záleží na tom, čo považuješ za kvalitnú zábavu. Ty možno niečo iné, ako ja.

 • @maslenka  Aj v mojej rodine je funkcia starejšieho viacgeneračná... Niektoré hry/aktivity, ktoré spomínaš sa už roky nerobievajú alebo som ich ja osobne ani nikdy berobii. Pozdravujem a prajem pekný večer). PŤ

 • @petertazky  ved kazdy si urobi ako uzna za vhodne. Na vychode nie je nejaka extra tradicia volat profi starejsich a svadby su ako vsade.
  Záleží vela od ludi, ak je skladba svadobcanov taka ze radsej sedia, alebo su pol svadby na cigatetke tak ano, nejaky organizator/zabavac je na mieste. Na druhej strane, beriem to z mojho pohľadu, ako nevesta, vsetci sa stretneme az v kostole, odtial ide kazdy vlastným povozom (tak to chceli hostia) do hotela, tam nas vitaju casnici, sadame k stolom, moj ujo povie prihovor, po polievke tancujeme, po hlavnom chode rozkrojime tortu a sa ideme so vsetkymi fotit a tak sa zacne tancovacka. Pomedzi kola maju hostia pansky kutik, fotokutik, deti detsky kutik, malu terasu pre fajciarov. Atd.
  O všetkom vsetci hostia vedia.
  Nevravim ze nevzniknu nejake hluche miesta, ale zas sú to dospeli ludia, nemusia mat animacny program.
  Cize poriadna svadba je relativny pojem 😃

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Odporúčaní dodávatelia
  Dj na svadbu. Zabezpečí hudobnú produkciu, ozvučenie a osvetlenie podujatia a iné.
  Dlhoročné skúsenosti zaručujú spokojnosť v najvyššej možnej miere.
  Postarám sa o zábavu aj o celý priebeh svadby 🙂 .
   Svadba je najúžasnejším dňom v živote človeka.
  Výber správnej hudby na Vašej svadbe dokáže vyčariť
  neopakovateľný zážitok a usmev.
  Články od našich partnerov
  Vyberáš svadobné oznámenia? Tieto trendy si zamiluješ!
  Bojnice: Dokonalé miesto pre romantické medové týždne
  Obálky na svadbe sú minulosťou – inovatívna svadobná aplikácia Modrá stužka
  Archív článkov od partnerov