Kto vedie nevestu pred oltár?

27. feb 2014100

ahojte nevesticky buduce nevesticky ,chcem sa opytat ,kto nesie nevestu pred oltár ? nevestin otec alebo svedok ? mam v tom trochu nejasno dakujem pekne

 • ja to tiež riešim lebo otca už nemám a svedok mi bude sestra...bola som aj na svadbe, kde šiel ženích s nevestou k oltáru spolu...

 • moze niekto z rodiny, mne osobne sa ale najviac paci verzia ked idu spolu s knazom tam aj naspat, naspat idu ale opacne (ako zenich vlavo nevesta v pravo, neviem teraz kedy idu po ktorej, ale ze potom idu naopak)

 • ak je svadba v rimskokatolickom kostole, tak otec nevesty, ak nemate ocina, tak mamina moze kludne ist s Tebou. V greckokatolickom kostele prichadzate obaja spolu a vedie Vas farar... 🙂

 • Sponzor fóra
 • urcite otec. Ak nieje otec, tak zvykne viest mamina alebo surodenci a videla som uz aj, ze isli spoli nevesta so zenichom a viedol ich knaz.

 • ja uz tiez nemam otca, a moju matku ani nevie ze sa budem vydavat(zle rodinne vztahy) tak som poprosila jedneho z otcovych najblizsich kamaratov a ten to samozrejme zobral ako velku cest 🙂

 • Ahojky, ja nemám rodičov, vedie ma brat, alebo pôjdeme spolu so snúbencom 🙂

 • Mal by viest otec,no mna viedol slobodny bratranec a mojho muza slobodna sesternica.

 • ja som sa docitala, ze su viacere sposoby:
  "Spôsobov, akými snúbenci prichádzajú pred oltár je viac. Vždy je to však otázka dohody, resp. zvyku. Teda aj to, kto ich pred oltár privedie môže byť rôzne.
  1. Kňaz privíta snúbencov a celú skupinu svadobčanov pri vchode do kostola a privedie ich pred oltár a to nasledovnými spôsobmi, buď ide sám vpredu a za ním ide zať s nevestou, alebo ich privedie tak, že sa držia tzv. stoly kňaza. Za mladým párom idú spravidla vždy svedkovia, ktorí sa za nich postavia už na prahu kostola.
  2. Kňaz čaká celú skupinu svadobčanov pred oltárom a celú skupinu privedie mladý pár, za ktorým idú svedkovia a ostatní svadobní hostia.
  3. Kňaz čaká pred oltárom a do kostola prvá vchádza nevesta s otcom (niekedy prvým družbom) za ňou ide ženích s mamou (niekedy prvou družicou),za nimi svedkovia a ostatní hostia.
  4. Najprv si do lavíc posadajú hostia a nakoniec prichádzajú snúbenci so svedkami.
  5. Pri vchode do kostola hostia vytvoria koridor (špalier), cez ktorý mladý pár aj so svedkami vchádza do kostola.
  6. Tak nazývaný západný spôsob - hostia si posadajú ako prví. Potom prichádza zať s mamou a so svedkami. Pred oltárom sa zať postaví bokom k oltáru a svedkovia sa rozostúpia čelom k sebe. Potom prichádza nevesta s otcom, ktorý vloží ruku nevesty do zaťovej po príchode na jeho úroveň.
    V niektorých oblastiach pred nevestou, alebo aj zaťom kráča dieťa (deti) ktoré buď posýpa pred nimi kvety, alebo nesie na vankúšiku krížik (na ktorý mladý pár skladá prísahu). Občas na vankúšiku bývajú aj obrúčky mladomanželov.
    Príchod má byť pomalý bez náhlenia!
  Sobáš ja najdôležitejšia časť svadobného dňa a preto celej jeho príprave treba venovať najväčšiu pozornosť. (článok prevzatý www.svadba.yw.sk)".

  ja by som chcela, aby mna priviedol otec a mojho draheho jeho mamina...

 • Mňa niesol dedko 🙂 lebo môj otec na svadbu neprišiel... 🙂

 • mna viedol prvý družba do kostola a potom sme šli so snubencom spolu a viedol nas kňaz, kedže sme mali greckokatolicky obrad

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Odporúčaní dodávatelia
  Svadobné pierka, náramky a iné doplnky
  Granddecor
  Celé Slovensko
  Chcete nechať priestor fantázií, originalite a pritom neminúť veľa peňazí?Sme tu pre Vás🙂
  Organizujeme svadby, stužkové, plesy, rodinné oslavy, firemné večierky a iné spoločenské podujatia.
  Články od našich partnerov
  Spoločné bývanie novomanželov: ako si vybaviť hniezdočko lásky
  Koľko stojí svadba? Tipy, ako znížiť náklady za svadbu na minimum
  Najdôležitejší doplnok nevesty ? Čo môžeme povedať o kabelkách?
  Archív článkov od partnerov