Svadobný svedok. Koho vybrať?

Zobraz úvodný príspevok
Dievcence, nevesticky, potrebovala by som radu. Mam dvoch starsich bratov. Jeden z nich je uz zenaty a ten druhy mu bol za svedka. My sme si s kamaratkou na strednej slubili,ze si pojdeme za svedkov,ale rodina na mna tlaci,aby som zavolala niektoreho z bratov. Tiez sa bojim,ci sa neurazia,ze mi bude svedkom kamaratka.Ale ktoreho si vybrat? A kamoska uz nerozprava o nicom inom,iba ake ulohy bude ako svedok mat.Tak nemam to srdce jej povedat,ze svedkom nebude. Ja fakt neviem,co spravit,aby som si nikoho nepohnevala. :-(
Odpovedať
Profilova fotka
ahoj, nie vobec nic nepotrebuje..jedina podmienka je vek (nad 18:))
Odpovedať
misenka, čiže svedok môže byť aj ateista?? =-)
Odpovedať
simcab, ano, svedok moze byt aj ateista
Odpovedať
Profilova fotka
ano svedok vobec nemusi mat sviatosti, moze byt ateista, hinduista, zid, no proste je to len formalita pre stat, nie pre cirkev. :)) podmienka je naozaj len vek 18 rokov
Odpovedať
suhlasim s iwi - svedok v kostole je svedok svetskeho obradu, nie cirkevneho :-)
Odpovedať
však som si to aj myslela.. tak len dúfam, že náš farár nevymyslí niečo iné =-) ďakujem vám za odpovede ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
simbac to nemoze;), proste to tak je a hotovo!:)) ja mam prave problem s tou 18tkou..sestra ma 17, ma aj krst, aj birmovku a co z toho..za svedka ju nemozem:((
Odpovedať
moj bracho ma nastastie uz tento vek za sebou, takze bude mi svedkom a bude mat aj prihovor na svadbicke...moj krsny je totiz idiot takze na neho sa urcite nespolieham :-)
Odpovedať
@mmisenka nemyslim, ze na matrike ti povolia osobu mladsiu ako 18 rokov. poakil si pamatam tak to je zakladna pravna poziadavka na svedka. radsej si to over na matrike.
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte, ja pridam jednu moju predsvadobnu skusenost :-) S manzelom sme obaja slovaci, ale ja som si vybrala za svedka nemca. A pani matrikarka, ked to pocula, tak zahlasila, ze to veru nie, ze svedok nemoze byt cudzinec..Chvilu som na nu nechapavo pozerala a kedze co sa prava tyka, nie som uplne blba, tak som sa jej opytala, ako na to prisla. Odpoved bola, ze ona ma v zapisnici pri svedkoch kolonku rodne cislo a to cudzinci nemaju, tak to musi byt slovak. Nevedela som, ci sa mam smiat, ale kedze to bolo kratko pred svadbou a potrebovala som to vybavit asap, tak som teda odisla. pekne som si zavolala na ministerstvo, matricny odbor, kde sa ma pani so smiechom opytala, kde sa mi take nieco stalo, samozrejme potvrdila, ze svedok moze byt cudzinec (sama som bola na viacerych svadbach, kde boli svedkovia cudzinci) a tak som ju este prezieravo poprosila, aby mi to potvrdila mailom. Samozrejme, na matrike bol opat problem, ale ked som vytiahla vytlacený e-mail od pani z ministerstva, tak uz svedkom mohol byt aj cudzinec. Ale ten e-mail vytlaceny si nasa pani matrikarka vypytala do spisu :-D :-D
Odpovedať
je tak já jdu v pondělí na matriku,moje sestra žije ve španělsku a je tam vdaná a jde mi za svědkyní,tak doufám že to nebude problém,protože nikoho jiného za svědka nechci :-)
Odpovedať
Takze ked bude jeden svedok cudzinec, staci jeho pas? ... moj zenich je cudzinec tiez takze podla zakona musime a chceme mat tlmocnika tak hadam to bude ok... Tie slovenske urady & uradnicky.. Stale vsetkym dokazuju ze sa nechcu ani za svet polepsit! :D :D :D Pevne nervy nevesticky!
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Podla mojej skusenosti - svedok moze byt cudzinec, staci jeho pas. Mal by tam byt pritomny tlmocnik - aksvedok nerozumie po slovensky. Nas nastastastie rozumel :-) kedze ma manzelku slovenku. (ale inak nikto to nijako neskumal, ci naozaj... ani knaz (ale to bol kamarat a totalne nam vo vsetkom vysiel v ustrety :-) ) ani matrikarka. A manzel mal za svedka sestru, ktora zije v zahranici, s tym nebol vobec ziadny problem... Tak pevne nervy mile nevesticky, a nebojte, stresy su pred svadbou, ale svadobny den je treba si uzit... :-) Drzim palce pri pripravach, nech Vam vsetko vyjde podla predstav! :-)
Odpovedať
My sme mali svedka cudzinca a nebol s tym najmensi problem. Im sa tam do kolonky pise cislo pasu. A naozaj nikto neskuma, do akej miery cudzinec ovlada slovencinu. Moj manzel nie je Slovak, a mali sme tam tlmocnicku aj kvoli tomu, aby obradu rozumela aj jeho rodina.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Profilova fotka
Tak a som tu ;-) Ja mám problém, že u nás je tradícia, aby za svedkyňu šla birmovná mama... ale keby bolo na mne a mala by som si vybrať, tak asi si ju nevyberiem... sme príbuzné, ale máme taký skor neutrálny vzťah... Radšej by som si sama vybrala koho chcem za svedka.. Lenže moja mama vraví, že opýtať sa musím, že je to slušné.... Tak len tajne dúfam, že odmietne a ja si budem mocť vybrať koho chcem... Lebo birmovná sa vyjadrila, že ani nevie, či vobec pojde na svadbu...
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Profilova fotka
@mima66 ja som zazila kus inu vec - mimo temy trochu. boli sme vybavovat delegacku na vychode. ja som cudzinka, frajer je obcan sk. no a mala som ten papier o sposobilosti manzelstva, ze rakusko potvrduje ze som nemala predosle manzelstvo (nebolo tam pisane ze som slobodna ale ze som nemala ziadne manzelstvo) a ze si mozem frajera vziat. kvazi ich ok. a na slovensku mi to tetka odmietla ze tam neni napisane ze som SLOBODNA :-D :-D :-D :-D :-D :-D
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Dobrý deň, tento rok sa budem po 25-tich rokoch opäť vydávať :-) Svadba bude len taká mini, s dvomi svedkami. Môže byť mojim svedkom moja dospelá dcéra? Máme vynikajúci vzťah, celý život som ju prakticky sama vychovávala, dnes má už tituly pred menom aj za menom... Prosím o skorú odpoveď, vopred ďakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@santorini2015 moze,ja si tiez dam blizku osobu...sestru...ja som bola jej svedkom a ona mne...nazory inych ma netrapia,chcem tam cloveka ktoreho mam rada a ktory mi je blizky!takze aj ty sa riad srdcom a daj dceru :-) prajem vela stastia a lasky do spol.zivota
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
asi sa pýtam blbosť, ale je možné mať za svedkov 2 ľudí?Myslím pre jedného :)
Odpovedať
@mimicaa : správně tušíš, že ne.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?