Sobáš katolíčky a evanjelika - ako na to?

Ahojte, je tu mnoho diskusii o tom ale predsa sa z nich neviem vysomárit. Ja som katolícka a priateľ evanjelik. Vieme ze je potrebne k sobášu podpísať tzv. Dispenz. Ten sa vzťahuje podľa mňa hlavne na deti. Výchova v katolíckej viere. Môj priateľ s tým nieje stotozneny. Berie to ako príkaz že musí. Co sa stane ak to nepodpíše? Zosobasia nás? Mate niekto skúsenosť? Bude sobáš platný?? Ďakujem a prosím nejake rady.
Odpovedať
Profilova fotka
Bez toho vás nezosobášia v katolíckom kostole, iba v evanjelickom. Tým pádom pre teba to nebude platná sviatosť manželstva z cirkevného hľadiska (ako keby si sa vydávala iba na úrade). Ale manželstvo ako také samozrejme platné bude (právne).
Odpovedať
@izsv ako uz pisala slecnabe, v katolickom kostole vas bez toho nezosobasia. my sme tiez ten pripad, on je katolik, ja evanjelicka. Sobas bol v evanjelickom kostole, ale MM podla jeho viery nie jd zenaty.
Odpovedať
@izsv Skús mu dať jednoduchú otázku “Budeš deti viesť a pripravovať sa s nimi napr. Na konfirmácie a pod., pretože ja ako katolíčka nepoznám evanjelické procesy, iba tie svoje.” A potom uvidíš, čo ti povie. Pretože dnešné rozhodnutie, aj ked sa mu to nebude páčiť, prinášajú určiitú zodpovenosť.
Odpovedať
Profilova fotka
My sme riešili rovnaký problém, ja som katolíčka a priateľ je evanjelik. Ako ti už písala slecnabe, ak to nepodpíše, z hľadiska katolíckej viery ťa nemôžu zosobášiť v katolíckom kostole a z hľadiska katolíckej viery nebude tvoj sobáš platný (ale právne samozrejme áno). Môj snúbenec to takisto nechcel podpísať, ale zasa ja som proti tomu, aby ho akákoľvek cirkev nútila podpisovať papiere o výchove detí s vyhrážkou, že "ak nepodpíšem, neoddáme ťa", aj keď chápem, že žiadna nechce prísť o svoje "ovečky", ako sa pekne hovorí. Máme teda svadbu v evanjelickom kostole. Stretla som sa však s názormi ľudí, ktorí to podpisovali, aj ktorí sa o tom so mnou bavili, že - je to iba papier. Ako sa vy eventuálne rozhodnete, v akej viere vychovávať deti, alebo to necháte na ich samých, je už na vás a nikto vám nikdy nebude kontrolovať, či ste niekde niečo podpisovali, ani to od vás nebude žiadať ako dôkaz. Môžeš priateľovi povedať, nech to neberie ako zahnanie do kúta, len ako prostriedok, aby vás mohli zosobášiť v kostole, v ktorom chcete vy, a ako sa rozhodnete po príchode detí je už len a len na vás. Aspoň z môjho pohľadu.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?