Príprava na manzelstvo

Milé nevesty, veľa z nás už pár mesiacov plánuje všetky drobnosti, aby sa náš veľký deň vydaril podľa predstav. Mna ale zaujíma, či a ako sa s partnermi pripravujete na manželstvo ako také... Vysvetlím 🙂 riešite otázky spoločných financií, bydleni, deti, atď? Predpokladám, že ano 🙂 a budem preto rada za inšpirácie, na čo sa zamerať po tejto mentálnej stránke. Ďakujem!
Odpovedať
Profilova fotka
My už toto všetko máme za sebou. Ale je dobre ujasniť si priority a postupnosti 😁
Odpovedať
@hatsepset jasne, taky sa o takých veciach bežne a narovinu bavíme 🙂 ale dúfam ze niekto dá i konkrétne tipy, na čo sa v tých rozhovoroch trebárs zamerať 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@pvln34 nuž financie... Ci bude mat na starosti jeden z vás komplet všetko alebo si to podelite Deti no... Toto je ťažko. Veľa vecí sa rieši za behu lebo tu sa nejak extra plánovať nedá a aj napriek všelijakym záväzkom každý podvedome vychováva dieťa rak ako bol vychováva y sám. A bývanie.. . 😂 Pokiaľ ste spolu nežili tak to teda pevné nervy a veľa diskusii a kompromisov bude
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj, tak my s priateľom máme dieťa, žijeme spolu a už sme v podstate ako manželia, ale to nás ešte len čaká na budúci rok 🙂 Momentálne bývame v podnájme a tak to máme tak, že každý mesiac dám pol nájmu ja a pol nájmu on. Zo zvyšnej mojej výplaty sa poplatí všetko čo sa týka školy, mobilov, gastráče čo mám idú spolu z priateľovej výplaty na stravu ( veľký nákup ) a z jeho výplaty fungujeme zvyšok mesiaca. On je typ čo nemá poriadok v príjmoch - výdavkoch a tak si z výplaty nechá niečo pre seba ako vreckové do práce a všetko ostatné dá mne. Ja som sporivejší typ 🙂 A máme to tak zaužívané, že sa informujeme o každej platbe....aby sme predišli tomu, že niekto z nás ráta z nejakou sumou a tá tam nakoniec nie je, lebo sa niečo kúpilo ( napríklad ja Bonprix 🙂 ) Je to všetko len o komunikácii, dôvere a tolerancii. Je pravda, že zarobí viac ako ja ale za celý čas spoločného bývania, sa nestalo to že by bola hádka, nezhoda kvôli peniazom. Čo sa týka detí, tak my máme jedno, 7 ročného chlapca a tam je to tak že čo povie on, držím sa toho a naopak. A funguje to.... Keď je niečo čo sa mi nepáči alebo jemu, nikdy to neriešime pred synom. Takže náš malý má stále pocit, že sme za jedno 🙂 Ale potom keď ostaneme sami, tak si povieme svoj názor na to, ale nikdy nie pred malým. Takže držím palce a hlavne si treba nájsť na seba čas, aj keď ste unavený a komunikovať o všetko, aj to zlé.
Odpovedať
Profilova fotka
My už tiež spolu žijeme nejaký rôčik, manželia budeme až o necelé 3 mesiace. Ale teda ihneď ako padla otázka spoločného bývania, sme sa rozhodli, že financie budú spoločné. Spojili sme si účty v bankách do jedného, kde sme zapísaní obaja a každý má vlastnú kartu, nerozdelujeme si, že toto je moje a toto je tvoje, je to všetko naše spoločné. Máme nastavené príkazy a inkasá, čiže o toto sa nikto nestará. Aj nákupy robíme spoločne. U nás je zase on veľmi sporivý, ja som ta márnotratná 😁 on nič nepotrebuje, ja potrebujem veľa 😁 do vzťahu som prišla s jedným dieťaťom a spolu už mame ďalšie. Čo sa týka detí, tak ja riešim oblečenie a veci s nimi spojené, ale o všetkom spolu komunikujeme, o všetkom vie, ale zase nepytam sa či môžem, alebo nemôžem. Stále mi dá najavo, že ja viem najlepšie čo potrebuju, tak nech robím podľa seba.
Odpovedať
@pvln34 my sme spolu s priateľom 6 rokov, nebývame spolu oficiálne, ale v podstate sme 95% týždňa spolu u nás, kde fungujeme ako pár, nie sme odkázaní na mojich rodičov a ich starostlivosť. Chystáme sa stavať dom, takže byt a ani podnájom neriešime, nakoľko stavať budeme v našej záhrade a ďalšie zbytočné výdaje si dovoliť nemôžeme. Od začiatku vzťahu máme každý vlastné financie - vlastný účet aj karta. Finančne si vieme obaja navzájom pomôcť, každý si šetríme peniaze do budúcna, kedykoľvek by som mala potrebu, mám k jeho účtu prístup a on zasa k môjmu. Som rada, že nemá vždy prehľad o tom, koľko miniem ( napr. aj na darček preňho, alebo teraz pred svadbou na niektoré veci), a on má taktiež slobodu, ak chce niečo kupovať. No každú väčšiu investíciu spolu prekonzultujeme vopred. Po svadbe rozhodne neplánujeme spoločný účet, vyhovuje nám to takto ako to je. Aktuálne riešime stavbu domu. Keďže som vlastníkom pozemku, na ktorom budeme stavať iba ja, všetko bude do budúcna písané na mňa ( energie, internet,... ), keďže toto všetko riešim už teraz, ako slobodná. Ja budem zodpovedná za poplatky, nákupy, priateľ zasa za splácanie úveru. Čo sa týka stavby domu, to nechávam naňho, aby bol spokojný - túži po pultovej streche, garáži, zastrešenej terase - to všetko sa páči aj mne, takže spokojnosť bude na oboch stranách. Vie z akých materiálov chce mať dom postavený a ja zasa viem, aké zariadenie v ňom chcem. Otázku detí riešime často, vieme že určite deti chceme. Mňa už tlačí trocha vek ( áno, budem mať 26, ale nechcem rodiť veľmi po 30tke - mám na to svoje osobné aj zdravotné dôvody). Keby už stojí dom a v práci mám zmluvu na dobu neurčitú, určite už sa o bábätko snažíme, ale musí to ešte rok počkať. Inak aj keď spolu nebývame, všetko spolu riešime - keď som sa rozhodla ísť študovať, spolu sme to prekonzultovali, aby to nebolo len o tom, že chcem niečo ja a on bude trpieť. Keď som prišla o prácu, ročné školné mi zaplatil on, aby som mohla pokračovať. Teraz keď mám školu skoro za sebou, akceptuje, že chcem ešte pokračovať, aj keď vie, že opäť prídeme o kopu spoločných víkendov. Rovnako ako aj on, keď sa rozhodol pre zamestnanie, ktoré má, podporovala som ho v tom, učila som sa s ním aj za cenu, že sme spolu takmer rok neboli poriadne, iba počas víkendov. Môžem povedať, že spolu fungujeme naozaj veľmi dobre, zhodneme sa takmer vo všetkom, čo sa týka našej budúcnosti a spolunažívania. Prežili sme toho veľa - vzťah na diaľku, rôzne podvodné zamestnania, mojich niekoľko strát zamestnania, zdravotné problémy, úrazy, problémy v rodine atď. Takže myslím, že je náš vzťah celkom pevný ( píšem celkom preto, lebo človek nikdy nevie čo sa môže stať a aj ten najpevnejší vzťah môže skončiť, preto si netrúfam povedať, že je náš vzťah 100%) a manželstvom sa okrem môjho priezviska zasa až tak veľa nezmení. To čo nám doteraz funguje meniť nebudeme.
Odpovedať
My sme museli absolvovať tradičnú predmanželskú prípravu, keďže sme chceli svadbu v kostole. Bolo tam s nami asi ďalších 13 párov a úprimne, bola som šokovaná z toho, že niektorí riešili svadbu a nemali vyjasnené základné veci typu financie, úspory, počet detí a či ich vôbec chcú, a pod. Na tú prípravu sme išli obaja skeptickí, ale práve na nej som pochopila tú vysokú rozvodovosť, keď páry nemajú vyjasnené základné veci. Pred svadbou treba mať podľa mňa určite jasno v: *financie - v akom pomere sa kto podieľa na mesačných účtoch, nákupoch atď. *či bude mať každý vlastný účet, jeden spoločný účet alebo každý vlastný účet + jeden spoločný, kde dáte mesačne časť platu a fungujete z toho *šetrenie - kto šetrí? koľko mesačne? na aký účet? každý samostatne? alebo na jeden účet? *deti - chcete? nechcete? Ak chcete, tak koľko? Čo v prípade, ak by sa vám nedarilo mať dieťa? Riešili by ste adopciu alebo umelé oplodnenie? Alebo by ste to nechali tak? Toto je dosť zásadná otázka, hlavne ak je napr. jeden partner veriaci a druhý nie. *vízia do budúcnosti - chcete zostať na danom mieste, kde ste aktuálne alebo by ste boli ochotní odísť inam, napr. aj do zahraničia? - dosť podstatná vec hlavne ak má jeden z páru inú predstavu Určite je toho viac, ale toto je podľa mňa úplný základ.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?