Sobáš katolíčky a evanjelika - ako na to?

11. sep 201940

Ahojte, je tu mnoho diskusii o tom ale predsa sa z nich neviem vysomárit. Ja som katolícka a priateľ evanjelik. Vieme ze je potrebne k sobášu podpísať tzv. Dispenz. Ten sa vzťahuje podľa mňa hlavne na deti. Výchova v katolíckej viere. Môj priateľ s tým nieje stotozneny. Berie to ako príkaz že musí. Co sa stane ak to nepodpíše? Zosobasia nás? Mate niekto skúsenosť? Bude sobáš platný??
Ďakujem a prosím nejake rady.

 • Bez toho vás nezosobášia v katolíckom kostole, iba v evanjelickom. Tým pádom pre teba to nebude platná sviatosť manželstva z cirkevného hľadiska (ako keby si sa vydávala iba na úrade). Ale manželstvo ako také samozrejme platné bude (právne).

 • @izsv  ako uz pisala slecnabe, v katolickom kostole vas bez toho nezosobasia. my sme tiez ten pripad, on je katolik, ja evanjelicka. Sobas bol v evanjelickom kostole, ale MM podla jeho viery nie jd zenaty.

 • @izsv  Skús mu dať jednoduchú otázku “Budeš deti viesť a pripravovať sa s nimi napr. Na konfirmácie a pod., pretože ja ako katolíčka nepoznám evanjelické procesy, iba tie svoje.” A potom uvidíš, čo ti povie. Pretože dnešné rozhodnutie, aj ked sa mu to nebude páčiť, prinášajú určiitú zodpovenosť.

 • My sme riešili rovnaký problém, ja som katolíčka a priateľ je evanjelik. Ako ti už písala slecnabe, ak to nepodpíše, z hľadiska katolíckej viery ťa nemôžu zosobášiť v katolíckom kostole a z hľadiska katolíckej viery nebude tvoj sobáš platný (ale právne samozrejme áno). Môj snúbenec to takisto nechcel podpísať, ale zasa ja som proti tomu, aby ho akákoľvek cirkev nútila podpisovať papiere o výchove detí s vyhrážkou, že "ak nepodpíšem, neoddáme ťa", aj keď chápem, že žiadna nechce prísť o svoje "ovečky", ako sa pekne hovorí. Máme teda svadbu v evanjelickom kostole.
  Stretla som sa však s názormi ľudí, ktorí to podpisovali, aj ktorí sa o tom so mnou bavili, že - je to iba papier. Ako sa vy eventuálne rozhodnete, v akej viere vychovávať deti, alebo to necháte na ich samých, je už na vás a nikto vám nikdy nebude kontrolovať, či ste niekde niečo podpisovali, ani to od vás nebude žiadať ako dôkaz. Môžeš priateľovi povedať, nech to neberie ako zahnanie do kúta, len ako prostriedok, aby vás mohli zosobášiť v kostole, v ktorom chcete vy, a ako sa rozhodnete po príchode detí je už len a len na vás.
  Aspoň z môjho pohľadu.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Odporúčaní dodávatelia
  Hotel 21
  Bratislava
  Novootvorený hotel v kľudnej časti Bratislavy, od kostola vzdialený 100 metrov, ktorý vám ponúka priestory vhodné pre vašu svadobnú hostinu.
  Svadobný dizajn do najmenších detailov, kvetinová výzdoba, svadby na kľuč i prenájom inventáru
  Je našim želaním aby sa všetky momenty Vašej svadby niesli vo výnimočnom štýle. Nezabudnuteľné okamžiky začínajú od momentu zasnúbenia až po Váš deň D