Kedy sa dáva výslužka?

Ahojte milé nevestičky, keďže ste mi tu vždy dobre poradili, tak si idem po rada znova. Prosím Vás ako sa riešia zákusky. Myslím kedy dávate výslužky? Pred svadbou alebo po svadbe? Lebo každý povie inak a ja už neviem čo je vhodné a čo nie. Chcela by som alebo lepšie povedané musím brať zákusky aj do rodín, ktoré nie sú pozvané na svadbu lebo vraj sa to patrí a budú to odo mňa čakať a keďže bývame na dedine, tak veď viete :D. Ja som si teda tak ymslela, že by som takýmto ľuďom dávala zákusky, keď im pôjdeme dať oznámenie, ale to nepríchádza do úvahy keďže oznámenia budeme rozdávať na prelome máj/jún a svadba je až v auguste a teda neviem kedy je najvhodnejší čas tie zákusky rozdávať :/ Za každú radu ďakujem:*
Odpovedať
Ahoj, keďže my už máme po svadbe tak napíšem moju skúsenosť :-). Výslužky sme nosili taktiež aj do rodín, ktoré sa svadby nezúčastnili (partner, teraz už manžel pochádza z dediny, "veď viete" :-D ). My sme si to zariadili tak, že sme si vyhradili deň pred svadbou na to, aby sme tie výslužky ponosili po rodine a známych. Avšak u nás sa to stihnúť nedalo, lebo rozdiel medzi miestami, odkiaľ boli hostia bol cca 35km (moje miesto bydliska a miesto bydliska manžela bolo s rozdielom cca 30km) a rátali sme aj s tým, že s každým sa aspoň chvíľu zdržíme, ľudia sú zvedaví a chcú pokecať - čo sa nakoniec aj potvrdilo :-D tak sme si na pomoc vzali aj partnerovho brata. Jeho sme vyslali samozrejme po partnerovej rodine a strane, keďže ho aj poznajú... Tuším zopár výslužiek ponosila aj svokra, pretože si "vydupkala" niekoľko výslužiek pre svoje kamarátky. :-D A v prípade, že sme mali hostí, ktorí prišli na svadbu zo vzdialenejšieho miesta, tým sme dávali výslužky keď odchádzali zo svadby. Hádam som aspoň trošku pomohla a vniesla do toho trošku iný pohľad. Prajem veľa zdravia a svadbu podľa predstáv :-) .
Odpovedať
My sme zákusky a malú fľašku pálenky dali len do ľudí, čo šli na svadbu, tým z dediny sme odniesli deň pred tým, ostatnym sa dalo, keď odchádzali už z hostiny. Potom už priamo počas presunu do cerkvi sa naplnili dva košíky s koláčmi, a tými sa núkali ľudia, čo sa proste len vyšli na dvory pozrieť, plus tu je zvyk robiť svadobnemu sprievodu "zabránu" teda nejakí susedia sa rozhodnu, že vynesu nejakú latu a proste zahradia cestu, tak im ako "výkupné" sa dala mala krabička a naliali im stamperlik.
Odpovedať
@anit26 myslím, že je pre všetkých najlepšie, keď ti cukrárka nakrabičkuje zákusky podľa toho, ako jej ty určíš. Viac sa samozrejme dáva do rodiny, kde je šesť členov, ako susede, ktorá žije sama a pod. Rodine a priateľom bývajúcim v blízkom okolí povoziť v piatok (teda ak je svadba v sobotu) a ak máš niekoľkých z väčšej vzdialenosti, tak tie krabičky označíš menom a dáš im ich pri odchode zo svadby. Väčšina má zákusky čerstvé a ty máš menej starostí v deň svadby.Aj u nás sa dáva aj tým, čo na svadbe nie sú, nezabudni na fotografa, kameramana, farára, ak máte svadbu v kostole, pár pre kaderníčku....Bola som aj na svadbe, kde väčšina hostí mala v hoteli, kde sa všetko odohrávalo nocľah a zákusky boli na izbách v chladničkách. Ešte ma napadlo, že ak je svadba v kostole, tak sa aj pred kostol nosí v krabici, pre tých, čo prídu len zablahoželať, na svadbu nejdú, ani im do krabičky nedávaš, len si zobnú pred kostolom, prípadne dajú pohárik pálenky.
Odpovedať
@alexandrasaska Ďakujem pomohla si veľmi :)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Ahoj, my sme davali vysluzky jak odchazali hoste (vzdycky sa ohlasili, ze odchazaju) + susedom atd. kdo nebyl asi na dalsi den nebo za 2 dny.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?